anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Zmniejszanie zdjęć...

profile.country.en_GB.title
Toxek.
Początkujący

Zmniejszanie zdjęć...

Czy jest jakiś internetowy program/trick na zmniejszenie pojemności zdjęcia np z 1.5MB do 500kb? Czy trzeba to robic na specjalnym programie np. Photoshop?



PS: Wiem, że nie na temat ale nie moge tego nigdzie znaleźć, a to Wasza branża ;)

23 ODPOW. 23
moby76
Poszukiwacz

:c37
Wtrącę tutaj małe pytanko.
Czy zmniejszacie swoje zdjęcia w kilku krokach? Czy od razu "lecicie" z plakatu do wizytówki? :c20

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

moby76 napisał(a):

:c37
Wtrącę tutaj małe pytanko.
Czy zmniejszacie swoje zdjęcia w kilku krokach? Czy od razu "lecicie" z plakatu do wizytówki? :c20



Za jednym razem wybierając najlepszą metodę interpolacji jeżeli program oferuje takie możliwości, jeżeli nie to musimy robić tym co mamy :c20 .
Kiedyś czytałem, że w kilku lub kilkunastu krokach należało powiększać zdjęcia - nie więcej niż o 10% za jednym krokiem (aparaty miały 3 Mpix a my do wydruku potrzebowaliśmy np. 10 Mpix). Podobno ta metoda dawała rewelacyjne rezultaty ale ja nigdy nie korzystałem z niej, nawet aby się przekonać, że to działa. Obecnie aparaty maja taką rozdzielczość, że praktycznie nie powiększa się zdjęć. Poza tym oprogramowanie interpolacyjne jest udoskonalane i dostosowywane do potrzeb fotografów.

moby76
Poszukiwacz

Czyli rozumiem, że Lightroom'em (przy eksporcie) robimy to jednym krokiem...

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

moby76 napisał(a):

Czyli rozumiem, że Lightroom'em (przy eksporcie) robimy to jednym krokiem...



Nie znam programu, nie korzystam z niego.
Ja robię to tak, że po obróbce zdjęć zapisuje je w jak największym formacie na jaki mogę sobie pozwolić bez interpolacji (to znaczy w takim jaki wychodzi po przykadrowaniu). Jeżeli potem chcę jakieś zdjęcia wysłać pocztą, powiesić w galerii itp to wybieram odpowiednie zdjęcia i za pomocą XnView, IrfanView lub za pomocą jakiejś zainstalowanej przeglądarki zmniejszam je do wymaganych rozmiarów, wykorzystuje je i usuwam z dysku.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

moby76 napisał(a):

Czyli rozumiem, że Lightroom'em (przy eksporcie) robimy to jednym krokiem...


ja od razu po obróbce RAWów w LR wywołuję do jpg w dwóch rozmiarach: maksymalnym (czyli bez zmian) i do przeglądania/forum/www/@ (zmniejszony do 800px, z wyostrzaniem średnim)

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

kris napisał(a):


ja od razu po obróbce RAWów w LR wywołuję do jpg w dwóch rozmiarach: maksymalnym (czyli bez zmian) i do przeglądania/forum/www/@ (zmniejszony do 800px, z wyostrzaniem średnim)



No to ja musiałbym w trzech rozmiarach (oryginał, forum i album) bo do albumu internetowego wstawiam 1024 poziome lub 768 pionowe (na dłuższym boku).

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

w LR możesz od razu eksportując wrzucać na FB/ Flickra, FTP, WordPressa i pewnie picasę.....jednym klikiem :D
Ogólnie to mam jakieś kilkanaście profili eksportu w LR - na każdą okazję inne (np. inne rozmiary, inne nazwy, inne katalogi, czy dodawanie ramek lub znaku wodnego). Wygodne narzędzie :D

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

kris napisał(a):

w LR możesz od razu eksportując wrzucać na FB/ Flickra, FTP, WordPressa i pewnie picasę.....jednym klikiem :D Wygodne narzędzie :D



To jak mogę jeszcze troszkę OT to nie posiadam LR ani jedynego słusznego systemu więc muszę dziubać pojedynczo :( .

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

piotruso napisał(a):


nie posiadam (..) jedynego słusznego systemu


ja również nie posiadam MAC OS X....jak żyć....jak żyć




:smileyhappy:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

kris napisał(a):

piotruso napisał(a):


nie posiadam (..) jedynego słusznego systemu


ja również nie posiadam MAC OS X....jak żyć....jak żyć




:slight_smile:



Ja też nie :c20