anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Ujemna wartość ekspozycji w trybie P, A, S

Karol777
Początkujący

Ujemna wartość ekspozycji w trybie P, A, S

Witam
Jako, że jutro będę musiał fotografować w trybie priorytetu przysłony (A) postanowiłem poćwiczyć. I trochę mnie zdziwiło, że na skali EV strzałka cały czas pokazuje ujemną wartość. To jest jedna kreska za zerem a nie zero. Dlaczego tak jest? I jaka może być tego przyczyna? Jest tak w trybie P, A, S i przez to zdjęcia wychodzą zbyt ciemne. Czy to tak ma być?

24 ODPOW. 24
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Karol777 napisał(a):

Witam
Jako, że jutro będę musiał fotografować w trybie priorytetu przysłony (A) postanowiłem poćwiczyć. I trochę mnie zdziwiło, że na skali EV strzałka cały czas pokazuje ujemną wartość. To jest jedna kreska za zerem a nie zero. Dlaczego tak jest? I jaka może być tego przyczyna? Jest tak w trybie P, A, S i przez to zdjęcia wychodzą zbyt ciemne. Czy to tak ma być?


Witaj jaki masz model aparatu?

Prawdopodobnie masz przestawioną korekcję EV na ujemną, a w tych programach P, A, S, aparat będzie te ustawienia zachowywał - wystarczy zmienić na AUTO, lub tematyczny żeby kreseczka była na "0".

Napisz jaki masz aparat, a podpowiem Ci jak tym sterować :)

Pozdrawiam,

Karol777
Początkujący

Aparat to Sony A300

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Karol777 napisał(a):

Aparat to Sony A300


No to w trybie A, S lub P wciśnij guzik AV - pojawi się na ekranie napis Kompensacja Ekspozycji i przekręć kółkiem na przedzie w prawo o jedną pozycję. I teraz powinno być na zero. :) potem wystarczy, że lekko wciśniesz spust i już możesz fotografować bez ujemnej korekcji.

Swoją drogą polecam zgłębić lekturę na temat korekty naświetlania. Na początek instrukcja będzie przydatna.

Creatoor
Początkujący

Instrukcja strony 101 - 103

Karol777
Początkujący

Rany dzięki serdeczne :) Rozwiązanie tak proste było :smileyredface: Ostatnio dużo czytam o robieniu zdjęć (instrukcję też ) i już mi się kompletnie wszystko miesza.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Karol777 napisał(a):

Rany dzięki serdeczne :) Rozwiązanie tak proste było :smileyredface: Ostatnio dużo czytam o robieniu zdjęć (instrukcję też ) i już mi się kompletnie wszystko miesza.


nie przejmuj się. Kto pyta nie błądzi ;)

wratislavian
Początkujący

swoją drogą. przycisk kompensacji ekspozycji jest bardzo ważny/przydatny. sam raczej rzadko ustawiam dzialke światłomierza na środek. więc nie bój się tego guziczka.
podpowiem też coś czego możesz nie wiedzieć. czasem warto troszke nie doświetlić zdjęcia (kiedy już mamy w miare wysokie ISO) tylko po to żeby skrócić czas naświetlania. robi się to ustawiając właśnie strzałeczke troche po "ujemnej" stronie.

profile.country.en_GB.title
gnembon
Początkujący

Lepiej wtedy podnieść ISO lub postarać się utrzymać aparat. To moim zdaniem.

Creatoor
Początkujący

wratislavian napisał(a):

czasem warto troszke nie doświetlić zdjęcia


Na forach często toczą się dyskusje na ten temat. Celem każdego fotografa powinno być przede wszystkim uzyskanie poprawnej ekspozycji. "Jeśli to nie jest możliwe, to lepiej fotografię odrobinę prześwietlić" - Scott Kelby. Dlaczego? Zdjęcie będzie wtedy zawierać mniej szumów, które są najbardziej widoczne w obszarach zacienionych, a ich rozjaśnienie w programie do obróbki spowoduje jego wyraźne zaakcentowanie. Przyciemnianie nie powoduje tego efektu.