anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

4K – oczekiwany skok w przyszłość

profile.country.pl_PL.title
stubbs.
Użytkownik

4K – oczekiwany skok w przyszłość

Ostatnimi czasy coraz częściej spotykamy nowe pojęcie 4K. Co to jest 4K i jakie korzyści dla nas niesie ze sobą tak cenny rozwój? Nie jest łatwo i jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

 

4K – co to takiego?

Jest niczym innym jak kolejnym krokiem ku doskonałości obrazu. Mowa o potężnej rozdzielczości czterech tysięcy pikseli w płaszczyźnie poziomej w porównaniu do dobrze nam znanej HDTV gdzie znajdziemy 2048 pikseli w poziomie (popularne 1080). Czy jest to kolejny chwyt jaki prezentują nam producenci? Zdecydowanie NIE.

W porównaniu do znanych już standardów rozdzielczości (jak HD, SD), dzięki 4K film ożywa pełnym szczegółów obrazem, który możemy podziwiać w zaciszu domowym.

 

 4k.jpg

 

Ultra High Definition – następca High Definition

Jak w poprzednim punkcie, UHD jest niczym innym jak znakomitym następcą HD. Rozwój tej technologii jest naturalnym zjawiskiem w dzisiejszych czasach. Dostawcy usług telewizyjnych rozpoczęli pościg za doskonałością obrazu ale zwarzywszy na ogrom przedsięwzięcia nie należy spodziewać się, że lokalny dostawca zaprezentuje nam niebawem wiadomości lub prognozę pogody w UHD :wink:

Nie znaczy to jednak, że producenci sprzętu idą jedną drogą a dostawcy usług telewizyjnych drugą drogą. Ich rozwój jest symbiotyczny, czego przykładem jest:

-pierwszy kanał demonstracyjny na platformie Eutelsat

-transmisja Wimbledonu 2013 w rozdzielczości 4K, gdzie Sony dzięki ultranowoczesnym kamerom zaprezentuje szerzej tą technologię

-kanał Sony UHD (już w 2013 w USA)

-oraz „wisienka na torcie” pozostawiona na koniec – transmisja finału mistrzostw świata w Brazylii w UHD J J J

4kk.jpg 

Na pocieszenie dodam, że producenci płyt stają na głowie abyśmy mogli wymienić nasze kolekcje filmowe.

„Sami swoi” w kolorze a teraz w 4K? Oooo tak :slight_smile:

Dla posiadaczy kolekcji płyt, które nie są w rozdzielczości 4K mam również dobrą wiadomość, a mianowicie sprzęt ze stajni Sony oznaczony logiem 4K potrafi interpolować obraz do tej rozdzielczości. Oznacza to dla naszego oka nie mniej nie więcej, a obraz z większą ilością szczegółów. Poniżej znajdują się namiary na modele Blu-Ray, projektory oraz TV które mają taką funkcję.

 

SONY wprowadza telewizory 4K

W tym roku Sony postanowiło rozpieścić nas telewizorem, który zachwyci nas szczegółowością obrazu. Mowa o modelu KD-**X9005A (**=przekątna ekranu). Model ten o rozmiarach 55” oraz 65” śmiało wprowadza nas w świat rozdzielczości 4K.

 

4kkk.jpeg 

 

Więcej informacji o modelu X9 można znaleźć w linku: KD**X9005A

4K znajdziemy nie tylko w tegorocznym X9 ale także w odtwarzaczu Blu-Ray BDP-S790 oraz projektorze VPL-VW1000ES, który był prezentowany w 2012 roku na targach „Inteligentny dom”.

 

  Czy to dobry kierunek rozwoju?

Moim skromnym acz z lekka pyszałkowatym zdaniem jest to bardzo dobry kierunek rozwoju telewizorów jaki zaproponowało nam Sony. Przypomnijmy sobie tylko czasy gdy po raz pierwszy mogliśmy podziwiać obraz w rozdzielczości Full HD. Osobiście pamiętam szepty ludzi próbujących przedrzeć się bliżej telewizora: „jak to oglądać”, „obraz jest nienaturalny”, „za ostry jak dla mnie”. Dzisiaj wszyscy z nich są posiadaczami wspaniałych TV Full HD i nie wyobrażają sobie życia bez nich.

Uważam również, że technologia ta musi trochę dojrzeć tak samo jak my do niej.

Pozdrawiam Stubb
30 ODPOW. 30
profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Bardzo dobry tekst. Jestem podobnego zdania i mam dosyć duże oczekiwania do 4K. Według mnie głównym motorem napędowym będzie coraz więcej treści w 4K. Może jeszcze nie w 2014, ale w 2015 4K będzie już w miarę ogólnodostępne. Dobrą funkcją w modelach 4K jest możliwość Interpolacji normalnego sygnału do 4K. Widziałem to na premierze projektora 4K, efekt zapiera wdech w piersiach... I ciekawą rzeczą jest mecz Wimbledonu w 4K:smileyhappy: Na częściach garderoby, czy np. paznokciach zawodników mają być mikroreklamy, takie jak na zdjęciu:

 sony-.jpg

 

tennis.jpg

 

Podobno mini reklamy te mają być widoczne tylko na telewizorach 4K..

 

Jeszcze jedna ciekawostka,  Sony zapowiedziało, że nie będzie czekało do IFA w Berlinie i już w lipcu mają zaprezentować mniejsze modele 4K. Ciekawe, czy mniejsze to 40" i 46".

 

profile.country.PL.title
batumi
Użytkownik

bzdura. na powszechny dostep do prawdziwych kanalow 4K poczekamy lata. zreszta nawet kanalow 1080P teraz nie ma az tak duzo, przynajmniej w PL, a o zgrozo niektorzy stosuja chamski upscaling. ponadto jaki sens ma ogladanie 4K na TV np. 46 cali lub co gorzej mniejszym. rozsadna przekatna to przynajmniej 60. taka przekatna stwarza juz jednak problemy logistyczne i gabarytowe. nie kazdy ma salon 30 m2 i wiecej.




Ilekroć widzę arogancję i niekompetencję Sony, aż przyjemnie jest wbić szpilę.
profile.country.PL.title
zbygaaj
Doradca

Tak ja też z tych co chodzą po ziemi.Cena kosmos ! O czym tu zresztą mowa niektóre stacje jeszcze w 4:3.Czy ja mam ekran w laptopie 4k ? Bo widzę te reklamy na paznokciach i na bucie :grin: .Ciekaw jestem, czy 4k nie podzieli losów 3D jest fajne i co z tego BBC już się wycofuje z transmisji 3D ? Świat na tym punkcie nie oszalał.Jeżeli 46" będzie kosztowało 4-5 tys zgoda a jeżeli 40-50 tys to może na świecie będzie kilku maniaków 4k co to kupią.Wiem płaskie TV też cenowo na początku był kosmos teraz ma go praktycznie każdy a dlaczego bo kosztuje mało a w przypadku 4k jakoś tego nie widzę ale obym się mylił !

profile.country.PL.title
batumi
Użytkownik

ceny na 100% spadna i to calkiem szybko. 4K to faktycznie wiecej szzczegolow i lepsze kolory. pytanie tylko po co, skoro sygnal 1080P w bardzo dobrej jakosci to zyleta. i tak z 3-4 metrow nie bedzie widac roznicy nawet na 60 calowym tv, jezeli ktos bedzie mial go gdzie wstawic.




Ilekroć widzę arogancję i niekompetencję Sony, aż przyjemnie jest wbić szpilę.
profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Na pewno na powszechny dostęp do kanałów 4K będzie nam dane trochę poczekać - to nie ulega wątpliwości. Wystarczy spojrzeć trochę wstecz jak wchodziło HD, co  wtedy się działo. W początkowej fazie nawet nei było jednego standardu płyt w Full HD. Była zacięta walka pomiędzy formatami HD DVD i Blu-ray. To były lata 2006-2008. W roku 2008, gdy już wygrał Blu-ray, na rynku był już chyba 3-4 pokolenie telewizorów Full HD - a treści w Polsce jak na lekarstwo... Malutko filmów, parę kanałów. Na dzień dzisiejszy mamy u nas 69 stacji w HD, z czego część to niezbyt ciekawe, albo obcojęzyczne kanały. Trzeba również pamiętać o upscalowaniu obrazu - co zauważył Batumi. Przykładem mogła być nasza publiczna TVP1 HD.  Żeby mieć swobodny dostęp do treści HD, trzeba mieć abonament u operatora satelitarnego / kablowego za min 50-80zł. Są to koszty, a i tak często spośród tych kanałów nie ma nic ciekawego. Wracając jeszcze do historii, pierwszy "polski" kanał HD udostępniła Nka w 2006 roku. Był to MGM Channel...

Także historia Full HD pokazuje, jak to może być w przypadku 4K i ile czasu zeszło się z wdrożeniem tego systemu. Fakt, tu nie powinno być już walki na nośniki, chociaż chyba jeszcze nie ma gotowego nośnika który zmieściłby cały film w natywnej rozdzielczości 4K.W pierwszej kolejności mają pojawić się filmy z oznaczeniem "Mastered in 4K", które posiadają lepszą rozdzielczość, lepszą jakość obrazu przystosowaną do odbiorników 4K. Oczywiście, nie jest to natywna rozdzielczość 4K. Nie miałem przyjemności zapoznać się z takim materiałem - nie wiem jak to wygląda w praktyce.

Faktem jest, że nie mając wystarczającej ilości materiałów 4K, rodzi się pytanie o zasadność zakupu takiego modelu. Ja narazie o tym zupełnie nie myślę, bo cena nie jest skierowana do mnie. Jednak gdybym miał tyle pieniążków przeznaczonych na tv, zapewne kupiłbym taki sprzęt. Nawet po to, aby oglądać filmy upscalowane do 4K. Swoją drogą nie mogę doczekać się filmu 4K w kinie.

 

profile.country.pl_PL.title
stubbs.
Użytkownik

OK, zgodzę się z Wami że 4K to przyszłość ale wydaje mi się, że wprowadzenie jej nie będzie tak czasochłonne jak wprowadzanie FullHD do obiegu dla przeciętnego zjadacza chleba. Zawsze rozwój techniki napędza rozwój technologii itd co skraca czas wprowadzania nowości i termin pokazywania się nowych rozwiązań.

 

Odnośnie dostępności kanałów HD w Polsce - rzeczywiście nie mamy ich bardzo dużo ale progres jest znaczny w stosunku do ilości TV w FullHD w naszym kraju. Zróbcie test - jedźcie w odwiedziny do swojej rodziny (np 10 miejsc) i zobaczcie jaki kto ma TV i sygnał podpięty do niego. Przyznam, że lwia część znajomych, rodziny, klientów itd ma jeszcze TV w wymownej obudowie zajmującej całą szafkę i do tego sygnał z siatki lub od lokalnego dostawcy kablówki.

Wszysto wymaga czasu a technologia z pewnością będzie sporo tańsza za lat kilka. To samo co było pierwszymi kolorowymi TV, tak samo jak z TV w HD, tak samo jak TV FullHD ... zapewne 4K też będzie musiało jeszcze dojrzeć i zdobyć nasze zaufanie.

 

Podsumowując - 4K jak najbardziej tak ale jeszcze nie teraz i nie dla wszystkich.

Pozdrawiam Stubb
profile.country.PL.title
batumi
Użytkownik

To ma sens od 55 cali w gore i wrazenie najwieksze jest do 1,5m od tv. Im dalej tym bardziej zaciera sie roznica.




Ilekroć widzę arogancję i niekompetencję Sony, aż przyjemnie jest wbić szpilę.
profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Słusznie zauważyłeś różnice odległości:) Skok jest dużo większy niż w przypadku SD do Full HD. Nie wiem jak bym się czuł oglądając 84" z 1.5m... Ciężko ogarnąć cały ekran oczami;)

Polecam artykuł z komputerświat.pl, poniżej odległości wg. portalu:

 

 

 

Źródło i artykuł: http://www.komputerswiat.pl/jak-to-dziala/2013/01/technologia-4k-w-pigulce-wszystko-co-musisz-o-niej...

profile.country.PL.title
batumi
Użytkownik

Tylko, że 4K sprowadza sie w głównej mierze do znacznie większej liczby drobnych szczegółów, których nie zauważysz z takiej odległości. 4K to wybawienie dla ogromnych przekątnych. FHD wraz ze wzrostem przekątnej wygląda coraz gorzej, bo powiększa się piksel. Żeby to zniwelować musisz oglądać z większej odległości. Jak to rozwiązać. Wiadomo zwiększyć rozdzielczość.




Ilekroć widzę arogancję i niekompetencję Sony, aż przyjemnie jest wbić szpilę.