anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A330 - tryb AF "nieskończoność"

profile.country.pl_PL.title
TmZ-----
Początkujący

A330 - tryb AF "nieskończoność"

Witam wszystkich userów tego forum :c37

Jestem świeżym użytkownikiem zarówno forum jak i a330, którą mam zaledwie chwile. To moja pierwsza lustrzanka, a więc jestem kompletnym laikiem w zakresie fotografii - swoją zabawę w tej dziedzinie dopiero zaczynam. No więc to tyle wstępu. :c20

Przekopując ustawienia aparatu nie znalazłem funkcji autofocusa tzw. "nieskończoność", którą można znaleźć w najzwyklejszych cyfrakach. Powiem szczerze, że ten "dodatek" czasem się przydaje, a tutaj nie mogę go odnaleźć lub po prostu go nie ma. Wiem, że można ustawić tryb manualny (MF), ale nie o to mi chodzi. Chciałem, aby automat za mnie ustawił nieskończoność. Z resztą manualnie dość ciężko jest mi ustawić nieskończoność, ponieważ gdy całkowicie "odkręcę" pierścień ostrości - daleki plan jest niewyraźny - trzeba cofnąć minimalnie w prawo aby to osiągnąć.
Dodam, że jak na początkującego użytkownika przystało korzystam z kita 18-55.

Mam nadzieję, że jasno się określiłem. :)

Pozdrawiam.

8 ODPOW. 8
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Witaj :c22

Funkcja o której piszesz nie jest dostępna w lustrzankach Sony.

Jakby to najprościej wytłumaczyć...

Jeśli chcesz, żeby aparat ustawił nieskończoność musisz wyostrzyć na najbardziej odległym obiekcie, poczekać na potwierdzenie ostrości i najlepiej wtedy przełączyć na MF. Będziesz miał ustawione.

Kit 18-55 nie ma skali odległości na obiektywie więc to chyba najszybszy sposób.

Pozdrawiam,

profile.country.pl_PL.title
doslav.
Poszukiwacz

Co prawda posiadam oba kity (18-70 i 18-55) ale sprawdzałem tylko na starszym... Nie podejrzewam żeby na nowym było inaczej.
Chcąc osiągnąć "nieskończoność" najprościej jest włączyć aparat i jak tylko zakręci "mordką obiektywu" natychmiast przełączyć na MF. Aparat bezpośrednio po włączeniu ustawia nieskończonośc automatycznie...
Popraw mnie Lajamie jeśli pobłądziłem... :c2

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Najlepiej Doslavie dojść do tego drogą empiryczną. Przy kicie naprawdę minimalny ruch zmienia już wszystko.

Ja w potrzebie używam zawsze metody, którą opisałem i sprawdza się znakomicie.
Szczególnie przy fotografii nocnej.

Przewinięcie do końca zakresu (a to się dzieje przy włączaniu i wyłączaniu aparatu z włączonym AF) nie oznacza, że jest to ustawienie dokładnie w nieskończoność - jeszcze w stałce mogłoby to się sprawdzić, ale przy zmiennej ogniskowej, co pociąga za sobą zmianę układu optycznego, nie zaryzykuję że to skuteczne.

Ale jak mówię, najlepiej to sprawdzić...teraz z racji późnej pory dość trudne to więc polecam TmZ test kiedy jest jasno :slight_smile:

profile.country.pl_PL.title
TmZ-----
Początkujący

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. :)

Trzymając się zaleceń moderatora poczekałem, aż zrobi się jasno :D

Sposób z wyostrzaniem na najdalej oddalonym obiekcie rzeczywiście się sprawdza i chyba jego będę się trzymał.

Co do rady, którą podał doslav:
W A330 zaraz po włączeniu aparat nie kręci "mordką obiektywu" jak to określiłeś - zostaje wcześniejsze ustawienie, a więc ten sposób odpada. :c20


Pzdr.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

TmZ napisał(a):

Co do rady, którą podał doslav:
W A330 zaraz po włączeniu aparat nie kręci "mordką obiektywu" jak to określiłeś - zostaje wcześniejsze ustawienie, a więc ten sposób odpada. :c20


Ale przy wyłączaniu aparat przejeżdża do końca zakresu, czyli teoretycznej nieskończoności, stąd nie obserwujesz żadnych specjalnych ruchów przy włączaniu. ;)

profile.country.pl_PL.title
TmZ-----
Początkujący

Lajam napisał(a):


Ale przy wyłączaniu aparat przejeżdża do końca zakresu, czyli teoretycznej nieskończoności, stąd nie obserwujesz żadnych specjalnych ruchów przy włączaniu. ;)



Racja, po wyłączeniu mam ustawioną nieskończoność, czyli zaraz po starcie ustawiam MF i jest to co co mi chodziło. Wniosek taki, że dwa sposoby są skuteczne. :c4

Jeszcze jedno pytanko, które zapewne przewijało się 1000 razy. Jeżeli używam ręcznych ustawień ostrości to MF mam mieć ustawione wyłącznie na obiektywie, czy również na body?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

W przypadku obiektywu z silnikiem SAM (taki jak w 18-55) konieczne jest ustawienie MF na obiektywie. Przełącznik w body nie zwolni blokady sprzęgła w obiektywie.

profile.country.pl_PL.title
TmZ-----
Początkujący

OK, myślę, że już wszystko wiem to co chciałem.

Dzięki jeszcze raz.