anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Ustawienia ostrości - głębia ostrości

3022-----
Początkujący

Ustawienia ostrości - głębia ostrości

Witam wszystkich!
Jestem szczęśliwym posiadaczem A700, moja pierwsza cyfrowa lustrzanka po długiej przerwie. Mam takie pytanie związane dokładnie z uzyskiwaniem ostrości. Dokładniej chodzi mi o to, jak ustawić dobrą ostrość na powiedzmy 2 przedmiotach oddalonych od siebie o pewną odległość powiedzmy 5-6m. Ustawiałem pomiędzy tymi przedmiotami, ale coś nie wychodziło. Zmieniając przysłonę i ogniskową niestety robi się zbyt ciemno, a chciałbym to zrobić z małym czasem otwarcia przysłony... Jest na to jakiś sposób?
Kiedyś miałem jeszcze starą porządną Minoltę, ale skradziono ją no i parę lat przerwy z fotografią... Troszkę się zapomniało, a ta A700 no kosmos, świetny aparacik i jestem pozytywnie zaskoczony jak technika idzie do przodu...

16 ODPOW. 16
fikmyk
Początkujący

długi czas mała przysłona, obejmie większy obszar ostrości. tak jest przy każdej lustrzance.
krótki czas duża przysłona - ostry będzie niewielki obszar danego obiektu.

a tak łopatologicznie:
mała dziurka + długi czas = dużo ostrego
duża dziurka + krótki czas = mało ostrego
:)

gonzo-----
Początkujący

Tak to nawet ja załapałem :) thx za wyjaśnienie

czorny-----
Początkujący

Poczytaj o głębi gdziekolwiek......
np.:

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=375

jeśli chcesz focić z krótszymi czasami zawsze możesz zwiększyć sobie ISO (nie ma ono oczywiście wpływu na GO). Dla większej GO możesz oddalić się od fotografowanych obiektów, zmniejszyć ogniskową, zwiększyć przysłonę a później ewentualnie wykadrować sobie zdjęcie "crop'ując" w dowolnym programie graficznym. Jeśli dla uzyskania poprawnej ekspozycji czasy będą zbyt długie by zdjęcie nie było poruszone to polecam statyw lub prowizoryczne zastąpienie go czymś. Wiele jednak zależeć będzie od warunków w jakich będziesz fotografował. Najzwyczajniej w świcie pobaw się trochę bo to najlepsza forma nauki i w obecnych czasach aparatów cyfrowych niewiele kosztuje. Każda forma zabawy powinna być jednak poprzedzona zdobyciem jakieś podstawowej wiedzy, więc jeszcze raz zachęcam do czytania wszelkiej maści poradników, których w necie jest pod dostatkiem. Pozdro..... i miłej zabawy...

EDIT: jeśli tego nie zrobiłeś to zaktualizuj sobie firmware w swoim aparacie

faziasty
Początkujący

fikmyk napisał(a):

długi czas mała przysłona, obejmie większy obszar ostrości. tak jest przy każdej lustrzance.
krótki czas duża przysłona - ostry będzie niewielki obszar danego obiektu.

a tak łopatologicznie:
mała dziurka + długi czas = dużo ostrego
duża dziurka + krótki czas = mało ostrego
:)


Nie rozumiem co ma użyty czas do uzyskanej głębi ostrości?

profile.country.PL.title
Rafiki.
Doradca

Ma to że jak przymkniesz przysłonę to czas MUSISZ wydłużyć i odwrotnie :)

Znajomy-----
Początkujący

Rafiki napisał(a):

Ma to że jak przymkniesz przysłonę to czas MUSISZ wydłużyć i odwrotnie :)



Bo inaczej niestety będziesz miał niedoświetlone zdjęcie.

faziasty
Początkujący

Nie muszę. Mogę zwiększyć/zmniejszyć czułość.
Chodzi mi o to, że sam czas nie ma wpływu na głębie ostrości.

Poza tym to o ile mi wiadomo to ogniskowa i odległość od ostrzonego obiektu ma też znaczenie.

Znajomy-----
Początkujący

faziasty napisał(a):

Nie muszę. Mogę zwiększyć/zmniejszyć czułość.
Chodzi mi o to, że sam czas nie ma wpływu na głębie ostrości.

Poza tym to o ile mi wiadomo to ogniskowa i odległość od ostrzonego obiektu ma też znaczenie.



Zwiększając czułość (chodzi Ci o ISO?) narażasz zdjęcie na szumy. Najlepiej jest na tyle na ile jest to możliwe ustawić ISO na minimalną wartość np. 100 i maksymalnie ( bądź odpowiednio do oczekiwań) ustawić czas otwarcia przysłony. Zdjęcia wychodzą dużo lepszej jakości. Tylko do dłuższych czasów otwarcia trzeba używać się statywu. Tu masz wątek, gdzie jest ten motyw poruszany viewtopic.php?f=30&t=141
Jeżeli chodzi o ogniskową i odległość jak najbardziej tak, mają wpływ. Głębia ostrości (przedział odległości, gdzie obraz jest ostry) jest oddalona o odpowiednio od aparatu i kończy się w pewnej odległości od niego. Regulując wymienione w tym i w poprzednich postach parametry po prostu zwiększasz Rozciągasz) ten obszar gdzie wszystko jest ostre. Możesz sobie popróbować w dzień na jakiś drzewkach, czy krzakach zmieniać odpowiednio przysłonę, czas i ogniskową. Zobaczysz efekty.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

faziasty napisał(a):

Nie muszę.


Nic nie musisz. :smileyhappy: " target="_blank

Oczywiście masz rację pisząc, że czas nie ma wpływu na głębię ostrości - ma jednak
zasadniczy wpływ na prawidłowe naświetlenie klatki, a chyba o to chodzi, nie? Podnoszenie czułości? To rozwiązanie skrajne moim zdaniem. Dopóki możesz wydłużać czas (dopóki jesteś w stanie otrzymać nieporuszone zdjęcie) nie podnosiłbym ISO. Szkoda tracić na dynamice obrazu.

Poza tym to o ile mi wiadomo to ogniskowa i odległość od ostrzonego obiektu ma też znaczenie.


A dokładniej to skala odwzorowania. ;)