anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

TUTORIAL - Czyszczenie Matrycy

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

TUTORIAL - Czyszczenie Matrycy

Witam,
kolega SZFENDAK przygotował dla was tutorial jak czyścić matrycę i komorę lustra ;)

dodam,że model aparatu jest dla Waszych potrzeb przekrojony :slight_smile:
no i generalnie każdy kto zechce czyścić w poniżej podany sposób robi to na własną ODPOWIEDZIALNOŚĆ
------------------------------------------------

Jako że czyszczenie komory lustra, samego lustra, matrycy i optyki to cięgle powracający temat więc zabrałem się do pracy i oto efekt
Zanim przystąpimy do czynności czyszczenia musimy zaopatrzyć się w następujące przybory:
gruszka
ściereczka tekstylna lub ściereczki papierowe
patyczki
płyn do mycia optyki(izopropanol)
patyczki do czyszczenia matrycy
pędzelek-może być lenspen lub taki do pudru
1.JPG

elementy które nas interesują pod względem czyszczenia
2.JPG



najpierw czyszczenie na sucho komory lustra czyli:
zdejmujemy obiektyw przechylamy aparat otworem do dołu i za pomocą gruszki wydmuchujemy to co się tam znajduje
6.JPG

dmuchamy we wszystkie miejsca gdzie pyłki i paproszki mogą się znajdować
3.JPG
4.JPG
5.JPG


możemy taż podnieść palcem lustro by i tam przedmuchać
7.JPG


jeśli nadal coś będzie widoczne na lustrze możemy użyć pędzelka lub ściereczki
8.JPG

kiedy stwierdzimy że na lustrze znajdują się jakieś plamy możemy wyczyścić je za pomocą patyczka lub ściereczki zwilżonej płynem do czyszczenia optyki, wytrzeć do sucha i oczywiście przedmuchać

raz na jakiś czas możemy wyczyścić pozostałe elementy lustra i czujnik AF-u czyli tak trochę głębiej
zaginamy patyczek i czyścimy:
11.JPG
12.JPG
13.JPG


----------------------------------------------------------
powtarzam: każdy kto zechce czyścić w powyżej podany sposób robi to na własną ODPOWIEDZIALNOŚĆ

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
143 ODPOW. 143
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

To jeszcze dwie uwagi :)
1. naucz się cytowania :nauseated_face:
2. Używając statywu, pamiętaj o wyłączeniu stabilizacji.

Jak masz statyw ze sobą i nie ma czasu na rozłożenie, często warto użyć go jako monopoda - wysunąć tylko 1 nogę, aby podparcie było. Jako przewodnik, masz kondycję zapewne, jednak, po podejściu, zawsze serce szybciej bije, oddech przyspieszony i ręce drżą - podpórka się przydaje :thumbsup:

------------------------------
fotoamator
coachu
Nowicjusz

Wiem. Znalazłem już tamten temat.
A czy jeżeli nie mam na razie takiego wyposażenia ani nawet doświadczenia, nie lepiej oddać lustrzankę do czyszczenia, czy jakieś zakłady wykonują takie czynności i jakie mogą być ich ceny?

profile.country.pl_PL.title
Quartz.
Użytkownik

Zawsze możesz oddać aparat na czyszczenie np. do CSI Foto i Video ( www.e-csi.pl). Z tego co pamiętam to czyszczenie oscylowało w okolicach 80-100 zł, ale najlepiej zadzwonić i się dowiedzieć.

Ja też obawiałem się czyszczenia matrycy, ale po zaopatrzeniu się w LensPen Sensorklear poszło bez żadnych problemów. Jeśli nie masz pod ręką Lenspena, możesz użyć patyczków kosmetycznych, tylko delikatnie i z wyczuciem uważając aby patyczek nie gubił włosków :) Ja używałem tych z firmy Bella (chyba) i też dało radę. Czyszczenia nie należy się obawiać, bo czeka Cię to po każdym dłuższym, obfitym w kurz wyjeździe (Off-road na przykład :P)

profile.country.en_GB.title
Toxek.
Początkujący

To reasumujac, jak w koncu jest z tym czyszczeniem na wlasna odpowiedzialnosc? Jaka jest szansa zepsucia czegos przy czyszczeniu patyczkami? Wiem, ze izoropanol mozna dostac w aptece.
Jak sie sprawdza czyszczenie matrycy lenspenem? Niby mozna oddac do serwisu, ale to jest drogie i jednorazowe - lenpen nie. Kolega polecal mi patyczki visible dust swab i izopropanol, aczkolwiek sa drogie i nie do dostania w najblizszym czasie, a w piatek chcalbym miec juz wyczyszczona matryce, bo wieczorem wyjezdzam. Fajnie by bylo tez miec mozliwosc wyczyszczenia jeszcze raz jak sie zabrudzi, a w serwisie tego nie uzyskam. ;-)

Ps: Za wszelkie bledy i brak polskich znakow przepraszam. Tapniete ze smartphone'a.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Ja polecam - jak wielu z nas - oryginalnego lenspena do matryc. Najlepiej tego ze złamaną główką, bo jest wygodniejszy.
Jaka jest szansa na zepsucie? Nie słyszałem by ktoś zepsuł matrycę ją czyszcząc. Był jeden przypadek, że ktoś użył jakiegoś płynu z bursztynu, który się osadził na matrycy, no ale to raczej jakiś ewenement, który sam był sobie winny. Trzeba być ostrożnym, delikatny. Pierwszy raz możesz mieć cykora, ale potem będziesz to robił instynktownie.

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.en_PL.title
tompacan
Nowicjusz

kris napisał(a):

Nie słyszałem by ktoś zepsuł matrycę ją czyszcząc.



Zepsuć jak zepsuć ale oszpecić "delikatnie" to mnie się udało, gruszka mi się omskła i plastikowa końcówka zostawiła mi "trwały" ślad na filtrze AA.

profile.country.en_GB.title
Toxek.
Początkujący

Znalazlem cos takiego jeszcze, wyglada to dosc dobrze, pytalem sie sprzedawcy i powiedzial, ze sam tym czysci i sie sprawdza.
dcfoto.pl/szpatulki-do-czyszczenia-matryc-aps-c-green-clean-4070-wysylka-w-24h-p1587.html

Jest to jakas alternatywa a dodatkowo zacheca mnie to, ze to sklep w moim miescie czyli nie musze czekac na wysylke - co o tych patyczkach myslicie?

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

ja tam nie zamienię lenspena na nić innego :c2

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
Starosta.
Początkujący

kris napisał(a):

ja tam nie zamienię lenspena na nić innego :c2


Amen :smileymrgreen:

Pozdrawia Starosta :grin:
profile.country.PL.title
krzys1977
Poszukiwacz

Starosta napisał(a):

kris napisał(a):

ja tam nie zamienię lenspena na nić innego :c2


Amen :nauseated_face:



W 100% SIĘ ZGADZAM.

:c97 :c97 :c97

A 700 & VG-C70AM | SONY 100/2.8 macro | TAMRON 17-50/2.8 | SIGMA 70-200/2.8 EX APO DG II HSM | SONY HVL-F58AM | SONY HVL-F42AM | Velbon Sherpa 600