anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Pliki raw w formacie ARW?

ryszard_nowy
Początkujący

Pliki raw w formacie ARW?

Witam serdecznie,

mam pytanie odnośnie zapisu zdjęć w postaci RAW. Ostatnio po raz pierwszy skorzystałem z tego formatu i ku mojemu zaskoczeniu :shock: po przegraniu zdjęć na komputer otrzymałem pliki z rozszerzeniem ARW. Rozumiem, że jest to normalne (mam nadzieję przynajmniej), ale mam problem z odczytaniem takiego formatu w posiadanych przeze mnie programach to jest irfanview i photoshop. Proszę o radę, co zrobić, jakiego programu użyć ... :question:

Pozdrawiam
Ryszard

31 ODPOW. 31
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

1.Tak jest to normalne,że RAWy masz w formacie ARW.

RAW to RAW, każdy system (Sony/Canon/Nikon etc) ma swoje rozszerzenie dla RAWów ;)

2.RAW to nie jest zdjęcie jak jpeg - jest to zbiór danych - żeby zobaczyć zdjęcie trzeba je "wywołać" - w odpowiednim programie graficznym..

3.co do softu - albo instalujesz z płytki, którą dostałeś wraz z aparatem, albo soft typu Adobe Lightroom (płatny) lub ściągasz dodatek do Adobe Phosothop'a tzw. Adobe Camera Raw

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
ryszard_nowy
Początkujący

Wielki dzięki kris, widzę że najwyższy czas włożyć płytkę z zestawu do komputera :bulb: a nie tylko kabelek usb.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Oprócz włożenia płytki do komputera, proponuję przeczytać dokładnie instrukcję obsługi. Znajdziesz tam 95% odpowiedzi na nurtujące pytania. 8-)

ryszard_nowy
Początkujący

Podobno w książkach jest zapisanych 99 proc. mądrości świata. Po co więc szkoły, rozmowy, fora internetowe ;)

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Podobno w książkach jest zapisanych 99 proc. mądrości świata. Po co więc szkoły, rozmowy, fora internetowe ;)


Ja tam na przykład sam nauczyłem się obierać ziemniaki, nie pytałem na żadnym forum, w której ręce trzymać nóż i czy jechać z góry na dół czy odwrotnie. :smileyhappy:

Ale rozumiem, że masz inne podejście czyli wolisz zapytać niż sam do czegoś dość. Trochę to pójście na łatwiznę, ale właśnie od tego są fora itp ;)

ryszard_nowy
Początkujący

Obierania ziemniaków nie porównywałbym do fotografowania (tez sam się nauczyłem) ;) . Opinie i rady innych są po to by lepiej zrozumieć pewne skomplikowane kwestie (szybciej, pełniej i kilka innych przysłówków). Uwierz mi, taki mała dygresyjka, wolałbym na forum pogadać z Ryszardem Kapuścińskim o Etiopii niż przejrzeć przewodnik po Etiopii (a najlepiej wolałbym to i to i dodatkowo przeczytać Cesarza). Oczywiście ktoś mógłby powiedzieć że jestem leniwy... nie jestem bardziej niż przeciętny facet :)

Borek-----
Początkujący

pozwolę podpiąć się pod temat. czy jest podobnu update do Corel Paint Shop Pro Photo X2 jak do Photoshop'a żeby móc otwierać pliki .arw?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Borek napisał(a):

pozwolę podpiąć się pod temat. czy jest podobnu update do Corel Paint Shop Pro Photo X2 jak do Photoshop'a żeby móc otwierać pliki .arw?


Nie mam zielonego pojęcia jak to wygląda w Corelowym programie, ale zawsze możesz użyć oprogramowania dostarczonego przez Sony i wywołać sobie zdjęcie do TIFF-a. Wtedy nie powinno być już problemu z otwarciem z CPS Pro Photo X2 :)

Zresztą po aktualizacji oprogramowania Sony do wersji 3, interfejs jest znacznie lepiej zaprojektowany i obróbka RAW jest całkiem znośna. Bardzo fajnie ustawia się balans bieli i podobają mi się efekty odszumiania zdjęcia. Jedyna wada to dość powolne działanie.

profile.country.PL.title
ufosan-----
Poszukiwacz

Troszkę z innej beczki.
Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić dlaczego po wywołaniu tego samego zdjęcia w Image Data Converter w v2 i w v3, przy takich samych parametrach obróbki, przestrzeni barwowej i rozmiarze zdjęcia, powstałe pliki jpg mają różne rozmiary?
Może jaśniej, rozmiar bazowego pliku raw - 10,65 MB, a z tego powstałe jpg:
- IDC v2 compression level 1 - 7,99 MB;
- IDC v3 compression level 1 - 5,77 MB;
- IDC v2 compression level 2 - 1,99 MB;
- IDC v3 compression level 2 - 1,56 MB;
- IDC v2 compression level 3 - 1,01 MB;
- IDC v3 compression level 3 - 0,82 MB;
- IDC v2 compression level 4 - 0,76 MB;
- IDC v3 compression level 4 - 0,66 MB.
Na mój chłopski rozum IDC v3 stosuje większą kompresję, czyli jakość zdjęć wywoływanych w v3 jest gorsza, niż tych wywołanych w v2.
Będę wdzięczny za wyjaśnienie. Pozdrawiam. ;)