anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Jak tworzyć i zapisywać w Sony Vegas 10 Pro dobra jakość

mruczek212
Początkujący

Jak tworzyć i zapisywać w Sony Vegas 10 Pro dobra jakość

Witam, naczytałem się trochę na tym forum o Sony Vegas ale dalej mam problem.
Mianowicie, nagrywam filmy kamerą Sony Handycam DCR-SX15E. Po tym wszystkim chciałbym zmontować film w jakości HD w Sony Vegas, jednak co usiądę i i próbuje coś zrobić to albo obraz dziwny wychodzi (za duży) albo po renderowaniu film 5-cio minutowy zajmuje mi 2 GB :c3
Wiem że na początku trzeba ustawić, ustawienia w jakich film się tworzy, i przy renderowaniu też. Dlatego mam prośbę czy ktoś może mi powiedzieć co i jak mam ustawić na początku i przy renderowaniu aby otrzymać film w jakości HD i żeby przy filmie 40 minutowym nie wyszło 80 GB.

8 ODPOW. 8
profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

mruczek212, według mojej wiedzy próba tworzenia filmu HD z materiału pochodzącego z kamery SD (a więc nagrywającej w standardowej rozdzielczości) trochę mija się z celem. Podniesienie rozdzielczości w tym przypadku nie zwiększy jakości nagrania, a jedynie objętość wynikowego pliku. Zachęcam Cię do wypróbowania ustawień, które kiedyś zaproponowałem na forum. Mają one zastosowanie, jeśli materiał źródłowy jest nagrany w proporcjach panoramicznych (16:9):

http://img208.imageshack.us/img208/1651/vegas1.png
Ustawienia projektu, zakładka "Video".

http://img198.imageshack.us/img198/8871/vegas2h.png
Ustawienia renderowania, zakładka "Video", wybrany format to "Mainconcept AVC/AAC".

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

mruczek212, jestem Ciekawy, jak Ci idą zmagania z Vegasem. Czy moje ustawienia dają dobre efekty? Pozdrawiam.

mruczek212
Początkujący

Przepraszam że się nie odzywałem ale dawno nie zaglądałem na forum, trochę praca mnie pochłonęła i życie rodzinne.
W tym tygodniu już mi się nie uda wesele u kuzynki w weekend, ale na pewno skorzystam z twojej rady bo będzie po weselu co montować, a jestem laikiem w Sony Vegas.
Obserwacjami i rezultatami podzielę się w najbliższym czasie.

Pozdrawiam oneGabryś

mruczek212
Początkujący

A mam jeszcze pytanie jak zapisać plika aby odtworzył odtwarzacz DVD nawet z USB??

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Cóż, po weselach zawsze jest duuużo materiału do montowania :)
Zdaje się, że w stacjonarnych odtwarzaczach DVD króluje kodek DivX/XviD, przez co jeśli chcesz odtwarzać pliki filmowe z USB, najprawdopodobniej będziesz potrzebował zapisać je w formacie .avi. Nie namawiam Cię jednak do eksportowania filmów w dwóch różnych formatach!

Zamiast tego rozważyłbym jedną z dwóch opcji:
- archiwizacja filmów na komputerze w formacie .mp4 oraz ewentualne nagrywanie ich w formacie video-DVD do oglądania na odtwarzaczu;
- zmiana formatu, w jakim eksportujesz filmy, na .avi lub .mpeg - część odtwarzaczy DVD "lubi" też ten drugi format.

Pozdrawiam.

mruczek212
Początkujący

Dzięki, już rozumiem. Ostatnie pytanie: montuje film i w pewnym momencie chce zrobić przerwę lub nie zdążę zrobić całości, czy jak zrobię rendring filmu przy tych ustawieniach mogę go potem otworzyć do dalszej obróbki i znowu tak jakby nadpisać w tych samych ustawieniach? Czy jednak istnieje jakaś forma zapisu która towarzyszy podczas montażu filmu, że w trakcie zapisze go sobie potem otworzę zrobię lub zakończę film i na samym końcu wykonam rendring??

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Oczywiście. W Sony Vegas funkcjonuje coś takiego jak projekt. Jest to niewielki (z reguły zajmujący kilkaset KB) plik z rozszerzeniem .veg, w którym zapisane są wszystkie parametry montowanego filmu: kolejność ujęć, przejścia, efekty, preferencje itd. Najbardziej wydajnym sposobem postępowania jest praca na projekcie, w momencie przerwy - zapis projektu, a dopiero na końcu edycji, gdy mamy przygotowaną całość - wyrenderowanie gotowego wideo.

Komendy odpowiadające za pracę z projektem znajdują się w menu File:
Open (Ctrl+O) - otworzenie pliku z projektem
Save as / Save (Ctrl+S) - zapis projektu do pliku .veg
Dodatkowo na samym dole menu File znajdują się skróty do kilku ostatnio otwieranych projektów.

Pozdrawiam.

mruczek212
Początkujący

Dzięki, teraz mogę już spokojnie montować:D