anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Zimowe zdjęcia

grace_sinatra
Początkujący

Zimowe zdjęcia

Używam od niedawna A200. Jestem amatorką. Kilka dni temu jak wiadomo spadł śnieg... i przez to jest fajny plener. Ale ja mam problem... Jaki program (lub ustawienia) w A200 polecacie jako najlepszy do fotografowania śniegu? Oraz przede wszystkim zdjęcia ludzi na tle śniegu... Jeśli ktoś ma radę dla mnie to proszę o dość łopatologiczne instrukcje :)

5 ODPOW. 5
profile.country.de_DE.title
Bambi-----
Początkujący

Ja rownież dołączam się do prośby o wskazówki w formie "łopatologicznej".

Paweł
witmann
Początkujący

Śnieg jest jasny, odbija dużo światła, więc prawdopodobnie światłomierz aparatu trochę zgłupieje od takiej ilości bieli i będzie nastawiał takie parametry, że niedoświetli zdjęcie. Na początek proponuję ustawić korektę ekspozycji (EV) na +1 do +1,5, co spowoduje rozjaśnienie zdjęcia.
Ambitniejsi mogą spróbować mierzyć ekspozycję światłomierzem punktowym. Celujemy punktem na śnieg i dodajemy korektę ekspozycji +2,5 EV. Dlaczego właśnie tak? Bo światłomierz jest skalibrowany na 18% szarości i domyślnie biel potraktuje jako właśnie 18% szarości. Rozjaśnienie o 2,5 EV da nam wtedy biel graniczącą z przepaleniem, ale przepaleniem nie będącą.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Używam od niedawna A200. Jestem amatorką. Kilka dni temu jak wiadomo spadł śnieg... i przez to jest fajny plener. Ale ja mam problem... Jaki program (lub ustawienia) w A200 polecacie jako najlepszy do fotografowania śniegu? Oraz przede wszystkim zdjęcia ludzi na tle śniegu... Jeśli ktoś ma radę dla mnie to proszę o dość łopatologiczne instrukcje :)


Najlepiej po prostu samemu spróbować ;)
Przecież to nie klisza, więc jeśli zmarnujesz kilka klatek, nic sie nie stanie. A jeśli osiągniesz zadowalający efekt to tym większa radocha (tak mi się wydaje, bo chyba nie chcesz mieć wszystkiego "podanego na tacy" ;-)
I proponuję odchodzić jednak od trybów "tematycznych" w stronę literek A, S, M. :smileytwisted:

Oczywiście bardzo trafne i cenne są wskazówki Witmanna, tylko nie wiem czy dla osób początkujących ta 18% skala szarości będzie dobrą wskazówką.

Znajomy-----
Początkujący

Popieram Lajama. Sam posiadam A350, te ustawienia mogą być troszke inne, jeszcze nie miałem możliwości wypróbowania aparatu na śniegu, jakoś w mojej okolicy tak bardzo zimy nie dało się odczuć, a jak śnieg padał, to akurat pracowałem. A jak wieczorem troszkę zaczęło padać, wyszedłem w pośpiechu na dwór, to zaczął strasznie mokry śnieg padać. No i szkoda aparatu, darowałem sobie. Ale generalnie z tego co czytałem sztuka tkwi w ustawieniu ekspozycji i można też pobawić się z balansem bieli. A trybach o których wspomniał Lajam, to są tryby z priorytetami na migawkę, przysłonę i kompletny manual, gdzie większość parametrów ustawiasz sam.

witmann
Początkujący

Lajam napisał(a):

tylko nie wiem czy dla osób początkujących ta 18% skala szarości będzie dobrą wskazówką.


Dlatego napisałem "dla ambitniejszych" ;)