anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A77

profile.country.en_GB.title
Artur412
Początkujący

A77

Witam! Nosze się z zamiarem zakupi A77 od pewnego czasu, dość sporo się o niej naczytałem jak i kilkukrotnie trzymałem w ręce i w dość ograniczonych warunkach próbowałem ją testować.. Zaznaczam z góry, że nie jestem żadnym profesjonalistą z wielkim doświadczeniem i zdaje sobie sprawę iż niektóre pytania mogą wydawać się banalne. Pytania kieruje do użytkowników tego sprzętu.. Mianowicie:

Interesuje mnie fotografia nocna np. czas naświetlania ok 30min aby uchwycić ruch gwiazd na niebie.

1) Jeśli czas otwarcia migawki wynosi 30min to jak długo aparat będzie "myślał nad tym zdjęciem"?
W moim byłym aparacie a550 czas "myślenia nad zdjęciem" był wprost proporcjonalny do długości naświetlania. Co przy tak długim czasie bardzo ogranicza i irytuje.


Czytałem swojego czasu na forum jak i w posumowaniu testu na optyczne.pl o opóźnieniach przy zmianie niektórych parametrów. Mając kilkukrotnie ten aparat w ręce (fakt nie był to długi czas) nie zaobserwowałem tego.

2) Czy to opóźnienie naprawdę występuje? Jeśli tak to przy jakich ustawieniach i czy jest to bardzo widoczne?


3) Jakie obiektywy będą pasowały, po zastosowaniu przejściówki na M42 czytałem że spokojnie działa ale co z obiektywami Minolty MD?



Liczę na rzeczowe odpowiedzi. Z góry dziękuje i pozdrawiam!

10 ODPOW. 10
profile.country.pl_PL.title
bart_m26
Użytkownik

Artur412 napisał(a):

1) Jeśli czas otwarcia migawki wynosi 30min to jak długo aparat będzie "myślał nad tym zdjęciem"?
W moim byłym aparacie a550 czas "myślenia nad zdjęciem" był wprost proporcjonalny do długości naświetlania. Co przy tak długim czasie bardzo ogranicza i irytuje.



Rozumiem, że mówisz o tzw redukcji szumów na długich czasach naświetlania, jest to do wyłączenia w opcjach aparatu, nie mam :c56 550 ale jestem wręcz pewny, że tam również było mozna wyłączyć tzw. "ciemną klatką"

Artur412 napisał(a):

Czytałem swojego czasu na forum jak i w posumowaniu testu na optyczne.pl o opóźnieniach przy zmianie niektórych parametrów. Mając kilkukrotnie ten aparat w ręce (fakt nie był to długi czas) nie zaobserwowałem tego.
2) Czy to opóźnienie naprawdę występuje? Jeśli tak to przy jakich ustawieniach i czy jest to bardzo widoczne?



Z tego co można nawet znaleźć na forum problem został całkowicie rozwiązany w nowym firmware, poza tym nie bardzo polecam wzorować się na testach optycznych.

Użytkownik :c56 35, póki co marzący o :c56 77

-----
Tak przy okazji uwielbiam zdjęcia gwiazd, nieba z długim czasem naświetlania, czy używasz sprzętu do śledzenia ruchu gwiazd? Jak zakupisz już tę :c56 koniecznie zakładaj tutaj swoją galerię :c20 z przyjemnością obejrzę Twoje zdjęcia.

Sony A35, 18-55mm, 50mm/1.8 +pasja i plany
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Artur412 napisał(a):


Interesuje mnie fotografia nocna np. czas naświetlania ok 30min aby uchwycić ruch gwiazd na niebie.

1) Jeśli czas otwarcia migawki wynosi 30min to jak długo aparat będzie "myślał nad tym zdjęciem"?
W moim byłym aparacie a550 czas "myślenia nad zdjęciem" był wprost proporcjonalny do długości naświetlania. Co przy tak długim czasie bardzo ogranicza i irytuje.



Co to znaczy "myślenia nad zdjęciem"? Jeżeli czas otwarcia migawki ustawisz na 30 minut (a to chyba możliwe jest tylko z pilotem ale zastrzegam, że nie mam pewności bo nie mam tego aparatu) to aparat przez 30 minut będzie miał otwartą migawkę i tyle czasu będzie trwało naświetlenie zdjęcia. Dodatkowo jest w aparacie funkcja "redukcja szumów dla długich naświetlań". Jeżeli jest ona włączona to aparat wykonuje dokładnie przez tyle samo czasu (czyli też 30 min) zdjęcie przy zasłoniętej matrycy (czarne) aby otrzymać obraz szumów własnych matrycy i odejmuje je od zdjęcia właściwego.

Odnośnie fotografowania nocnego nieba to ja proponuję nie naświetlać jednorazowo przez 30 minut tylko wykonać serie zdjęć z naświetlaniem powiedzmy 15 sek. a potem połączyć te zdjęcia w odpowiednim programie. Ta metoda ma tą zaletę, że mniejsze są szumy i niedokładności matrycy na zdjęciu (hot pixele).

Artur412 napisał(a):

Czytałem swojego czasu na forum jak i w posumowaniu testu na optyczne.pl o opóźnieniach przy zmianie niektórych parametrów. Mając kilkukrotnie ten aparat w ręce (fakt nie był to długi czas) nie zaobserwowałem tego.

2) Czy to opóźnienie naprawdę występuje? Jeśli tak to przy jakich ustawieniach i czy jest to bardzo widoczne?




Jakie opóźnienie i jakich parametrów? Regulacja aparatu przebiega w czasie rzeczywistym, nie ma w żadnym aparacie żadnych opóźnień. Tu nie rozumiem do czego miałbym się odnieść.

Artur412 napisał(a):

3) Jakie obiektywy będą pasowały, po zastosowaniu przejściówki na M42 czytałem że spokojnie działa ale co z obiektywami Minolty MD?



Bez problemu możesz używać obiektywów z mocowaniem M42 przez odpowiednie przejściówki z body Sony Alfa. Co do obiektywów Minolta MD to niestety, ale ich register distance jest mniejszy niż wynosi w Sony Alfa i dlatego obiektywy te nie będą ostrzyły na nieskończoność. Nadają się ewentualnie do pracy przy makro. Oczywiście można do tych obiektywów zastosować przejściówkę z soczewką umożliwiającą pracę z body Sony Alfa ale jakość takiego obiektywu się pogorszy a i koszt takiej przejściówki nie jest mały. Dlatego raczej nie opłaca się stosować obiektywów wymagających przejściówek z soczewkami.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

piotruso napisał(a):

Jakie opóźnienie i jakich parametrów? Regulacja aparatu przebiega w czasie rzeczywistym, nie ma w żadnym aparacie żadnych opóźnień. Tu nie rozumiem do czego miałbym się odnieść.


Piotrze, istotnie początkowo było opóźnienie w stosunku do użycia kółka zmiany nastaw.
Normalnie jest tak, że parametry przysłony/czasu/korekty ekspozycji (cokolwiek mamy ustawione na kółku nastaw) się zmieniają równocześnie wraz z użyciem pokrętła. W :c56 77 mieliśmy dostrzegalne opóźnienie.

Jak wspomniał Bart_m26, wprowadzenie nowego firmware rozwiązało tą kwestię :)

profile.country.pl_PL.title
bart_m26
Użytkownik

piotruso napisał(a):

Dodatkowo jest w aparacie funkcja "redukcja szumów dla długich naświetlań". Jeżeli jest ona włączona to aparat wykonuje dokładnie przez tyle samo czasu (czyli też 30 min) zdjęcie przy zasłoniętej matrycy (czarne) aby otrzymać obraz szumów własnych matrycy i odejmuje je od zdjęcia właściwego.



Ech lubię Cię czytać, dogłębnie zawsze wyczerpujesz temat :c20 ...Mam pytanie, otóż gdzieś przeczytałem, że nie zaleca się stosowania odszumiania długich czasów przy fotografowaniu nocnego nieba, gdyż aparat może niektóre gwiazdy uznać za własne szumy (tak po prawie gwiazda i szum na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie ;) ) kiedyś wrzuciłem zdjęcie 30sek z iso800, parę osób pytało dlaczego tyle tu "hot pikseli" dopiero przy powiększeniu (FB ) było widać, że to niebo.

Sony A35, 18-55mm, 50mm/1.8 +pasja i plany
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca


Piotrze, istotnie początkowo było opóźnienie w stosunku do użycia kółka zmiany nastaw.



O.K. Dzięki. Jakoś nikt głośno nie podnosił tej kwestii albo mi się nie rzuciła w oczy.


Mam pytanie



Co prawda pytania nie dostrzegłem ale być może faktycznie aparat może usuną jakąś gwiazdę jako produkt zbędny. Nie czytałem (i nie udało mi się sprawdzić namacalnie) czy tak się dzieje ale w astronomii (czy to tej amatorskiej czy profesjonalnej) używa się składania wielu zdjęć w celu poprawy wyglądu wynikowego zdjęcia.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

W astrofotografii najważniejszy jest montaż paralaktyczny. Bez tego zamiast gwiazd będziemy mieli po prostu kreski na niebie.

Kreski powstają już powyżej 30 sekund. Jeśli zamierzamy zrobić takie niebo usłane liniami, to warto właśnie wykonywać krótsze naświetlania i potem je połączyć :)

profile.country.en_GB.title
Artur412
Początkujący

Dziękuję wszystkim za tak szybkie i merytoryczne odpowiedzi!

Postaram się odpowiedzieć Wam po kolei:

bart_m26 - istotnie w moim starym aparacie było włączone odszumianie przy długim naświetlaniu więc pewnie z tego wynikał problem długiego czekania na "przetwarzanie zdjęcia". Posiadam jak na razie kilka moim zdaniem dość udanych zdjęć nocnych z długimi czasami naświetlania jak tylko troszkę odnajdę się na forum obiecuje dodać pare zdjęć.. :) Co do śledzenia ruchu gwiazd czytałem o tym trochę na forach związanych z astrofotografią jednak jak narazie jest to wyższy level, chociaż muszę się przyznać, iż marze o podpięciu body do teleskopu..


piotruso - dotychczas zdjęcia nocne robiłem przy użyciu statywu i wężyka (na którym można ustawić czas naświetlania do 9h) jeśli chodzi o serie zdjęć po 15 sekund myślę, że to jest dobry pomysł jeśli da to zamierzony efekt. Jak rozumiem łączyć je można tak samo jak przy technice HDR?
Jeśli chodzi o obiektywy to mocowanie MD i przejściówki z soczewką odpadają wtedy. Zależy mi na tym by osiągnąć dość wysoką jakość. Na razie nie stać mnie na kilka obiektywów z wyższej półki ale wszystko w swoim czasie..


bart_m26 - Istotnie przy stosowaniu odszumiania przy długich czasach naświetlania ważyłem że nie wszystkie gwiazdy zostały uwzględnione na zdjęciu myślałem iż wynikło to może z zbyt małej ustawionej czułości jednak kwestia odszumiania istotnie może mieć na to wpływ.



Czy możecie polecić jakiś program do obróbki zdjęć tak by można do niego dostać jakieś filmy instruktażowe bądź instrukcje pisemne?

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Artur412 napisał(a):


Czy możecie polecić jakiś program do obróbki zdjęć tak by można do niego dostać jakieś filmy instruktażowe bądź instrukcje pisemne?


Gimp, Adobe Photoshop Elements lub na bogato Adobe Photoshop. Są też specjalistyczne programy zajmujące się np. łączeniem setek lub tysięcy zdjęć w jedno (w celu uzyskania pasów ruchu gwiazd). Filmów instruktażowych jest mnogość na YouTube lub Vimeo. Na temat obróbki i oprogramowania mamy dział: Obróbka zdjęć.



Artur412 napisał(a):

Posiadam jak na razie kilka moim zdaniem dość udanych zdjęć nocnych z długimi czasami naświetlania jak tylko troszkę odnajdę się na forum obiecuje dodać pare zdjęć.. :)


Jak zamieszczać zdjęcia na forum >>

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.en_GB.title
Monty-----
Poszukiwacz

Kreski powstają już powyżej 30 sekund. Jeśli zamierzamy zrobić takie niebo usłane liniami, to warto właśnie wykonywać krótsze naświetlania i potem je połączyć :)



Chyba,ze wycelujemy na gwiazde polnocna.Bedzie wtedy centralnym,nieruchomym punktem wokol ktorego beda przemieszczaly sie wszystkie inne gwiazdy.Na takim zdjeciu poza ruchem gwiazd dobrze widac "droge mleczna"