anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Osłona przeciwsłoneczna

dyniek
Początkujący

Osłona przeciwsłoneczna

Jak to właściwie jest z ta osłoną? Wszystkie są w kształcie 'tulipana' (akurat moja do sigmy 18-200 jest)? Kiedy ich używać właściwie? Cały czas powinna być założona 'bo nie szkodzi a może pomóc' (no oprócz zdjęc z lampą)?

7 ODPOW. 7
profile.country.pl_PL.title
doslav.
Poszukiwacz

dyniek napisał(a):

Wszystkie są w kształcie 'tulipana'


Nie wszystkie. Tylko w tych obiektywach które przy ostrzeniu "nie kręcą mordką". Równie często spotyka się takie w kształcie tulei (?).

dyniek napisał(a):

Kiedy ich używać właściwie? Cały czas powinna być założona 'bo nie szkodzi a może pomóc' ?


Stare przysłowie pszczół mówi, że na zewnątrz to właściwie zawsze :D Osobiście mam odruch - wyciągam aparat-zakładam osłonę. W warunkach studyjnych to niech się bardziej doświadczeni wypowiedzą ;)
Co oczywiście nie znaczy, że bez osłony zdjęć się nie da robić... :smileymrgreen:

Creatoor
Początkujący

Osłony zostały zaprojektowane by zminimalizować ryzyko pojawienia się niepożądanych odblasków. Zawodowi fotografowie korzystają z osłon nawet podczas sesji we wnętrzach, właściwie ich nie zdejmują, ale z zupełnie innego powodu niż ten przytoczony na początku. Po prostu osłony chronią znakomicie szkło przed uszkodzeniami. Na przykład podczas transportu (patrz foto poniżej :slight_smile: )

profile.country.pl_PL.title
doslav.
Poszukiwacz

:shock: No tak... Bardzo praktyczne :shock:
:slight_smile:

mikael-----
Początkujący

niezle lufy :shock: , chyba mu wspolczuje , ciekawe ile kasy dzwiga na plecach bo takie to troche kosztuja

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

osłony także chronią przed paluchami ;)

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

ja nigdy nie ściągam osłony P/S
lepiej rozwalić osłonkę niż obiektyw ;)

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.en_GB.title
Michal.
Poszukiwacz

Taa żeby osłona była zawsze założona to pierwsza rzecz jakiej uczył mnie Kris jak dostałem aparat w ręce :D