anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Jak zrobić ostre??? (dzieci na zdjęciach)

profile.country.en_GB.title
raftio
Poszukiwacz

Jak zrobić ostre??? (dzieci na zdjęciach)

Witam i proszę o radę.
Będę robił zdjęcia na zabawie dla dzieci i tu problem one szybko się :D ruszają, a ja chciałbym żeby większość kadru była ostra. Zawsze jak jest wiele osób to ja głupieję i mój aparat też bo nie wie czego ja chcę. Jak najlepiej ustawić aparat ?

12 ODPOW. 12
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

raftio napisał(a):

Witam i proszę o radę.
Będę robił zdjęcia na zabawie dla dzieci i tu problem one szybko się :D ruszają, a ja chciałbym żeby większość kadru była ostra. Zawsze jak jest wiele osób to ja głupieję i mój aparat też bo nie wie czego ja chcę. Jak najlepiej ustawić aparat ?


Nie ma recepty na takie zdjecia - wszystko zależy jakiej ogniskowej używasz.

Jeśli na szerokim kącie to możesz probować f/8 i doświetlać lampą.

kamil1114
Początkujący

Ja bym dał bardzo krótki czas otwarcia migawki , żeby zamrozić dzieci w ruchu. Lampa też pomysł , tylko zaczym lampa błyśnie to dzieci Ci uciekną. :slight_smile:

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

kamil1114 napisał(a):

Ja bym dał bardzo krótki czas otwarcia migawki , żeby zamrozić dzieci w ruchu. Lampa też pomysł , tylko zaczym lampa błyśnie to dzieci Ci uciekną. :slight_smile:


Tyle że lampa zamrozi ruch :smileymrgreen: a żeby zamrozić ruch krótkim czasem musisz mieć minimum 1/320 - 1/500 - takie wartości np. w mieszkaniu są rzadko kiedy osiągalne.

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

Kamilu w obecnych czasach nie używamy magnezji :slight_smile:
a dzisiejsza technika pozwala nam wykonanie serię zdjęć z lampą :nauseated_face:

kamil1114
Początkujący

Heh , napisałem tak , bo nie zauważyłem , żeby autor tematu napisał , że zdjęcia będą robione w pomieszczeniu.

profile.country.en_GB.title
raftio
Poszukiwacz

dzięki za wskazówki, zawsze wkurza mnie to w takich sytuacjach że trudno zrobić zdjęcia ostre wszystkim znajdującym się w kadrze. Niedługo postaram się pokazać moje wypociny :D

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

dzieci jak i zwierzaki to trudny temat bo są w ciągłym ruchu
no chyba że śpią :slight_smile:
należało by mieć wręcz nadmiar światła by migawkę ustawić na 1/1000
chyba że chcemy mieć fotki dynamiczne wtedy 1/125 wystarcza
ale podstawa to jasny obiektyw rzędu 2.8

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

SZFENDAK napisał(a):

ale podstawa to jasny obiektyw rzędu 2.8


Tyle, że problemem przy takiej przysłonie jest ostrość wszystkich znajdujących się w kadrze...

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Padło tutaj kilka ciekawych propozycji (np. lampa błyskowa - najlepiej zewnętrzna), ale widzę jeden dosyć ważny problem:

raftio napisał(a):

Zawsze jak jest wiele osób to ja głupieję i mój aparat też bo nie wie czego ja chcę.


Zapewne używasz "szerokiego pola AF" - czyli aparat decyduje, na który czujnik AF wyostrzyć. Przez to aparat "głupieje".
Ustaw "Punktowy obszar AF".
Aparat będzie ostrzyć tylko na centralny czujnik. Raz - jest to najszybszy, a dwa - to TY decydujesz gdzie będzie ostrość.

Korzystanie z pojedynczego czujnika wygląda mniej więcej tak:
1. Celujesz aparat tak, by na środku wizjera był główny temat. Zakładamy, że jest on w dolnym prawy rogu. Więc celujesz centrum kadru właśnie tam.
2. Naciskasz do połowy spust migawki. Aparat wyostrzy i potwierdzi, że już wysotrzył.
3. Przytrzymując do połowy spust migawki (blokada AF), przekadruj obraz w wizjerze tak jak chcesz by zdjęcie wyglądało - np. ustawiając temat zdjęcia w dolny prawy róg.
4. Wciskasz spust migawki do końca.

;)

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer