anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

TUTORIAL - Czyszczenie Matrycy

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

TUTORIAL - Czyszczenie Matrycy

Witam,
kolega SZFENDAK przygotował dla was tutorial jak czyścić matrycę i komorę lustra ;)

dodam,że model aparatu jest dla Waszych potrzeb przekrojony :slight_smile:
no i generalnie każdy kto zechce czyścić w poniżej podany sposób robi to na własną ODPOWIEDZIALNOŚĆ
------------------------------------------------

Jako że czyszczenie komory lustra, samego lustra, matrycy i optyki to cięgle powracający temat więc zabrałem się do pracy i oto efekt
Zanim przystąpimy do czynności czyszczenia musimy zaopatrzyć się w następujące przybory:
gruszka
ściereczka tekstylna lub ściereczki papierowe
patyczki
płyn do mycia optyki(izopropanol)
patyczki do czyszczenia matrycy
pędzelek-może być lenspen lub taki do pudru
1.JPG

elementy które nas interesują pod względem czyszczenia
2.JPG



najpierw czyszczenie na sucho komory lustra czyli:
zdejmujemy obiektyw przechylamy aparat otworem do dołu i za pomocą gruszki wydmuchujemy to co się tam znajduje
6.JPG

dmuchamy we wszystkie miejsca gdzie pyłki i paproszki mogą się znajdować
3.JPG
4.JPG
5.JPG


możemy taż podnieść palcem lustro by i tam przedmuchać
7.JPG


jeśli nadal coś będzie widoczne na lustrze możemy użyć pędzelka lub ściereczki
8.JPG

kiedy stwierdzimy że na lustrze znajdują się jakieś plamy możemy wyczyścić je za pomocą patyczka lub ściereczki zwilżonej płynem do czyszczenia optyki, wytrzeć do sucha i oczywiście przedmuchać

raz na jakiś czas możemy wyczyścić pozostałe elementy lustra i czujnik AF-u czyli tak trochę głębiej
zaginamy patyczek i czyścimy:
11.JPG
12.JPG
13.JPG


----------------------------------------------------------
powtarzam: każdy kto zechce czyścić w powyżej podany sposób robi to na własną ODPOWIEDZIALNOŚĆ

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
143 ODPOW. 143
profile.country.pl_PL.title
11008048
Początkujący

Witam,Nie wiem,czy piszę w dobrym wątku ale...Mój problem polega na tym,że gdy patrze przez wizjer mam pełno czarnych paprochów i nie wiem czy to wina brudnego obiektywu,ktorego masakrycznie boje się czyścić czy wina brudnej matrycy czy czegoś innego.Po ostatnim wypadzie na zdjęciach zachodu słońca pojawiły mi sie jakby tłuste plamki robiac dzisiaj zdjecia blekitnego nieba niby czysto ale paproszki dalej w wizjerze są.
Prosze o rade.

profile.country.pl_PL.title
Quartz.
Użytkownik

Masz zabrudzoną matówkę - raczej niedotykalne, bo im więcej czyścisz, tym więcej paprochów się pojawi. Trzeba się do tego przyzwyczaić :thumbsup:

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Niusia napisał(a):

Witam,Nie wiem,czy piszę w dobrym wątku ale...Mój problem polega na tym,że gdy patrze przez wizjer mam pełno czarnych paprochów i nie wiem czy to wina brudnego obiektywu,ktorego masakrycznie boje się czyścić czy wina brudnej matrycy czy czegoś innego.Po ostatnim wypadzie na zdjęciach zachodu słońca pojawiły mi sie jakby tłuste plamki robiac dzisiaj zdjecia blekitnego nieba niby czysto ale paproszki dalej w wizjerze są.
Prosze o rade.



To pierwsze pytanie: na zdjęciu błękitnego nieba robionego przy przysłonie 11 - 16 pojawiają się jakieś plamy?
Przednią soczewkę obiektywu możesz spokojnie spróbować wyczyścić: najpierw przedmuchaj gruszką aby pozbyć się paproszków mogących spowodować zarysowanie soczewki, możesz też potraktować przednią soczewkę miękkim pędzelkiem (są takowe w sklepach foto, możesz też użyć pędzelka do makijażu - do pudru ale czystego, najlepiej nowego ze sklepu) a potem potraktuj soczewkę miękką szmatką (są specjalne szmatki do czyszczenia optyki, możesz użyć wielokrotnie pranej flaneli albo ostatecznie bibułki do okularów). Tylną soczewkę potraktuj gruszką (przedmuchaj). Podobnie jak przednią soczewkę potraktuj wizjer od strony oka. Następnie zdejmij obiektyw i kilkukrotnie dmuchnij z gruszki w matówkę (w stronę wizjera) oczywiście uważając aby nie dotknąć matówki czy lustra. Może to troszkę pomoże.
Jeżeli plamki są na zdjęciach to zastosuj opisywaną tutaj przez kilku użytkowników metodę czyszczenia matrycy.

profile.country.pl_PL.title
11008048
Początkujący

No to chyba zrobiłam błąd i to mega bo ściągłam obiektyw i bibułka która miałam w zestawie do czyszczenia przetarłam lustro :/:/DSC01513.JPG

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Niusia napisał(a):

No to chyba zrobiłam błąd i to mega bo ściągłam obiektyw i bibułka która miałam w zestawie do czyszczenia przetarłam lustro



No tu widać lekkie zabrudzenie matrycy. Konieczna gruszka i może być przydatny lenspen. Procedura czyszczenia jest dokładnie opisana w tym wątku więc nie będę jej przepisywał.

profile.country.pl_PL.title
11008048
Początkujący

A czy matówke mozna samemu wyczyscic?bo druga sprawa to wlasnie patrzac przez wizjer mam pełno paprochów.
No i chyba zostaje mi serwis juz chyba z 10 razy dmuchałam i nic :(
Edit:
Czy jest jakiś sposob jeszcze zeby wyczyscic te paprochy gruszka nic nie daje :x

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Niusia napisał(a):

A czy matówke mozna samemu wyczyscic?


Obawiam sie, że to raczej niemożliwe. To zbyt drobna struktura i jeśli sie do tego zabierzesz może być tylko gorzej.


Czy jest jakiś sposob jeszcze zeby wyczyscic te paprochy gruszka nic nie daje :x


Rozwiazanie już podano wielokrotnie w tym wątku. Albo Lenspen do matrycy, albo wysyłka do serwisu i czyszczenie odpłatne.

profile.country.pl_PL.title
Quartz.
Użytkownik

Ja bym zostawił jak jest. f22 codziennie nie używasz, a plamki też są słabo widoczne.

Do pyłków na matówce lepiej się przyzwyczaić - wyczyścisz i będzie za kilka sesji to samo :c3

profile.country.pl_PL.title
11008048
Początkujący

Aparat idzie do czyszczenia :c20 wczoraj się dowiadywałam i czyszczenie matrycy to koszt zaledwie 50zł., a co do matówki to powiedzieli mi,że gdy wyczyszczą i zobaczą jaka tam wchodzi to wtedy zrobia wycene.
Zastanawiam się też nad nowym body i chodzi za mną A55.Czy ktoś z użytkowników forum posiata ja?Jeżeli tak to prosze o opinie :)

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Niusia napisał(a):

Zastanawiam się też nad nowym body i chodzi za mną A55.Czy ktoś z użytkowników forum posiata ja?Jeżeli tak to prosze o opinie :)



O body A55 na pewno poczytasz w dziale SLT. Są też opinie na forum KKM ale tam trzeba przyzwyczaić się do specyfiki forum i mieć trochę czasu aby znaleźć interesujące nas informacje.
A zapytam się jeszcze co Ci nie pasuje w body, które używasz, co jest nie tak, co Ci przeszkadza, co Cię ogranicza? To nie są złośliwe pytania bo ja znam przynajmniej jeden argument dlaczego A55 będzie lepsze dla Ciebie niż dotychczas posiadany korpus ale chciałbym się dowiedzieć dlaczego chcesz zmienić korpus, czego oczekujesz po zmianie, czego oczekujesz od nowego korpusu.