anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Kalibrowanie/ustawianie monitora pod A33

profile.country.pl_PL.title
andrewpl
Nowicjusz

Kalibrowanie/ustawianie monitora pod A33

Obrabiam zdjęcia na laptopie asus w PS.
Jak mogę skalibrować kolory,żeby jak najbardziej wiernie oddawały to,co zobaczę na monitorze, z tym co wyjdzie po naświetleniu na papier?
Czy lepiej wywoływać fotki na macie czy na błyszczącym papierze?

9 ODPOW. 9
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

andrewpl napisał(a):

Obrabiam zdjęcia na laptopie asus w PS.
Jak mogę skalibrować kolory,żeby jak najbardziej wiernie oddawały to,co zobaczę na monitorze, z tym co wyjdzie po naświetleniu na papier?


Wypada by mieć profil maszyny drukującej jako bieżący w photoshopie podczas obróbki.
Nie zawsze się da taki profil uzyskać. Niestety :|

Jednak ekrany większości laptopów nawet z profilami nie są w stanie zapewnić wiernego odwzorowania kolorów (szczególnie te z podświetleniem LED).

Moim zdaniem warto zrobić wydruk próbny i ewentualnie intuicyjnie dostroić ekran.

Jeśli masz w domu drukarkę fotograficzną, to możesz użyć kalibratora Colomunki - tworzy on profil zarówno dla wydruków testowych jak i monitora. Wówczas mamy to "mniej więcej" podobne na ekranie i wydruku (choć jak wspomniałem większość ekranów będzie i tak przekłamywać). Minusem jest dość duży koszt Colormunki.


andrewpl napisał(a):

Czy lepiej wywoływać fotki na macie czy na błyszczącym papierze?


Tutaj sam musisz sobie odpowiedzieć - wywołaj to samo zdjęcie na matowym i błyszczącym i będziesz miał odpowiedź.

Matowe się nie palcują jeśli oglądasz je bez albumu.

profile.country.pl_PL.title
andrewpl
Nowicjusz

Dzięki

moby76
Poszukiwacz

Hej!
Podłączę się pod temat kalibracji.
Zainwestowałem w dobry monitor na matrycy VA. Nie jestem profesjonalistą więc (na razie) nie będę kalibrował monitora sprzętowo. Wiadomo, koszty.
Czy macie swoją sprawdzoną metodę na kalibrację programową? Dodam, iż wiem, że to półśrodek.
Na stronie Obiektywni.pl znalazłem taki artykuł:

http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-204-2.php

Co o tym sądzicie?

profile.country.PL.title
photomusic
Użytkownik

Temat rzeka.
Można by było długo pisać, zresztą o ile dobrze pamiętam to Lajam kiedyś dobrze podsumował problem kalibracji w środowisku foto-amatorów.
Powiem krótko. W Cortland w K-cach wzięli za to 70zł i jestem zadowolony.

moby76
Poszukiwacz

W moim miasteczku kalibrują w jednym miejscu i chcą za tą "operację" 200PLN :shock:
Moim skromnym zdaniem troszkę za dużo.

moby76
Poszukiwacz

Im wiecej czytam tym bardziej jestem w kropce.
Chodzi mi o utworzony profil ICC mojego monitora. Jest on w tej chwili ustawiony w systemie operacyjnym jako profil domyślny monitora.

Jeśli chodzi o program do obróbki graficznej, który wyposażony jest w system zarządzania kolorem, to czy w tym programie także muszę ustawić ten profil jako roboczy (przestrzeń robocza) :question:
AdobeRGB nie biorę w ogóle pod uwagę - jest "poza zasięgiem" mojego sprzętu oraz naświetlarki w laboratorium fotograficznym (Vertis).

Zależy mi na poprawnych ustawieniach, ponieważ chcę korzystać z soft-proof'a czyli podglądu, korzystając z profilu ICC materiału na którym będą naświetlane zdjęcia.
I tak ogólnie sprawdzić jak to działa w rzeczywistości :)
Przed kalibracją było dobrze, powiedzmy 7/10pkt. Żadnych większych niespodzianek po otrzymaniu odbitek z Fotolabu. Tylko mały problem z jasnością fotografii.
Teraz (chyba:) będzie już tylko lepiej (?) :slight_smile:

moby76
Poszukiwacz

Odpowiem sobie sam:) Oczywiście, że jako przestrzeń roboczą w programie do obróbki ustawiamy sRGB lub jak ktoś woli AdobeRGB.
Miły Pan w sklepie nieźle mi w głowie namieszał :c3

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

moby76 napisał(a):

jak ktoś woli AdobeRGB


http://img12.imageshack.us/img12/317/yay2285119.gif

AdobeRGB jest świetny, ale pod warunkiem,że masz monitor, który jest w stanie tę przestrzeń barwną wyświetlić (małe szanse).....więc AdobeRGB jest bardzo fajne, ale bardzo łatwo jest sobie zaszkodzić, bo jest znacznie wymagające.

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

W kwestii profili - dość rozsądnie i przystępnie napisane.
http://www.waldek.sewera.pl/porady1.htm