anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Wszyćko o Głębi Ostrości (GO) - poradnik początkującego

ryszard_nowy
Początkujący

Wszyćko o Głębi Ostrości (GO) - poradnik początkującego

Witam, i zaczynam cykl wrzucania moich notatek z nauki fotografowania. Mam nadzieję, że początkującym się przydadzą. Zaczynam od GO czyli głębi ostrości. Jeśli gdzieś w opisie pojawią się błędy czy nieścisłości to proszę poprawić czy uzupełnić.


CO TO JEST GŁĘBIA OSTROŚCI?

Głębia ostrości jest strefą (płaszczyzna), w której obraz na fotografii będzie ostry. Przyjmuje się, że GO (głębia ostrości) obejmuje obszar przed i za płaszczyzną w proporcjach 2/3 przed i 1/3 za płaszczyzną.

Nie należy mylić GO z ostrością zdjęcia , gdyż GO określa zakres w którym zdjęcie jest ostre, ale poziom ostrości w GO może być różny tzn, mam duży lub mniejszy obszar ostrości (GO), ale pojęcie samej ostrości w GO jest już stopniowalne ;) (mam nadzieję, że zrozumiale piszę)


OD CZEGO ZALEŻY GŁĘBIA OSTROŚCI?

Wielkość głębi ostrości uzależniona jest od trzech czynników:
1. przysłony (czyli parametru F np. F2,8; F5,6 itp.)
2. ogniskowej obiektywu (czyli parametru określanego w milimetrach na obiektywie)
3. odległości obiektu od obiektywu


Kiedy uzyskamy małą a kiedy dużą głębie ostrości.

• im mniejszy otwór przysłony (większa wartość F), tym większa GO znajdzie się przed głównym punktem ostrości i poza nim.

• szerokokątne (mała ogniskowa) ustawienia daje większą głębie ostrości, natomiast ustawienia telefoto (duża ogniskowa – duży zoom) pomniejszają ją.

• im dalej obiekt, na którym ustawiono ostrość, tym większe możliwości, ze powstała większa strefa głębi ostrości.


JAK UZYSKAĆ MAŁĄ GŁĘBIE OSTROŚCI?
(ważne przy zdjęciach portretowych czy na przykład makro kiedy chcemy mieć rozmyte tło)

Najmniejszą głębię ostrości będą miały:
1. Obiektywy z nastawioną największą możliwą aparturą/najmniejszą przysłoną (np. f2,8)
2. przy maksymalnym powiększeniu (duża ogniskowa – duży zoom) - teleobiektywy
3. ostrością na obiekcie znajdującym się bardzo blisko aparatu

Żeby wykonać dobre zdjęcie portretowe należy więc maksymalnie przybliżyć się do obiektu, i ustawić wartość F na najmniejszą (np. F2 o ile obiektyw daje taką możliwość)


JAK UZYSKAĆ DUŻĄ GŁĘBIE OSTROŚCI?


Największą głębie ostrości będzie miał:
1. Najmniejsza możliwa apertura (np. f22)
2. nastawiony na robienie zdjęć szerokokątnych (małe ogniskowe)
3. fotografowanie tematu znajdującego się daleko

Uwaga!: Głębia Ostrości uzyskana dzięki małej aperturze (przysłona pkt1) - obniża ogólną ostrość obrazu. Czyli obszar głębi ostrości jest większy ale minimalnie mniej ostry.


PS. Podobno obiektyw pozwala na największą ostrość (nie mylić z GO!) przy przysłonie o jeden/dwa mniejszej niż najmniejsza przysłona (jeśli obiektyw ma min F3,6 najostrzejsze będą zdjęcia przy ok. 5,6)


Przykładowe zdjęcia ilustrujące opis, wrzucę wkrótce, podobnie jak listę cieakwych pozycji z których korzystałem przy robieniu notatek.

24 ODPOW. 24
profile.country.en_PL.title
tompacan
Nowicjusz

Wrócę może jeszcze do takiego stwierdzenia

Głębia ostrości zależy od krążka rozproszenia, skali odwzorowania i przysłony.



Zdecydowanie bardziej zasadne jest stwierdzenie, że głębia ostrości zależy od krążka rozproszenia, liczby przysłony, odległości od obiektu oraz ogniskowej, choć dwie ostatnie zmienne ściśle ze sobą korelują pod określeniem skala odwzorowania.

Nie trzeba być studentem matematyki albo pracownikiem instytutu matematycznego aby wiedzieć, że jeśli chcemy sprawdzić wpływ pewnej zmiennej na dana wielkość (posiadając tylko jedno równanie) to pozostałe zmienne muszą przybrać stałą wartość - o czym zapomniał kolega Rafał z KKM.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

tompac napisał(a):



Jeszcze raz wrócę do Twojego cytatu

Lajam napisał(a):


Cały czas chodzi mi, aby uświadomić że opisana przez autora wątku reguła
- krótka ogniskowa = większa GO
- długa ogniskowa = mniejsza GO
nie do końca, podkreślam - nie do końca! ma potwierdzenie w rzeczywistości. ;)



Ta reguła ma potwierdzenie w rzeczywistości od początku do końca w całej swojej rozciągłości!



OK, ja to rozumiem, dlatego wyraźnie podkreślałem, że nie do końca :)
Chodzi mi właśnie o sytuację, że przy zachowaniu tej samej skali odwzorowania reguła ta niekoniecznie jest prawdziwa, przynajmniej w obliczeniach na papierze.

Dlatego uważam, że mimo wszystko warto byłoby dodać taką informację podczas podawania tej zależności: "krótka ogniskowa = większa GO, długa ogniskowa = mniejsza GO". I tyle w temacie ode mnie.

Pozdrawiam :)

czorny-----
Początkujący

tompac napisał(a):

Wrócę może jeszcze do takiego stwierdzenia

Głębia ostrości zależy od krążka rozproszenia, skali odwzorowania i przysłony.



Zdecydowanie bardziej zasadne jest stwierdzenie, że głębia ostrości zależy od krążka rozproszenia, liczby przysłony, odległości od obiektu oraz ogniskowej, choć dwie ostatnie zmienne ściśle ze sobą korelują pod określeniem skala odwzorowania.

Nie trzeba być studentem matematyki albo pracownikiem instytutu matematycznego aby wiedzieć, że jeśli chcemy sprawdzić wpływ pewnej zmiennej na dana wielkość (posiadając tylko jedno równanie) to pozostałe zmienne muszą przybrać stałą wartość - o czym zapomniał kolega Rafał z KKM.



i wszystko jest jasne..., czyli nie jest ze mną tak źle jak myślałem.... ;)

Znajomy-----
Początkujący

Należy się postawić Wam duży browar! Ciekawy wątek i chyba cała esencja o GO. Z moje strony Wielkie dzięki dla biorących udział w dyskusji, sporo mi to wyjaśniło. Czekam na kolejne tematy tego typu :D

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Jeszcze może drobiazg, bez wielkiej matematyki i równań. W pierwszym poście jest jedna (gruba) nieścisłość.
Chodzi mi o ten fragment: Głębia ostrości jest strefą (płaszczyzna), w której obraz na fotografii będzie ostry. Przyjmuje się, że GO (głębia ostrości) obejmuje obszar przed i za płaszczyzną w proporcjach 2/3 przed i 1/3 za płaszczyzną.
Otóż jest dokładnie odwrotnie! Obszar względnej ostrości, licząc od "płaszczyzny ostrości" (czyli GO) rozciąga się w stronę aparatu w mniejszym stopniu, niż w druga stronę.

Przykład: Przy danej ogniskowej i przysłonie, ostrość ustawiono na 5m. Głębia ostrości zaś rozciąga się od 3m do 15m; a po niewielkim przymknięciu przysłony, od 2,5m do nieskończoności.

------------------------------
fotoamator