anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Alfa 290

przypadkowygosc
Początkujący

Alfa 290

Witam. Mam lustrzankę Alfe 290. Mam pytanie. Jak ustawić aparat żeby robił dobrej jakości zdjęcia? wiele razy próbowałem i nic ;/
Może macie jakieś ustawienia do tego typu aparatu niż standardy ?
Czekam na pomoc :smileyevil:

14 ODPOW. 14
profile.country.pl_PL.title
kuraq.
Poszukiwacz

Nie ma róży bez kolców. Jeśli masz photoshopa mniej więcej z czasów występowania tego aparatu na rynku, to ACR powinien bez problemu pliki otworzyć :)

przypadkowygosc
Początkujący

Bo ogólnie mam tylko obiektyw taki który był przy zakupie.. I Mi chodzi tylko o to jak ustawić żeby zdjęcia były bardziej wyraziste ostrzejsze... Bo ciągle pracuje na auto albo na portret a pomóżcie mi ustawić go tak żeby dawał z siebie maxx tego co jest warty

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Skoro wywołałem temat to postaram się napisać jakieś dwa słowa w temacie.

przypadkowygosc napisał(a):

Bo ogólnie mam tylko obiektyw taki który był przy zakupie.. I Mi chodzi tylko o to jak ustawić żeby zdjęcia były bardziej wyraziste ostrzejsze... Bo ciągle pracuje na auto albo na portret a pomóżcie mi ustawić go tak żeby dawał z siebie maxx tego co jest warty



Fotografia to nie jest jedno czy dwa ustawienia, które można zastosować do każdej sytuacji. Każda scena wymaga innych nastaw i dlatego aparaty są wyposażone w urządzenia pomiarowe i oprogramowanie, które wykonuje obliczenia i ustawia pewne wartości, według których producent przewidział najlepszy obrazek. Ale w Twojej sytuacji to wcale nie musi być najładniejszy obrazek. Dlatego są również ryby półautomatyczne i manualne aby nie polegać wyłącznie na ustawieniach producentów tylko na naszej wiedzy jak sfotografować daną scenę. Każda scena jest inna i każda wymaga innego do niej podejścia.

No ale skoro już zacząłem to ...
Po pierwsze obiektyw. To on odpowiada w dużej mierze za jakość zdjęć. Twój obiektyw nie jest jakimś cudem techniki. Jest niezły (szczególnie jeżeli chodzi o stosunek jakości do ceny) ale to jednak podstawowy obiektyw więc nie można oczekiwać zbyt dużo. Poza tym każdy obiektyw osiąga swoje najlepsze właściwości przymknięty (powiedzmy o 2 działki przysłony). W wypadku Twojego obiektywu przymknięcie go da przysłonę f:11 a to już potrzeba sporo światła lub podniesienia czułości i wydłużenia czasu. A to też ma wpływ na jakość obrazu. Dlatego staraj się stosować jak najniższe czułości jakie możesz zastosować w danym momencie. Podobnie z czasem naświetlania - staraj się stosować jak najkrótszy czas naświetlania aby zapobiec poruszeniom aparatu i spowodowanym przez to nieostrościom.
Kolejna sprawa to postproces. Nie bój się go. Darek (kuraq) zwrócił uwagę na pliki w formacie RAW. Jest to surowy zapis z matrycy, z którym na komputerze możesz zrobić bardzo dużo w kontrolowanych warunkach. I nie chodzi tylko o poprawę ekspozycji czy zmianę WB ale również o sposób kompresji czyli zapis do jpeg-a (w aparacie są na stałe dwa lub trzy stopnie kompresji, w komputerze możesz sobie wybrać to co Tobie odpowiada, metodę kompresowania itp). Dodatkowo masz możliwość odpowiedniego dobrania odszumiania i wyostrzania co również wpływa na odbiór zdjęcia.
Następnie sprawa doboru sceny, światła itp. czynników dla wykonania odpowiedniego zdjęcia jak również pomiar ekspozycji. Musisz się pogodzić z tym, że bardzo rzadko występuje jednolite, równe oświetlenie. Przeważnie są jaśniejsze partie i ciemniejsze. Nie zawsze wszystko zmieści się w pojemności matrycy. Musisz wiedzieć co i dlaczego chcesz zmierzyć i jak naświetlić daną scenę. Czy zdecydować się na mocne naświetlenie cieni a może jasnych partii. A może warto doświetlić niektóre miejsca lampą. Na to nie ma jednoznacznych odpowiedzi.
Jeżeli chodzi o ustawienia aparatu to ja proponuję ustawić w strefie twórczej kontrast +1, nasycenie +1 i ostrość +2 a nawet +3. Ustaw sobie pomiar światła centralnie ważony i tryb A. Na początek tak popracuj i zobacz, czy Ci to odpowiada. Oczywiście nie jest to lekarstwo na każdą sytuację (a nawet dla większości sytuacji mógłbym wskazać inne rozwiązania) ale od czegoś trzeba zacząć :c20 . Oczywiście poczytaj książki czy poradniki internetowe o naświetlaniu, o głębi ostrości, o ruchu, o zależnościach między czasem, przysłoną, czułością. To nie takie proste opisać wszystko w jednym poście.

P.s. Przepraszam, że tak się rozpisałem ale naprawdę nie da się napisać o fotografowaniu w jednej linijce :( . Oczywiście pytaj o konkretne zagadnienia a postaramy się coś na to poradzić. Jeżeli chodzi o załączone zdjęcie to oglądam na laptopie mogę więc mieć trochę zachwianą jasność. Różnica w jasności planów jest dość duża, ciemne partie lasu i bardzo jasne partie sukienki, więc nie da się wszystkiego pokazać dobrze naświetlonego. Być może mniej obfite naświetlenie byłoby korzystniejsze. Nic to, że las zrobiłby się bardzo ciemny. Tematem jest modelka. No i w jakimś programie graficznym mógłbyś podostrzyć zdjęcie choć tu nie widzę konieczności.

Edit.
Teraz widziałem zdjęcie na innym komputerze. Nie byłem przy robieniu tego zdjęcia, nie wiem, jakie warunki były. Moje rady to takie bardziej zgadywanie, próba zrobienia coś z fotografii, która jest już zrobiona a nie fotografowanie od nowa. Wydaje mi się, że kontrast jest zbyt duży dla tego zdjęcia. Ale ciężko będzie poprawić to bezpośrednio w aparacie. Jeżeli zmniejszysz kontrast dla jpeg-a z aparatu to może sie okazać, że w innych warunkach będzie dawał bardzo mdłe obrazki. Dlatego przy tak oświetlonej scenie jednak bez ingerencji w programie graficznym się nie obędzie. Najjaśniejsze tony powinny być naświetlone na granicy przepalenia a potem w programie lekko podnieść krzywą tonalną aby twarz stała się odpowiednio wyeksponowana. Lasem w tle się nie przejmuj.

Jeszcze jedna rada. Przy fotografowaniu portretów możesz ustawić ekspozycję mierząc twarz modelki, dodać 1 EV i jeżeli tylko oświetlenie się nie zmienia fotografować w manualu z tak ustawionymi wartościami. Co w rzeczywistości jest białe powinno być białe, co nie jest oświetlone powinno być ciemne. Ale to też nie jest uniwersalna rada, bo może się zdarzyć, że przy modelce będzie coś bardzo ciemnego lub jasnego odwracające uwagę od tematu głównego. Wtedy trzeba inaczej kadrować, poszukać innego kąta widzenia.

Przepraszam, że tak marudzę ale nie potrafię krócej.

profile.country.pl_PL.title
Lars..
Początkujący

piotruso, Twoje posty mnie zachwycają, naprawdę!

Nie próbuj pisać nawet krztynę krótszych, z każdego człowiek czegoś się uczy lub coś sobie przypomina. Za co serdecznie Ci dziękuję! :c37

profile.country.PL.title
jakaspe45
Poszukiwacz

Proponuję ci również zapoznać się z tą stroną:
http://lustrzankasony.pl/index.php#!/szkolka .

Są na niej krótkie filmy instruktażowe, które bardzo przejrzyście przedstawiają podstawowe informacje o fotografowaniu. Jeżeli nie posiadasz jeszcze żadnej wiedzy w tym temacie, będzie to dla ciebie lekki i przyjemny, pierwszy zastrzyk wiedzy.

A230 | S.18-55 | T.70-300 |