anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

SonyA35 Blada zieleń w trybie auto

profile.country.pl_PL.title
4671-----
Początkujący

SonyA35 Blada zieleń w trybie auto

Witam , Mam małego problema z podaną w temacie bladą zielenia w trybie auto.
Większość zielonych rzeczy które fotografuje to rośliny tylko zdenerwowło mnie raz
jak fotografowałem ogród botaniczny we wrocławiu że dużo zdjęc z zielenią sa poprostu blade
http://razzi.me/photos/832384-sierpien-1223/size/large
http://razzi.me/photos/832385-sierpien-1228/size/large
http://razzi.me/photos/832386-sierpien-1232/size/large
http://razzi.me/photos/832387-sierpien-1243/size/large
jestm troche zawiedziony bo w moim starym Sony DSCW55 który jest kompaktem robiłem podobne zdjęcia i tam zawsze zieleń w trybie auto była wyraźniejsza od innych kolorów.
Czy wy też tak macie?? czy ustawienie na Adobe RGB coś da?
Z góry dziękuje za pomoc.

10 ODPOW. 10
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Moim skromnym zdaniem problem leży w balansie bieli.

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
4671-----
Początkujący

wiem o tym że chodzi o balans bieli tylko to jest tryb auto czylki nic z takich rzeczy nieda sie tam ustawić

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Pierwsza sprawa to tak jak kris powiedział: przyczyną może być balans bieli niezbyt szczęśliwie dobrany do "okoliczności przyrody" (znaczy do fotografowanej sceny). Drugim problemem jest próba wyciągnięcia przez aparat ciemnych miejsc aby naświetlenie ciemnych partii było takie jakby to one były głównym tematem zdjęcia. A dlaczego tak się dzieje? Ano lustrzanka jest oprogramowana troszkę inaczej niż kompakt. Moim zdaniem w założeniach producentów sprzętu była taka myśl, że po kompakt sięgają "niedzielni pstrykacze", wycieczkowicze (i słowa te nie są użyte w złym znaczeniu, chodzi o określenie osób, które nie interesują się fotografią, chcą mieć tylko fajną pamiątkę) a lustrzankę kupują pasjonaci, ludzie, którzy mają pojęcie o fotografii, o naświetlaniu, o obróbce, ludzie, którzy chcą otrzymać od aparatu jak najwyższej klasy zdjęcie. Dlatego zdjęcie w trybie auto z lustrzanki w trybie auto nie będzie bardziej "kolorowe" od zdjęcia z kompaktu. To w małych aparatach podkręca się saturację, zwiększa kontrast i ostrość po to, żeby zdjęcie prosto z aparatu było och i ach. A fotografując lustrzanką musiałbyś troszkę pokombinować, troszkę poznać zasady fotografowania i może obróbki (podejrzewam, że fotografując w tych warunkach można było ustawić balans bieli na słońce za chmurami, po dokonaniu pomiaru wprowadzić ujemną korektę ekspozycji - lekkie niedoświetlenie spowoduje wrażenie większego nasycenia barw, w strefach fotografowania ustawić strefę na vivid pamiętając, że działa jedynie na zapisany jpeg, fotografować w RAW-ach i później obrobić odpowiednio zdjęcie na komputerze).
Co do przestrzeni barw Adobe RGB i sRGB to według mnie nie ma sensu. Adobe RGB jest szerszym zakresem barw od sRGB (większy gamut) ale potrafiących wyświetlić taką przestrzeń barw jest niewiele urządzeń i są to raczej urządzenia profesjonalne. Może gdy zdjęcie ma być obrabiane to można by się pokusić o rejestrację w Adobe RGB ale tu też nie mam pewności czy popularne programy poradzą sobie z obróbką takiej przestrzeni barw.

profile.country.pl_PL.title
4671-----
Początkujący

ja robie zdjęcia tylko w JPEG bo RAW`y sa zbyt kłopotliwe, tego dnei zrobiłem 434 zdjęcia i obrabianie wszystkich zajeło by mi wieki, dlatego niebawie sie w raw ale dzięki za odpowiedz.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Polecam ustawienie kolorów na VIVID (żywy).

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

ja robie zdjęcia tylko w JPEG bo RAW`y sa zbyt kłopotliwe, tego dnei zrobiłem 434 zdjęcia i obrabianie wszystkich zajeło by mi wieki, dlatego niebawie sie w raw ale dzięki za odpowiedz.



To, że zrobiłeś tyle zdjęć nie znaczy, że tyle zachowałeś.
Nie chcę powiedzieć, że RAW to jedyny format do zaakceptowania, nie namawiam Cię na RAW. Chcę pokazać, że nie jest to takie straszne. Wystarczy, że zainstalujesz przeglądarkę obsługującą miniaturki zaszyte w RAW-ach (Irfan View, chyba Fast Stone Viewer, sonowski PMB dostarczany na płycie z aparatem czy możliwy do pobrania ze strony na pewno wyświetla RAW-y), po zrzuceniu zdjęć na dysk w tych przeglądarkach będziesz mógł zobaczyć zdjęcia (miniaturki zdjęć) tak, jak zapisał je aparat. Wybierasz te, które Ci się podobają i te tylko obrabiasz. Do obróbki masz więc tylko 50, 60 zdjęć. Możesz fotografować też w opcji RAW + jpeg. Przeglądasz jpegi, który Ci się podoba zostawiasz, pozostałe usuwasz. Teraz możesz zdecydować czy zostaje jpeg z aparatu czy popracujesz nad RAW-em. I znowu zdjęć do obróbki jest zdecydowanie mniej. Ale to tylko jedna droga. Podstawa to odpowiednie naświetlenie zdjęcia no i ustawienie balansu bieli.

profile.country.pl_PL.title
4671-----
Początkujący

zauważyłem że jak ustawie balans bieli na światło dzienne ze strefątwórczą standard to zdjęcia sa dobre ale jak ustawie vivid to zdjęcia sa wyraźniejsze, choć w instrukcji nic niepisze że vivid podkręca ostrość

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

zauważyłem że jak ustawie balans bieli na światło dzienne ze strefątwórczą standard to zdjęcia sa dobre ale jak ustawie vivid to zdjęcia sa wyraźniejsze, choć w instrukcji nic niepisze że vivid podkręca ostrość



Vivid nie wiem, czy "podkręca" ostrość ale na pewno zwiększa kontrast. A przy większym kontraście zdjęcia wydają się ostrzejsze.

profile.country.pl_PL.title
4671-----
Początkujący

mam jeszcze jedno pytanie xo to jest gradacja??