anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Filtr IR

profile.country.PL.title
Jacek80
Poszukiwacz

Filtr IR

Witam ponownie :)
Czy jest sens inwestowania w filtr podczerwieni do Alfy 350?
Pytam, bo taki filtr przepuszcza fale podczerwieni w jakimś tam zakresie, ale znowu w samym korpusie na matrycy jest filtr, który blokuje owe fale, więc teoretycznie na zdjęciu nie powinno być nic widać
Jakby ktoś testował, czy był pewien jak taki zestaw by się sprawował, to poprosiłbym o opinię :)

59 ODPOW. 59
profile.country.pl_PL.title
mitech
Poszukiwacz

Weź sobie pilota od TV naciśnij klawisz i zrób zdjęcie.Następnie weź jakąś kamerę Video i zrób to samo z pilotem i nawet nie musisz nagrywać.Efekt będzie widoczny od razu.
W aparacie po to jest filtr aby nie puszczać IR.Zewnętrzny filtr wytnie Ci fale powyżej IR a to co zostanie wytnie Ci filtr na matrycy.I wychodzi na to ,że jak założysz dekielek na obiektyw to będziesz miał to samo i za darmo. :nauseated_face:
Pozdr.

profile.country.PL.title
Jacek80
Poszukiwacz

Tylko w sieci znalazłem takie cosik
Podczerwień wykorzystywaną do celów fotograficznych zamyka się w przedziale od 710nm do 1100nm. Ten obszar dzielimy jeszcze na podczerwień bliższą – do 800nm, oraz na podczerwień dalszą – między 800nm a 1100nm. (...) zazwyczaj filtry na matrycach pozwalają na fotografowanie w pierwwszym zakresie


No i właśnie zastanawiałem się ile w tym prawdy...

A tak swoją drogą.... ta "sztuczka" z pilotem działa :smileymrgreen:
Ok... może cieszę się jak dzieciak, ale coraz bardziej byłem pewien, że nic z tego nie będzie... a tu proszę :)

profile.country.pl_PL.title
mitech
Poszukiwacz

To tylko mała kropka.A powinno wyglądać jak latarnia morska z 1km :nauseated_face:
Ten filtr na matrycy coś tam przepuszcza.Nie wiem 5 może 10%.Dlatego jakaś kropeczka się pojawia.Jak byś to samo zrobił kamerą to wiesz mi w zupełnej ciemności można filmować.
Są patenty zrobienia lampy IR do kamer składające się z np. z 10 diod nadawczych IR.I przy pomocy takiej lampy możesz spokojnie kręcić filmy w ciemnym na 100% pokoju.Fajnie by było jak by aparat foto też tak mógł.Tz broń Boże kręcić filmy :shock: Same zdjęcia by starczyło :D

Tu masz link na youtuba z filmem który kiedyś nakręciłem w podczerwieni kamerą Sony w zupełnych ciemnościach z odległości jakichś trzech metrów.Podświetlałem wbudowaną do kamery lampa IR

http://pl.youtube.com/watch?v=QtlYRkenrtQ

profile.country.pl_PL.title
Mycroft.
Nowicjusz

Dopiero teraz Mirku uświadomiłeś mi w czym rzecz z tym IR. :)
Dlatego znacznie lepiej IR wychodzi na materiale światłoczułym... :). Ciekawe czy jest aparat z możliwością podniesienia tego filtra od IR i czy jest on osobno... Bo myślę że warstwa która wycina ten zakres jest natryskiwana na szybkę przed matrycą i nie występuje jako osobny element... Ale to pytanie do Rafikiego i SFT - o ile mogą taką informacją się podzielić.

Mycroft
profile.country.PL.title
Jacek80
Poszukiwacz

Mycroft...
Kiedyś widziałem film na youtube jak przerabiali jakiegoś nikona do astro fotografi.
Aż się przestraszyłem... praktycznie pół aparatu rozkręcili po to, żeby wyjąć ten filtr - małą ramkę ze szkłem (może filią) w środku, ale efekty były dosłownie i w przenośni... nieziemskie :)
Tutaj masz przykład jak przerobić Canona S1
http://pl.youtube.com/watch?v=T3PLvBE4AYk
samemu lepiej się za to nie zabierać :nauseated_face:

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

Wydaje mi się koledzy że lekko jesteście w błędzie :nauseated_face: Kolega Dynax na kkm-ie wstawia fotki robione w podczerwieni nic nie przerabiając, użył jedynie starego Heliosa w tym celu http://klubkm.pl/forum/showthread.php?t=7320&page=21&highlight=podczerwie%F1
W dalszej części albumu jest więcej fotek w ir.

profile.country.pl_PL.title
mitech
Poszukiwacz

SZFENDAK napisał(a):

Wydaje mi się koledzy że lekko jesteście w błędzie :nauseated_face: Kolega Dynax na kkm-ie wstawia fotki robione w podczerwieni nic nie przerabiając, użył jedynie starego Heliosa w tym celu http://klubkm.pl/forum/showthread.php?t=7320&page=21&highlight=podczerwie%F1
W dalszej części albumu jest więcej fotek w ir.



No nie jestem do końca przekonany...

Exif IFD0

* Camera Make = Canon
* Camera Model = Canon EOS-1D Mark II N
* Picture Orientation = normal (1)
* X-Resolution = 3000000/10000 = 300
* Y-Resolution = 3000000/10000 = 300
* X/Y-Resolution Unit = inch (2)
* Software/Firmware Version = Adobe Photoshop CS3 Windows
* Last Modified Date/Time = 2008:07:20 18:47:17



W PSie jest funkcja robienia IR ze zwykłego zdjęcia.No i sprzęt jakim to robiono może w IR robi.Ja nie wyznaję się na owych sprzętach. :smileyredface:
Krzysztof kiedyś coś pisał na forum KKM o tym filtrze ale nie pamiętam gdzie bo łon płodny jest w pisaniu i ciężko znaleźć. :smileymrgreen:

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

Ponieważ jestem praktykiem i zżerała mnie ciekawość to przed snem przeprowadziłem szybki test z pilotem. Na pierwszy ogień poszedł kit minoltowski, dioda była ledwie widoczna. Następnie podpiąłem MAF50/1,7 i tu się ciut poprawiło ale tylko odrobinę. Na koniec dokręciłem Meyerowskiego Orestona 50/1,8 taką starą zeberkę bez powłok i cóż zobaczyłem? Ano całą diodę w pełnej krasie. Więc się sam przekonałem że raczej się da. Nie wiem jak mocno kolega Dynax ingeruje w swoje fotki w Ps-ie ale daje to się oglądać :nauseated_face:

profile.country.pl_PL.title
SkywalkerPL
Początkujący

W PSie mozna kazde zdjecie przerobic na IR 8-) tylko co to ma wspolnego z prawdziwa fotografia IR? :rolling_eyes:

Anyway: Usunięcie tej powłoki jest równoznaczne z manipulacją przy matrycy, a tego raczej nie powinno się robić bez umiejętności & dodatkowych 700zł na nową A200. :P ;)

:slight_smile: