anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A200 AF

profile.country.pl_PL.title
agusiapio
Początkujący

A200 AF

Takie poytanko małe ktos wie jak wyłączyć by przy starcie obiektyw nie włączał się w trybie AF ;-) ?

11 ODPOW. 11
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

W A200 przełącznik na body (nie mam żadnego obiektywu z silnikiem więc na razie nie sprawdzę innych przypadków): w przypadku ustawień PASM w zależności jak jest ustawiony przełącznik AF/MF tak zachowuje się obiektyw (gdy przełącznik ustawiony jest na MF to obiektyw jest wysprzęglony na stałe, gdy przełączymy na AF to obiektyw jest zesprzęglony z silnikiem AF i obiektyw "jedzie" do nieskończoności)
edit:
tak jak pisał Lajam w trybach PASM gdy przełącznik jest w trybie MF to obiektyw się kalibruje (dojeżdża do nieskończoności) i jest wysprzęglany (można swobodnie obracać pierścieniem ostrości), natomiast przełączanie się wśród tych czterech trybów nie powoduje ponownej kalibracji obiektywu więc nie zesprzęgla się z silnikiem - moja wina, nie sprawdziłem dokładnie tych trybów;
w trybach tematycznych i AUTO gdy przełączamy na którykolwiek z tych trybów nie ma znaczenia położenie przełącznika, obiektyw jest zesprzęglony z silnikiem i ustawiany (kalibrowany) na nieskończoność. Aby w którymkolwiek trybie tematycznym przełączyć obiektyw na manual focus trzeba w tym trybie przełączyć przełącznik na MF. Gdy przełącznik jest w trybie AF to wystarczy go tylko przełączyć na MF natomiast gdy mamy przełącznik ustawiony na MF i zmienimy tryb na jakiś tematyczny lub AUTO obiektyw zesprzęgli się z silnikiem. Należy wtedy przełączyć przełącznik AF/MF na tryb AF i ponownie na MF. Wtedy mamy wysprzęglony obiektyw i możemy obracać swobodnie pierścieniem ostrości.

Mam nadzieję, że wystarczająco jasno napisałem. W razie czego służę dodatkowymi wyjaśnieniami.


Odpowiadając na pytanie z pierwszego wątku - nie da się. Po włączeniu aparatu obiektyw zawsze przejedzie do nieskończoności. Gdy będziesz fotografować w trybach PASM to przy ustawieniu przełącznika na MF będziesz zawsze mogła, po skalibrowaniu obiektywu, swobodnie kręcić pierścieniem ostrości.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

piotruso napisał(a):

Mam nadzieję, że wystarczająco jasno napisałem. W razie czego służę dodatkowymi wyjaśnieniami.

Piotrze, wszystko już jasne. Wygląda na to, ze wraz z linią :c56 230/330 oraz powstaniem obiektywów z silnikiem SAM został zmieniony sposób reagowania na przełącznik AF/MF.

------------------------------
fotoamator