anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Samoloty - galeria

kamil1114
Początkujący

Samoloty - galeria

Proszę o ocenę zrobionych dzisiaj zdjęć.

69 ODPOW. 69
profile.country.PL.title
RASTX.
Użytkownik

„... za kilkanaście godzin przy wspólnym stoliku, za cierpliwość w wysłuchiwaniu moich wywodów...” – o kilkadziesiąt godzin za mało :) .
Żałuje, że „przywiązany do stolika” nie mogłem uczestniczyć w Twoich wykładach. Może następnym razem.

-----------------------------------------------------------------------------
Sony Europe Limited ( Sp. z o.o. ), Oddział w Polsce;
kamil1114
Początkujący

Byłem wczoraj na lotnisku , ale nic ciekawego nie latało ;(

Więc zrobiłem zdjęcie kaczce na 3 stawach.

wratislavian
Początkujący

kamil1114 napisał(a):

Byłem wczoraj na lotnisku , ale nic ciekawego nie latało ;(

Więc zrobiłem zdjęcie kaczce


lol :)

profile.country.PL.title
RASTX.
Użytkownik

SZFENDAK napisał(a):

Panowie zrobiliście taki wykład że należało by to gdzieś przykleić
wielki szacunek


kamil1114 napisał(a):

Też jestem za przyklejeniem tego tematu. Ja niestety jestem jeszcze słabo zorientowany w fotografii i pewnych rzeczy napisanych tutaj nie rozumiem.


RASTX napisał(a):

Założony temat przez kamil1114, ciekawie rozwinięty przez tompac, kux, mitech stał się małym przewodnikiem - już przyklejam.


Za zgodą autora kamil1114 :) , temat został przeniesiony do bardziej odpowiedniego miejsca "ABC Fotografowania".

-----------------------------------------------------------------------------
Sony Europe Limited ( Sp. z o.o. ), Oddział w Polsce;
MetalluS-----
Początkujący

:D Witam wszem i wobec wszystkich:) Zupełnie przypadkiem tutaj zajrzałem i postanowiłem dołączyć swoich kilka obrazków do "osądzenia"... Warunki na pokazie skarajne od chwilowo bezchmurnego nieba po ulewny deszcz. pozdrówko wszem :)

Skoczek
Początkujący

Mam wątpliwości co do dwóch rzeczy.
1. Czy robiąc zdjęcia obiektów szybko poruszających się (samoloty, samochody rajdowe) używać RAW czy JPG? RAW daje większe możliwości obróbki, ale JPG chyba polepsza szybkostrzelność (mniej waży -> szybciej się zapisuje). Jakie jest wasze zdanie?
2. Czy używać stabilizacji matrycy? Poradniki mówią, że podczas panoramowania należy ją wyłączyć, sam się przekonałem, że to prawda, bo matryca będzie starała się kompensować ruch aparatu. Z drugiej strony można przez to poruszyć zdjęcie w osi OY (pionowej). Kux pisze, że używa SSS, ale czy to zda egzamin przy szybko poruszających się obiektach?

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Skoczek napisał(a):

Mam wątpliwości co do dwóch rzeczy.
1. Czy robiąc zdjęcia obiektów szybko poruszających się (samoloty, samochody rajdowe) używać RAW czy JPG? RAW daje większe możliwości obróbki, ale JPG chyba polepsza szybkostrzelność (mniej waży -> szybciej się zapisuje). Jakie jest wasze zdanie?
2. Czy używać stabilizacji matrycy? Poradniki mówią, że podczas panoramowania należy ją wyłączyć, sam się przekonałem, że to prawda, bo matryca będzie starała się kompensować ruch aparatu. Z drugiej strony można przez to poruszyć zdjęcie w osi OY (pionowej). Kux pisze, że używa SSS, ale czy to zda egzamin przy szybko poruszających się obiektach?


Szybkostrzelność jest taka sama, niezależnie od sposobu zapisu. 5fps w A700 i A900 i 3fps w A200 i A3xx.
Co do SSS zdania sa podzielone, ale przeważa pogląd, że się przydaje - SSS nie działa (nie kompensuje) ruchu jednostajnego a taki wykonujemy przy panoramowaniu, natomiast może skompensować drgania pionowe.

------------------------------
fotoamator
profile.country.en_PL.title
tompacan
Nowicjusz

Skoczek napisał(a):

Mam wątpliwości co do dwóch rzeczy.
1. Czy robiąc zdjęcia obiektów szybko poruszających się (samoloty, samochody rajdowe) używać RAW czy JPG? RAW daje większe możliwości obróbki, ale JPG chyba polepsza szybkostrzelność (mniej waży -> szybciej się zapisuje). Jakie jest wasze zdanie?



Mimo wszystko polecam chociaż RAW, a najlepiej RAW + JPG i rozsądne zarządzanie spustem migawki, to jest zdecydowanie bardziej wydajne (twórczo) jak szybkostrzelność i zdjęcia seryjne.



Skoczek napisał(a):

2. Czy używać stabilizacji matrycy? Poradniki mówią, że podczas panoramowania należy ją wyłączyć, sam się przekonałem, że to prawda, bo matryca będzie starała się kompensować ruch aparatu.



Poradniki, poradnikami a w instrukcji jest napisane, że przy panoramowaniu skuteczność SSS się obniża, o konieczności wyłączania nie ma ani słowa, osobiście sugeruje używać SSS wybiórczo, gdy czasy mamy rzędu 1/800s i krótsze wyłączyć, gdy zbliżamy sie do 1/200 i dłuższych próbować z włączoną - najlepiej przeprowadzić test co nam najlepiej wychodzi.

profile.country.en_PL.title
tompacan
Nowicjusz

Tadeusz napisał(a):

SSS nie działa (nie kompensuje) ruchu jednostajnego a taki wykonujemy przy panoramowaniu



Tadeusz ale tylko z grubsza "jednostajny", system SSS jest znacznie czulszy jak ta nasza subiektywna ocena jednostajności.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

tompac napisał(a):

Tadeusz napisał(a):

SSS nie działa (nie kompensuje) ruchu jednostajnego a taki wykonujemy przy panoramowaniu



Tadeusz ale tylko z grubsza "jednostajny", system SSS jest znacznie czulszy jak ta nasza subiektywna ocena jednostajności.


Tomku, ale właśnie dlatego powinien "wygaszać" wszelkie szarpnięcia (wykraczające poza tę jednostajność). A drgania w pionie na pewno też.
W każdym razie ja nie wyłączam. A do panoramowania z reguły używamy stosunkowo długich czasów.

------------------------------
fotoamator