anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony A35 Vild Czy krajobraz?

profile.country.pl_PL.title
4671-----
Początkujący

Sony A35 Vild Czy krajobraz?

Witam chciałbym sie dziś dowiedzieć czy są jakięś różnice w trybach Vilid i Krajobraz.
Mam na myśli czy zmienia sie coś poza kolorami bo w opisie krajobrazu w aparacie
jest napisane że tryb krajobraz ma bardziej wyraziste tło a Vilid mocne kolory.
Stąd moje pytanie czy jak będe robił krajobrazy w trybie Vilid to czy będe tracił na ostrości dalekich punktów??

2 ODPOW. 2
profile.country.PL.title
Tomek69N
Poszukiwacz

:c44 Witam chciałbym sie dziś dowiedzieć czy są jakięś różnice w trybach Vilid i Krajobraz.
Mam na myśli czy zmienia sie coś poza kolorami bo w opisie krajobrazu w aparacie
jest napisane że tryb krajobraz ma bardziej wyraziste tło a Vilid mocne kolory.
Stąd moje pytanie czy jak będe robił krajobrazy w trybie Vilid to czy będe tracił na ostrości dalekich punktów??

Łojesu... przestaw suwak ON/OFF w pozycję ON. Ustaw tryb VIVID, zrób zdjęcie wybranego motywu. Ustaw tryb KRAJOBRAZ, zrób zdjęcie tego samego motywu. Porównaj zdjęcia. Przesuń suwak ON/OFF w pozycję OFF. Wszystko w temacie.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Witam chciałbym sie dziś dowiedzieć czy są jakięś różnice w trybach Vilid i Krajobraz.
Mam na myśli czy zmienia sie coś poza kolorami bo w opisie krajobrazu w aparacie
jest napisane że tryb krajobraz ma bardziej wyraziste tło a Vilid mocne kolory.
Stąd moje pytanie czy jak będe robił krajobrazy w trybie Vilid to czy będe tracił na ostrości dalekich punktów??



Po pierwsze opcje te (zwane strefami twórczymi) mają zastosowanie przy fotografowaniu w jpeg. Są to opcje/nastawy, według których wywoływany jest RAW do postaci możliwej do zobaczenia. Stosując te opcje masz pewien wpływ na sposób obróbki ale jak duży i co jest zmienne to tak do końca pewnie nie wiadomo. Producent zawarł ogólne wskazówki dotyczące poszczególnych trybów dające pojęcie co zostanie zmienione, w jakim kierunku pójdą zmiany. Ale stwierdzenie, że będziesz tracił na ostrości dalekich punktów nie odnosi się do tego tematu (w sensie nie ma nic wspólnego ze strefami twórczymi).
Wiadomym jest, że portret to ogólnie fotografia ludzi. Portret charakteryzuje się lekkim zmiękczeniem (aby nie uwypuklać wad skóry), nie wysyconym kolorem aby nie podnosić nasycenia szczególnie koloru czerwonego. I w tym trybie zdjęcie będzie wywoływane bez nadmiernego wyostrzania i ze zredukowanym nasyceniem ogólnie a w szczególności koloru czerwonego. Podobnie jest przy fotografii krajobrazu. Tutaj aby sprostać oczekiwaniom odbiorców zostanie podniesiony kontrast, ostrość i nasycenie aby wrażenie przy odbiorze tak obrobionej pracy było kolorowego i ostrego zdjęcia. Podobnie jest przy stosowaniu innych stref twórczych. Musisz sobie wyobrazić jak jest okreslana poszczególna kategoria, jakie zdjęcia najbardziej pasują i wyszczególnić cechy tych zdjęć. Tak jest obrabiane zdjęcie (zachód słońca kojarzy się z czerwienią więc będzie podbijany odcień ciepły, vivid czyli nasycenie kojarzy się z przesadnym kolorem i kontrastem - dla fotografujących za czasów kliszowych takim własnie materiałem był slajd Fuji Velvia 50 - chyba najbardziej nasycony slajd na rynku, uwielbiany przez fotografow krajobrazów, ale przy fotografowaniu ludzi dawał bardzo brzydkie, czerwone twarze). Dodatkowo w każdej ze stref masz możliwość regulacji trzech parametrów: kontrastu, nasycenia i ostrości w siedmiostopniowej skali (od -3 do +3 z zerem).