anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Wizjer optyczny - elektroniczny

profile.country.en_GB.title
roberto231
Początkujący

Wizjer optyczny - elektroniczny

Witam. Które z aparatów mają wizjer elektroniczny, a które optyczny.

Mam a230 i chciałbym zmienić na model który ma: wizjer optyczny, Live View i nagrywanie filmów.

8 ODPOW. 8
profile.country.pl_PL.title
Lars..
Początkujący

To chyba mogę polecić tylko A580. Następne po nim to już SLT, czyli mają wizjer elektroniczny.

profile.country.PL.title
Dibo..
Poszukiwacz

roberto231 napisał(a):

chciałbym zmienić na model który ma: wizjer optyczny, Live View i nagrywanie filmów.



Za dużego wyboru nie masz :smileyhappy:

FF | APS-C | 8 | 18-250 | 16-50 | 35 | 135 | HVL-F58AM
profile.country.en_GB.title
roberto231
Początkujący

To zaoszczędziliście mi sporo porównywania.

A jak mielibyście polecić to a580 z optycznym wizjerem, czy jednak lepiej nowszy model a57 z elektronicznym? Mam kamerę z elektronicznym wizjerem i nie za ciekawie się przez niego patrzy - widać że to jest ekran LCD.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

roberto231 napisał(a):

To zaoszczędziliście mi sporo porównywania.

A jak mielibyście polecić to a580 z optycznym wizjerem, czy jednak lepiej nowszy model a57 z elektronicznym? Mam kamerę z elektronicznym wizjerem i nie za ciekawie się przez niego patrzy - widać że to jest ekran LCD.



Kwestia indywidualnego podejścia. Nikt nigdy nigdzie nie powiedział, że wizjer elektroniczny ma przypominać optyczny, ma być nierozróżnialny. Wizjer elektroniczny ma na pewno swoje wady ale ma i zalety. Ciężko jest zawyrokować, co dla Ciebie będzie lepsze. Musisz sprawdzić sam. Wiem również, że takie krótkie zobaczenie w sklepie nie zastąpi używania ale może jednak w jakimś stopniu pozwoli podjąć Ci decyzję. Nie staraj się jednak porównywać wizjera elektronicznego do optycznego - to zupełnie coś innego - inna funkcjonalność, inne możliwości, inne pokazywanie/wyświetlanie.
Na innym forum pojawił się link do ciekawego tekstu o wizjerze optycznym - nie wiem, czy ten tekst powinien się tu znaleźć bo nie dotyczy porównania wizjerów ale chciałbym abyś miał świadomość czego używasz. Nie, nie jestem zagorzałym zwolennikiem wizjerów elektronicznych, nie używam ich w aparatach (w kamerach tak). Nawet nie wiem, jak sprawują się te nowoczesne wizjery w dzisiejszych aparatach (znam wizjer z A33 lub A55), z tego co słyszałem i czytałem są dużo lepsze, bo wizjer w pierwszym modelu SLT Sony mnie nie zachwycił.
A jeżeli miałbym wybierać aparat to chyba znaczenie miałoby dla mnie wykorzystanie tego sprzętu. Jeżeli chciałbym robić większość zdjęć korzystając z manualnych obiektywów, z wysokiego ISO to jednak wybrałbym nowszy aparat. Natomiast gdy priorytetem byłby wizjer (i, tak jak piszesz, nie jesteś przekonany do wizjera elektronicznego - ale mimo wszystko polecam przekonanie się samemu jak to wygląda bo obecne wizjery są lepsze niż produkowane wcześniej) to A580 jest bardzo dobrym aparatem (z ograniczeniami wizjera tak jak w tekście z linku, nie możesz filmować z użyciem OVF, nie możesz powiększyć fragmentu kadru czy też nie masz peakingu ułatwiającego manualne ostrzenie).

profile.country.pl_PL.title
Lars..
Początkujący

roberto231 napisał(a):

(...)
A jak mielibyście polecić to a580 z optycznym wizjerem, czy jednak lepiej nowszy model a57 z elektronicznym? Mam kamerę z elektronicznym wizjerem i nie za ciekawie się przez niego patrzy - widać że to jest ekran LCD.



Nie bawiłem się A57, więc nic nie powiem Ci o wizjerze w tym aparacie, ale...

Do niedawna byłem załamany polityką Sony w segmencie DSLR. Mam A700, byłem zwolennikiem wizjerów optycznych. Byłem, bo po dłuższym obcowaniu z A77 (pomijając przewagę technologiczną) i jej wizjerem elektronicznym, nie mam już żadnych obiekcji. Jeśli do wyboru byłoby A77 i A77 with optical viewer... kufa, miałbym straszny dylemat, ale chyba postawiłbym na elektroniczny. A ponieważ nie mamy tego dylematu, spokojnie mogę powiedzieć, że elektroniczny w A77 jest zaje...., znaczy bardzo OK :)

Nie wiem, na ile różni się w rzeczywistości, nie na papierze, ten z A57, ale myślę, że nie ma się nad czym zastanawiać - A580 nie oferuje tylu opcji i możliwości, co nowe SLT.

profile.country.pl_PL.title
tenzer
Poszukiwacz

Nie wiem czy wchodzi w rachubę o jeden wyższy model :c56 65 zamiast :c56 57 bo jeśli chodzi o elektroniczny wyświetlacz jest o niebo lepszy w 65 a jeśli mnie porównywarka nie oszukała to koszt wyższy o 300 zł.
Sprawdź w salonie równice między tymi dwoma modelami różnice widoczne gołym okiem, w jednym efekt telewizorka z widocznymi pikselami jeśli mogę to tak nazwać a w drugim znośny obraz - nazywam to tak bo jestem zwolennikiem lusterkowca ale gdybym miał nadmiar funduszy zakupił bym następce 900 czyli sltka :)

profile.country.pl_PL.title
CLI_CLI
Użytkownik

roberto231 napisał(a):

To zaoszczędziliście mi sporo porównywania.

A jak mielibyście polecić to a580 z optycznym wizjerem, czy jednak lepiej nowszy model a57 z elektronicznym? Mam kamerę z elektronicznym wizjerem i nie za ciekawie się przez niego patrzy - widać że to jest ekran LCD.



Od roku używam A580 (wcześniej miałem A200), a przez ostatni miesiąc korzystałem z A57. Z początku byłem sceptyczny co do elektronicznego wizjera - przyzwyczajenie się zajęło mi trochę czasu, podczas którego odkrywałem różne ciekawostki. Np. po zrobieniu zdjęcia wyświetla się ono natychmiast w wizjerze, nie trzeba odrywać oka od aparatu i oglądać fotki na ekranie. Zmianę opcji w menu też można przeprowadzić patrząc ciągle przez wizjer. Można włączyć siatkę, poziomnicę i histogram.

Moim zdaniem w ciągu dnia wizjer A57 sprawuje się równie dobrze jak optyczny. Natomiast nocne zdjęcia ze statywu robi się nawet prościej (szybciej), bo w trybie LiveView nie ma potrzeby podnoszenia lustra w momencie automatycznego ustawiania ostrości.

Niezaprzeczalną zaletą jest, że w wizjerze widzisz dokładnie to, jak będzie wyglądało Twoje zdjęcie - czy jest prześwietlone, czy nie za ciemne itd. Wciskając spust po prostu zamrażasz to, co widzisz. Bardzo fajna sprawa w moim przypadku, bo jeszcze nie potrafię korzystać z innego trybu pomiaru światła niż wielopunktowy. ;)

O innych wadach i zaletach A57 pisałem w tym wątku:

https://www.forum.sony.pl/viewtopic.php?f=394&t=12039&start=73

profile.country.PL.title
Rodzyn104
Nowicjusz

Ja miałem a330 i przesiadłem się na a65. Co do wizjerów, to elektroniczny ma wielką przewagę nad tym z a330. Przedewszystkim jest duży i jasny, no i masz szereg funkcji/rzeczy, jakie możesz na nim wyświetlić bez odrywania oka od aparatu. Miałem też podobny dylemat a57/a65. Jednam wizjer w a65 ma nietylko lepszą rozdzielczość, ale jest wykonany w technologi oled, co widać. W dzień i pod wieczór nie widać, że to elektroniczny. Jak się zrobi ciemniej, to już widać w wizjerze szumy(nie ma ich na zdjęciach-tak dla pewności, co by mnie dobrze zrozumiano), ale za to wszystko widać. Tam gdzie w optycznym jest już ciemno, to w elektrycznym jeszcze coś zobaczysz. No i jeszcze w elektrycznym masz peaking.