anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Finansowanie produkcji filmowej

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Finansowanie produkcji filmowej

Niedawno uczestniczyłem w wykładzie prowadzonym przez Michała Zabłockiego, poświęconym finansowaniu produkcji filmowej. Myślę, że to przydatny temat dla tych, których interesuje wejście w świat własnych, ambitnych produkcji. Dlatego postanowiłem streścić Wam ten wykład.

Kręcenie filmów to wielka frajda. Załóżmy, że (podobnie jak ja) zrobiliśmy kilka amatorskich filmów swoją kamerą montując je w prostym programie. Takie filmiki trafiają następnie do Internetu i - o dziwo - podobają się ludziom. Rośnie nasza motywacja, a nowe, świetne pomysły na filmy powstają w niewiarygodnym tempie.

Napotykamy jednak na podstawowy problem - brak funduszy. Powiedzmy, że nasz główny bohater jeździ Ferrari - niestety, nie mamy kolegi, który mógłby je nam użyczyć. Załóżmy, że akcja naszego filmu dzieje się w domu nad morzem - cóż, dysponujemy najwyżej M-3 w Lublinie. Wymarzyliśmy sobie, żeby w epizodycznej roli zagrał Krzysztof Ibisz - nie zrobi tego "za jeden uśmiech". W tej sytuacji musimy poszukać funduszy. Na szczęście możliwości w tym zakresie są bardzo duże.

Poniższy rysunek przedstawia wybrane źródła finansowania:

http://img7.imageshack.us/img7/1425/finansowanie.png

Jak widać, można podzielić te źródła na bezpośrednie i pośrednie. Zdobywanie pieniędzy poprzez producenta wymaga bardziej formalnych zabiegów, ale pozwala na zdobycie większych funduszy. Reżyser może też być swoim własnym producentem! Wymaga to jednak zarejestrowania działalności gospodarczej.

Pokrótce opiszę poszczególne źródła:

Product Placement - mimo, że całkiem oczywista, ta możliwość była dla mnie zaskakująca. Musimy pozyskać firmę, która w zamian za prezentację swojego produktu w naszym filmie wspomoże produkcję. Kluczowa dla decyzji będzie tu ilość widzów naszej przyszłej produkcji.
Sponsoring - pomoc, za którą płacimy podziękowaniami w napisach, zaproszeniem na premierę, płytą DVD z filmem itp. Ciekawą anegdotą z pogranicza PP oraz Sponsoringu była historia twórców niezależnego filmu "Manna". Potrzebowali oni dwustu pustych puszek po piwie. Zwrócili się o nie do lokalnego browaru i - ku ich zadowoleniu - dostali za darmo dwieście PEŁNYCH puszek piwa. Przygotowania do filmu przedłużyły się przez to ponoć o dwa tygodnie ;)
Internet - na Zachodzie powstało już trochę produkcji, których autorzy zbierali pieniądze przez specjalne strony internetowe. Tacy sponsorzy mogą liczyć na podziękowania w napisach oraz informacje o postępach w pracy nad filmem. W Polsce też udała się ta sztuka - mowa o filmie "Wszystko" w reżyserii Artura Wyrzykowskiego.
Rodzina - niedoceniane źródło finansowania. Pod tym pojęciem kryje się też wszelkiego rodzaju pomoc niematerialna od rodziny i przyjaciół - jak na przykład kanapki dla ekipy zrobione przez mamę ;)
Polski Instytut Sztuki Filmowej - najważniejsza instytucja w Polsce związana z filmem. Prowadzi kilka programów, w których możemy uzyskać wysokie dofinansowanie na produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, a także scenariuszy.
Telewizje - głównie Telewizja Polska, TVP Kultura i lokalne telewizje wspierają niezależną produkcję; komercyjne stacje liczą na zysk, więc sponsorują z reguły kinowe, profesjonalne, przeznaczone dla masowego widza filmy.
Ministerstwa - okazuje się, że mimo oficjalnego braku środków na wspieranie produkcji filmowej, różne resorty mogą nas wspomóc. Prym wiedzie tu Ministerstwo Kultury, ale - jeśli tylko nasz film traktuje o tematyce związanej z działalnością danego urzędu - może się udać uzyskać dofinansowanie z innych. Obecność producenta nie jest tu
zawsze obowiązkowa.
Lokalne fundusze filmowe - całkiem nowe i bardzo interesujące źródło finansowania. W tej chwili w Polsce istnieje kilkanaście takich funduszy. Ważniejszym kryterium jest tutaj wartość filmu dla promocji danego miasta czy regionu, do którego należy fundusz.

Mam nadzieję, że Was nie zanudziłem :) Ten artykuł jest tak naprawdę punktem wyjścia do dalszych poszukiwań. Ze zdobytą wiedzą na pewno dużo łatwiej realizować swoje filmowe marzenia :) Pozdrawiam wiosennie.

Linki:
http://www.stopklatka.pl/wydarzenia/wyd ... p?wi=75148
http://pisf.pl

4 ODPOW. 4
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

O! Ludziki z Fallouta!

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

A gdzie tam - to Reżyser i Producent, z Polski :c20

profile.country.pl_PL.title
lukaszpartner
Początkujący

pierwszy krok czyli zakup kamery sfinansowała moja karta kredytowa :-) - już za kilka dni będzie trzeba ją spłącić - a tu postepy niewielkie :-(
zero oskarów
zero nagród
tylko słysze od żony - że nie umalowana a ja jak to mówi kameruję - skandal

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Początki są najtrudniejsze :c2