anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Fotografia portretowa / Fotografia portretowa / AEL

profile.country.pl_PL.title
armani2414
Początkujący

Fotografia portretowa / Fotografia portretowa / AEL

:smileyarrow:

14 ODPOW. 14
profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

AEL - służy do blokowania pomiaru światła (wartości zmierzonej np. na twarzy modela).
W zależności od wybranego pomiaru światła (punktowy lub centralnie ważony), pomiar będzie odczytany i podany jako czas, który możemy sobie zablokować wciskając ten przycisk. Wiemy wtedy, że otrzymamy poprawnie naświetlone miejsce w którym pomiar został zablokowany - reszta nas nie interesuje (może być prześwietlona lub niedoświetlona). Mając zablokowany czas teraz możemy w dowolnym miejscu wybrać ostrość i strzelać. W sumie nauczyciel ze mnie żaden, jakoś nie bardzo idzie mi tłumaczenie ludziom co i jak.
Zaraz na pewno ktoś Ci to lepiej wytłumaczy...

profile.country.pl_PL.title
armani2414
Początkujący

dla przykładu : mam przed sobą twarz modela, oraz tło za nim

celuje w twarz modela po czym naciskam przycisk AEL

po tym ustawiam ostrość tez z kolei na twarz model, aby uzyskać rozmycie na tle....
i pstrykam :)


ehh ale po co to ?

profile.country.pl_PL.title
acinloop
Nowicjusz

Zobacz tutaj, opis i przykłady: LINK


Menu- druga zakładka- przycisk AEL: Blokada AEL lub Przełącz.AEL
Blokada AEL przyciskasz i trzymasz (ekspozycja zablokowana), robisz zdjęcie.
Przełącz.AEL naciskasz raz żeby zablokować, robisz zdjęcie.Naciskasz drugi raz żeby odblokować.
I jeszcze jedno: instrukcja obsługi str. 84 ;)

profile.country.pl_PL.title
armani2414
Początkujący

Rozumiem że trybu AEL uzywamy przy automatach?

Ja korzystam wyłącznie z trybu M

Od razu zadam pytanie: jeżeli uzywamy tego trybu także w M to proszę powiedzieć dla przykładu : osoba a na tle jasne niebo, caluje w osobę naciskam AEL, ostrzę i robię zdjęcie?

profile.country.pl_PL.title
acinloop
Nowicjusz

armani2414 napisał(a):

Rozumiem że trybu AEL uzywamy przy automatach?


AEL działa we wszystkich trybach.

armani2414 napisał(a):

Ja korzystam wyłącznie z trybu M


Widzę że posiadasz duże umiejętności...

armani2414 napisał(a):

Od razu zadam pytanie: jeżeli uzywamy tego trybu także w M to proszę powiedzieć dla przykładu : osoba a na tle jasne niebo, caluje w osobę naciskam AEL, ostrzę i robię zdjęcie?


Np: masz modela, ostrzysz na modela (np: jego oczy) naciskasz i trzymasz AEL, zmieniasz kadr i robisz zdjęcie. taka sytuacja gwarantuje Ci poprawną ekspozycje "na modelu"

Przeczytaj post Devianta 10 razy a zrozumiesz.

profile.country.pl_PL.title
pablo_duch
Początkujący

a mi sie wydawało ze AEL -przycisku wduszasz - celujesz-spust do polowy -zeby zapamietac pomiar i potem ustawiasz na obiekcie i pstrykasz :question: chyba sie inaczej to robi;/

wratislavian
Początkujący

a mi sie wydawało ze AEL -przycisku wduszasz - celujesz-spust do polowy -zeby zapamietac pomiar i potem ustawiasz na obiekcie i pstrykasz :question: chyba sie inaczej to robi;/


musisz się jaśniej wyraźić. bo są osoby które chcą Ci pomóc, ale im to uniemożliwiasz.

profile.country.pl_PL.title
BuBu__
Początkujący

celujesz gdzie musisz-> wciskasz spust do połowy coby np. złapało ostrość-> wciskasz AEL-> trzymając wciśnięty AEL kadrujesz odpowiednio zdjęcie, ostrzysz i je cykasz
to miałeś na myśli?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

armani2414 napisał(a):

Rozumiem że trybu AEL uzywamy przy automatach?

Ja korzystam wyłącznie z trybu M



W trybie M użycie guziczka AEL pozwoli podejrzeć jaka jest różnica między ustawionymi przez nas parametrami czasu i przysłony, a punktem, na którym akurat dokonujemy pomiaru światła za pomocą przycisku AEL (na drabince to widać ładnie w wizjerze :) )

Moim zdaniem w manualu średnio się AEL sprawdza. Zdecydowanie lepiej korzystać z przycisku AEL w trybach półautomatycznych. To żadna ujma pracować np. w trybie A. Ja bym powiedział, że w większości sytuacji jest to bardzo wygodne. :smileythumbsup: