anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Prosze o opinie i porade.

jaro27
Początkujący

Prosze o opinie i porade.

Witam wszystkich.Mam A200 od kilku tygodni.Jestem tez bardzo poczatkujacym amatorem.Popstrykalem troche fotek i jakos sa one delikatnie mowiac do bani!Niektore fotki robie na automacie,niektore na A ale w sumie efekty sa mizerne jak na tak drogi aparat.Fakt nie jestem specem ale instrukcje poczytalem,w necie tez sie naczytalem co i jak a fotki kiepskie.To znaczy sa poprostu albo nie ostre,albo za ciemne.Nawet na automacie np.ruch reki jest rozmazany a powinien byc chyba raczej ostry.Wiem ze zawsze sie wine zwala na sprzet ale ja niemam doswiadczenia z innymi aparatami wiec moze moj A200 jest poprostu wadliwy,choc wolalbym zeby to byla wina braku umiejetnosci.Ustawieniami F i innymi pobawilem sie juz do bolu i nic ladnego nie udalo mi sie uzyskac.Prosze pomozcie mi.Zalaczam pare przykladowych fotek.Zobaczcie sami

20 ODPOW. 20
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Ja jednak sądzę, że po prostu nie dajesz sobie rady....większość tych zdjęć ma czas w granicach 1/5 sekundy :o :o a to naprawdę trudno utrzymać w łapie bez poruszenia....nawet stabilizacja niewiele pomoże.

W pomieszczeniach, bez użycia lampy błyskowej, to minimum ISO 400 (najlepiej ISO 800) i na pewno nie przymykaj d f/8 tylko staraj się robić na "pełnej dziurze".

I dobrze pamiętać o odpowiednim dobieraniu czasu do ogniskowej czyli jak masz powiedzmy ogniskową 50mm to powinieneś ustawić czas minimum 1/50 sekundy aby zapewnić sobie nieporuszone zdjęcie.

Jako, że Twój aparat nie posiada pełnoklatkowej matrycy musisz wziąć poprawkę na tzw. cropa czyli dobierać czas nie dla ogniskowej 50mm, a 75mm (bo musisz uwzględnić przelicznik x1.5) - czyli około 1/80 sekundy. Oczywiście użycie stabilizacji pozwala na skrócenie tego czasu, ale na początek trzymaj się mniej więcej tych zasad.

Proponuję poczytać co nieco o technikach trzymania aparatu dla zapewnienia większej stabilności. No i oczywiście warto wspomagać się lampą błyskową.. ;)

jaro27
Początkujący

Sorki za laickie pytanie:"na pelnej dziurze..."tzn?na ile?pozatym wrzucilem pare fotek np.akwaria,gdzie nie moglem lampy uzyc-jak w takim przypadku zrobic fotke jasna i ostra?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

dziuso27 napisał(a):

Sorki za laickie pytanie:"na pelnej dziurze..."tzn?na ile?pozatym wrzucilem pare fotek np.akwaria,gdzie nie moglem lampy uzyc-jak w takim przypadku zrobic fotke jasna i ostra?


Pełna dziura - to jest najmniejsza liczba f jaką możesz ustawić przy danej ogniskowej...np w Twoim kicie przy 70mm to będzie f/5.6

Co do fotografowania akwarium....to nie jest takie hop. To bardzo trudna sztuka i wymaga właściwie użycia bardziej zaawansowanych rozwiązań tj. przede wszystkim! Jasnego obiektywu (najlepiej f/1.4) a żeby zrobić już naprawdę kapitalne ujęcie potrzeba jeszcze przynajmniej dwóch lamp studyjnych (najlepiej trzech - 2 z boku, 1 z góry).

Dlaczego lampy studyjne? Bo można je wyzwolić bez błysku (kabelek synchro). A używając lamp zewnętrznych, aby je wyzwolić musimy użyć błysku lampy wbudowanej, a ten błysk czasami odbije się w akwarium co nie wygląda dobrze.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Piszesz, że ruch ręki "rozmazany". Pomijając to, że takie rozmazanie dodaje zdjęciu dynamiki, zważ, że praw fizyki nie oszukasz.
Załóżmy, że osoba fotografowana fykonuke cienkim pręem całkiem wolny ruch - poprzecznie do aparatu. Wolny, czyli np 0,2 m/s. To naprawdę powoli. Jednak przy czasie migawki, którego użyłeś na tych zdjęciach, czyli 1/5s, ten pręt przebędzie drogę 20/5=4cm. Czyli, zamiast ostrej linii będzie "maz" o szerokości 4cm. Rozumiesz? Gdybyś użył lampy błyskowej (błysk trwa ok. 1/1000 - 1/50000s w zależności od lampy (typowo)), to przesunięcie byłoby niezauważalne (chyba, że na b. dużym powiększeniu. Albo jasne światło i krótki czas migawki. Tylko jasne dla aparatu to nie to samo co jasne do np. czytania :slight_smile:

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

I jeszcze tak na szybko fotka z akwarium. Ale parametry jak w opisie. Artyzm to nie jest, ale da się zrobić bez cudów.

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
mitech
Poszukiwacz

Lajam napisał(a):



Jako, że Twój aparat nie posiada pełnoklatkowej matrycy musisz wziąć poprawkę na tzw. cropa czyli dobierać czas nie dla ogniskowej 50mm, a 75mm (bo musisz uwzględnić przelicznik x1.5) - czyli około 1/80 sekundy. Oczywiście użycie stabilizacji pozwala na skrócenie tego czasu, ale na początek trzymaj się mniej więcej tych zasad.

:shock: Lajamku crop nie ma tu nic do rzeczy.Praw fizyki nie zmienisz.50 mm=50mm a nie 75mm :smileymrgreen:
Ja ja sobie zrobię swoją A900 na pełnej klacie a potem wytnę sobie cropa w kompie to będzie
to samo co zrobienie tego samego ujęcia A200 czyli przy 1/50 s powinno nie być poruszone robiąc na kacu :D

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Mitech, praw fizyki nie zmienisz (właściwości ludzkiego oka również) - z uwagi na mniejszą matrycę, trzeba bardziej powiększyć, więc krążek rozproszenia musi być mniejszy, ergo crop ma do rzeczy jak najbardziej :nerd:

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
mitech
Poszukiwacz

Tadeusz napisał(a):

Mitech, praw fizyki nie zmienisz (właściwości ludzkiego oka również) - z uwagi na mniejszą matrycę, trzeba bardziej powiększyć, więc krążek rozproszenia musi być mniejszy, ergo crop ma do rzeczy jak najbardziej :nerd:


Tadziu ale obiektyw czy to na pełnej klatce czy na APSC znajduje się w takiej samej odległości od matrycy.Tylko matryca APSC rejestruje część obrazu jaki rzuca obiektyw i jest to nadal taka sama ogniskowa jaka jest napisana na obiektywie.A tu chodzi o ustawienie czasu ekspozycji w stosunku do ogniskowej obiektywu.Jak obiektyw ma 50 mm to ja ma niezależnie czy leży w szufladzie czy zapięty jest pod APSC czy pod pełna klatkę.Ogniskowa jest ogniskowa i się nie zmienia no chyba ,że zastosujemy jakąś pośrednią optykę między matrycą a obiektywem.I włąściwości ludzkiego oka tutaj nie maja zastosowania :smileymrgreen: