anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Zmiana formatu zdjęcia w PS do wysyłki do Lab.

profile.country.pl_PL.title
andrewpl
Nowicjusz

Zmiana formatu zdjęcia w PS do wysyłki do Lab.

Witam.
Chciałbym wysłać netem zdjęcia do wywołania na papier i nie wiem jak i o ile je zmniejszyć w PS.
Mam A33 i robię zdjęcia w max rozmiarze.
Podobno trochę bez sensu wysyłać zdjęcia w tak dużym rozmiarze, bo to i tak nic nie polepszy...no i trochę długo by trwało przesyłanie tak dużej ilości danych.
Fotki mają być na papierze w formatach 10x15 , 21x30.
Jak to dokładnie zrobić w PS i jaki format ustawić ,żeby i tak wyciągnąć max jakość?

5 ODPOW. 5
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Witaj,

Wciśnij Alt+Ctrl+I

Wyświetli się taka ramka

http://img337.imageshack.us/img337/4635/ssder.jpg

Wszystko musisz mieć zaznaczone (te ptaszki) jak na rysunku.

No i tam gdzie DPI wpisz 300, i tam gdzie Width Height /Wysokość Szerokość wpisujesz konkretne wymiary w centymetrach.

I wystarczy.

Przy czym musisz pamiętać, że do formatu 30x21 musisz wykadrować wcześniej zdjęcie do tych proporcji bo "z definicji" z aparatu wychodzi 30x20..


Pozdrawiam :)

profile.country.pl_PL.title
andrewpl
Nowicjusz

...no tak......tylko,że rozmiar prawie się nie zmienił........ wielkość pliku jest bardzo zbliżona do oryginału......tak ma być?

oldguest
Początkujący

andrewpl napisał(a):

...no tak......tylko,że rozmiar prawie się nie zmienił........ wielkość pliku jest bardzo zbliżona do oryginału......tak ma być?



a w jakim formacie chcesz wysyłać zdjęcia, PSP, TIFF, JPG?

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

andrewpl napisał(a):

...no tak......tylko,że rozmiar prawie się nie zmienił........ wielkość pliku jest bardzo zbliżona do oryginału......tak ma być?



Przygotowując plik do wydruku, do naświetlenia przez lab powinieneś znać dokładny rozmiar w pikselach obrazu w zależności od formatu zdjęcia drukowanego / naświetlanego. Niektóre laby podają takie wymiary na swoich stronach internetowych czy w programach do przesyłania plików do naświetlenia. Gdy nie znasz tych wymiarów możesz skorzystać właśnie z opcji, którą podał Lajam. Ale tu też warto znać rozdzielczość w jakiej jest drukowany / naświetlany plik. Najczęściej przyjmuje się 300 dpi dla uzyskania bardzo dobrej jakości fotograficznej. Obliczając na piechotę (a nie wykonując za pomocą programu, tak, jak Grześ polecił) wychodzi mi, że wielkość zdjęcia dla wydruku / naświetlenia formatu 30x21 z rozdzielczością 300 dpi powinna wynosić około 3544x2480. A to daje nam trochę ponad 8 Mpix. Twój aparat wykonuje fotografie w maksymalnym rozmiarze 4592 x 3056 a więc ponad 14 Mpix. Spokojnie wystarczy a masz jeszcze zapas na kadrowanie.
Dokonując skalowania w programie graficznym możesz nie zauważyć różnicy na ekranie bo obraz i tak będzie większy od możliwości wyświetlania przez monitor i program musi interpolować obraz aby cały wyświetlić na ekranie. Natomiast fizyczna wielkość obrazu zmieni się, po przeskalowaniu będzie miał mniej pikseli.
Jeżeli chodzi o ciężar pliku (ilość bajtów jaką ma plik) to jest to sprawa ustawionej kompresji. Aparat wykonując zdjęcie w formacie *.jpg kompresuje go w jakimś stopniu (rozszerzenie *.jpg oznacza zapisany obraz z kompresją - nazwa formatu to JPEG). Ty obrabiając zdjęcie w programie graficznym (w Twoim przypadku photoshop) rozkompresowujesz zdjęcie, obrabiasz czy też dokonujesz pewnych zmian i zapisując do JPEG ponownie kompresujesz. I w momencie zapisu możesz ustawić stopień kompresji. Ponieważ kompresja do JPEG jest kompresją stratną to trzeba wybrać pewne optimum pomiędzy wielkością pliku a jakością jego przy przesyłaniu do naświetlenia / wydruku. Myślę, że niewielka kompresja nie jest w stanie bardzo zaszkodzić zdjęciu. Wyjątkiem mogą być super szczegółowe zdjęcia, które powinny być oddawane do druku w formacie nieskompresowanym (np. tif), lub skompresowanym bezstratnie (ale wiem, że takiej kompresji większość labów ie obsługuje). Dlatego wydaje mi się, że ustawienie kompresji na 8 w 10-cio stopniowej skali nie przyniesie widocznych strat a może spowodować znaczne zmniejszenie pliku.

profile.country.pl_PL.title
andrewpl
Nowicjusz

Czyli zasada jest prosta: ma być dobra jakość to plik musi swoje ważyć i już :-)
Dzięki Wam za jasne i czytelne odpowiedzi.