anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Wasze komputery na których pracujecie z filmami w HD

mihau2104
Początkujący

Wasze komputery na których pracujecie z filmami w HD

Witam :) Mam uzbierane troche kasy i chciałbym rozpocząć swoja przygodę z filmowaniem od kupna nowego komputera. ;pp Nie wiem jakie parametry pozwola mi na obróbke filmow w hd. Jezeli pracujecie z takimi filmami to proszę podajcie parametry waszych komupterów. Z góry dziękuje. Pozdrawiam :)

1 ODPOWIEDŹ 1
profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

mihau2104 napisał(a):

Witam :) Mam uzbierane troche kasy i chciałbym rozpocząć swoja przygodę z filmowaniem od kupna nowego komputera



To nie jest zły pomysł :smileythumbsup: Sprzęt do obróbki może być często nie mniej kosztowny od samej kamery, ale to cena za komfort montowania i jakość końcowych filmów. Za punkt odniesienia możesz przyjąć konfigurację mojego 2,5-rocznego komputera: procesor Intel Dual Core E5200 2,5GHz i 4GB RAM-u DDR2. Na takim sprzęcie renderowanie klipu w HD (9 Mbit/s) bez nałożonych efektów zajmuje mi około 15 minut na 1 minutę nagrania - to sporo. Przy pracy nad filmem mogę zapomnieć o płynnym podglądzie.

Skoro o moim komputerze już raczej nic dobrego powiedzieć nie można :c20 , spróbuję Ci podpowiedzieć jakie podzespoły są najważniejsze przy kompletowaniu komputera do obróbki filmów:

1) Procesor - dobry "mózg" całego systemu to podstawa, gdyż właśnie procesor zajmuje się dekodowaniem i kodowaniem materiału. Istnieją już technologie wykorzystywania mocy procesora karty graficznej (GPU) do obliczeń (np. nvidia CUDA) i są one wykorzystywane w niektórych programach do montażu. To temat warty zainteresowania i "doczytania". Nawet, gdy zdecydujesz się na wykorzystanie CUDY i zakup odpowiedniej karty (lub kart) graficznej, musisz dobrać procesor, który będzie za nią "nadążał".

2) RAM - im szybsza i im więcej, tym lepiej będzie się pracować w programie do montażu. Myślę, że 4GB to absolutne minimum.

3) Monitor - to nie błąd :) Warto zainwestować w duży, panoramiczny ekran LCD. Jeśli dysponujesz budżetem - i miejscem - na dokupienie drugiego monitora, nie wahaj się. Podgląd na pełnym ekranie pozwoli Ci na dokładną kontrolę, gdy zaczniesz bawić się np. maskami, korekcją kolorów itp.

4) Dysk - przy malejących cenach za gigabajt pojemności warto połączyć kilka dużych dysków twardych w macierz. Tym sposobem uzyskamy przyspieszony odczyt i zapis danych (RAID 0), zabezpieczenie danych przed awarią głównego dysku (RAID 1) lub połączenie tych udogodnień (RAID 0+1). Możliwych konfiguracji jest jeszcze więcej; jeśli zdecydujesz się na macierz to płyta główna musi obsługiwać RAID!

Ze względu na to, że nie mam rozeznania w aktualnych podzespołach, nie siliłem się na sugerowanie konkretnych produktów. Pewne elementy komputera będą ze sobą powiązane (np. przy dwóch monitorach karta graficzna musi mieć 2 wyjścia, różne płyty główne współpracują z różnymi procesorami itd.) więc sztuką będzie znalezienie optymalnej pod względem ceny i możliwości konfiguracji. Zwróciłem uwagę na najistotniejsze elementy wpływające na komfort i szybkość pracy w środowisku HD.
Pozdrawiam.