anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Pytania do fachowców

profile.country.pl_PL.title
w_endriu
Początkujący

Pytania do fachowców

Witam!
I jak w temacie mam dwa pytanka :c2
Pierwsze : czy da się poprawić ewentualnie za pomocą jakich programów i w jaki sposób poruszone zdjęcie, na skutek zastosowania zbyt krótkiego czasu w stosunku do dynamiki obiektu?
I korzystając z okazji pytanko drugie: w jaki sposób wyostrzyć obiekt na zdjęciu, mało ostry z powodu błędu auto focusa?
Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji.

45 ODPOW. 45
profile.country.pl_PL.title
marcinssdd
Początkujący

A ja myślałem że to na kkmie było śmiesznie :D

grzybki z barszczem
profile.country.pl_PL.title
alcazarc
Początkujący

ale tu tez jest SUPER :)

docentstopczyk
Początkujący

Tadeusz napisał(a):

Generalnie nie zaleca się podwójnego używania tego samego narzędzia na tym samym zdjęciu



niekoniecznie. "unsharp mask" w PS użyta dwa razy z różnymi ustawieniami parametrów daje zaskakujące efekty. ja zwykle tak robię.

a pisząc "zdjęcie z motion blur" miałem na myśli że fota jest ruszona ... mea culpa :tongue_winking:

a co do omawianego plugina, to daje on subtelniejsze efekty jak działamy na kanale jasności, potem można jeszcze delikatnie poprawić "unsharp mask" już na głównym kanale LAB

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Tadeusz napisał(a):

Generalnie nie zaleca się podwójnego używania tego samego narzędzia na tym samym zdjęciu



niekoniecznie. "unsharp mask" w PS użyta dwa razy z różnymi ustawieniami parametrów daje zaskakujące efekty. ja zwykle tak robię.
Nie miałem na myśli "zaskakujących efektóe" tylko "normalne" używanie ;)

a pisząc "zdjęcie z motion blur" miałem na myśli że fota jest ruszona ... mea culpa :tongue_winking:
Nie masz za co przepraszać. Zostałeś zrozumiany właściwie :)

a co do omawianego plugina, to daje on subtelniejsze efekty jak działamy na kanale jasności, potem można jeszcze delikatnie poprawić "unsharp mask" już na głównym kanale LAB



Jest jeszcze kilka innych sposobów - w sieci można znaleźć mnóstwo przykładów, w literaturze jeszcze więcej (albo na odwrót ;) ) - chodziło mi o ogólną i podstawową zasadę.
Poza tym podręczniki (przynajmniej te, którymi ja dysponuję), uważają, że podwójne nałożenie tego samego filtra na jeden obrazek jest kardynalnym błędem. Stąd moje wyjaśnienie, że Motion Blur i Lens Blur lub Gaussian Blur to dwa różne narzedzia, więc należy je stosować oddzielnie (jako pierwszy oczywiści Motion Blur ;) ).

W celu otrzymania konkretnego efektu możemy oczywiście dowolne narzędzie dowolnego programu graficznego użyć w dowolny, wymyślony przez siebie sposób. Można to nazwać kreatywnością, ale nie zawsze jest poprawne (to tak, jak z przebieganiem na czerwonym świetle: są emocje, ale brak poprawności :smileytwisted: ).

------------------------------
fotoamator
docentstopczyk
Początkujący


powinno być: "zaskakująco dobre efekty" - normalne u mnie skróty myślowe :) ... ale zdaję sobie sprawę, że z piasku bicza się nie ukręci i ewidentnie skopanej foty nie naprawi sięniczym... można zostawić i wmawiać, że "tak ma być" :P

a tak na marginesie nieostrości i ruszonych fot, to jak oglądam zdjęcia Capy z lądowania w Normandii to te niedoskonałe technicznie fotografie najbardziej przemawiają właśnie tą nieostrością ... ale to zupełnie inna bajka :)

co do metod wyostrzania to jasne jest masa sposobów, nie ma uniwersalnego ani idealnego środka

profile.country.PL.title
Rafiki.
Doradca

Szkoda, że nie mogę znaleźć zdjęć pod podanym przez Ciebie linkiem.
Najlepiej byłoby zamieścić w tym wątku zdjęcie do poprawy, nie widząc go trudno coś stwierdzić.