anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony DSC-H50 - problemy z ostrością i szumy na zdjęciach

spoltomek781omvkv
Początkujący

Sony DSC-H50 - problemy z ostrością i szumy na zdjęciach

Witam.
Od 3 miesięcy posiadam aparat Sony H50. Zrobiłem nim ponad 1000 zdjęć i jestem coraz bardziej niezadowolony z zakupu tego aparatu. Mam też stare Sony DSC-V1, za którego zapłaciłem 6 lat temu prawie 3000 zł. i ten aparat pomimo swojego wieku i 5 mpx matrycy robi o wiele lepsze zdjęcia od mojego nowego nabytku. 60% zdjęć z H50 jest nieostrych i do tego widać na nich ziarnistość - pixele - szumy, jak zwał tak zwał, ale zdjęcia są kiepskiej jakości i nie nadają się do obróbki, zbliżeń itd :c8 . Czy to normalne w tym modelu czy trafiła mi się jakaś wadliwa sztuka? Zrobiłem reset ustawień, ale to nic nie dało. Chyba go oddam na gwarancję tylko czy to coś da?

31 ODPOW. 31
profile.country.pl_PL.title
acinloop
Nowicjusz

Witaj :)
Może wstaw jakieś zdjęcie z Exifem, będzie łatwiej pomóc, wyłapać błędy...

spoltomek781omvkv
Początkujący

Proszę bardzo. Przypadkowe fotki zrobione przed chwilką na ustawieniu automatycznym z lampą błyskową też w pozycji auto. Byłem w ostatni weekend na weselu kolegi i połowa zdjęć z imprezy nie nadaje się do niczego, a w DSC-V1, który nie posiadał nawet stabilizacji 99% zdjęć nawet tych w ruchu (np. wyścigi na 1/4 mili) było idealnych.

profile.country.pl_PL.title
Szczupic
Użytkownik

Poza tematem nie wal takiemu małemu dziecku lampą po oczach :smileyevil:

___________________________________________________________________ Sony 850 | Minolta Dynax 7 | Sony HVL 42 | Sigma 70-200/2,8 HSM | Sigma 20-40/2,8 | Minolta 100/2,8 | Minolta 85/1,4G | Minolta 50/1,7 | Sony 35/1,4 G
spoltomek781omvkv
Początkujący

Czasami są w niezłej jakości np. zamieszczone poniżej, ale coraz częściej pojawiają się zdjęcia nieostre.

profile.country.pl_PL.title
acinloop
Nowicjusz

Takich szumów to napewno na odbitkach nie zobaczysz. Z jakiego AF korzystasz?
Na zdjęciu P4, według mnie, ostrość jest ustawiona na rączki bobasa a powinna być ustawiona no oczy.
P3, ostrość chyba na nos kota i dlatego reszta jest poza GO. Szczególnie przy wartości przysłony 2.8.
Pracuj w trybie A a będziesz miał możliwość zmiany wielu parametrów aparatu.

spoltomek781omvkv
Początkujący

AF jednopunktowy, ale przy ustawieniu na "monitor" nie zauważyłem różnicy. Więc te zdjęcia będą takie marne, a dopiero na małych odbitkach jest szansa, że nie będzie tego widać? Tak dla porównania zdjęcie ze starego V1 w trybie automatycznym...

profile.country.pl_PL.title
Szczupic
Użytkownik

Jeszcze raz powtarzam postaraj się nie błyskać w stronę takiego małego dziecka :smileyevil:
W takim wieku wzrok się dopiero rozwija i błyski temu nie sprzyjają :c9

___________________________________________________________________ Sony 850 | Minolta Dynax 7 | Sony HVL 42 | Sigma 70-200/2,8 HSM | Sigma 20-40/2,8 | Minolta 100/2,8 | Minolta 85/1,4G | Minolta 50/1,7 | Sony 35/1,4 G
spoltomek781omvkv
Początkujący

Szczupic napisał(a):

Jeszcze raz powtarzam postaraj się nie błyskać w stronę takiego małego dziecka :smileyevil:
W takim wieku wzrok się dopiero rozwija i błyski temu nie sprzyjają :c9


To już wiem, ale może jakieś konkretne porady na temat. Dziś od rana kombinuję z różnymi ustawieniami i nie ma zdjęcia, które byłoby dobre. W automacie to samo. Oddam ten bubel do serwisu, a jak to nic nie zmieni to sprzedam i kupię Panasonica DMC-FZ28. Kolega miał takiego na weselu i wszystkie fotki w automatycznym trybie idealne, a ja żałowałem, że nie zabrałem starego V1 bo przynajmniej miałbym dobre zdjęcia.

ci.nek
Początkujący

Witaj.
Zanim Ci coś poradzę to najpierw zapytam czy wiesz co to jest: bilans bieli, przysłona, czas otwarcia migawki, ISO, ogniskowa, EV?
Mam ten aparat od grudnia, na początku też nie byłem za bardzo zadowolony z jakości zdjęć dopiero nie poczytałem trochę o fotografowaniu i rządzącymi nią prawami.
Z mojego doświadczenia wiem, że H50 nie radzi sobie w trybie auto, ale za to już tryby zaawansowane wymagające od fotografa dobierania parametrów i w nich aparat radzi sobie bardzo dobrze.
Na pierwszych zdjęciach miałeś podniesioną czułość (ISO) matrycy co skutkowało powstaniem szumów na fotkach. Obiecuje Ci, że po wywołaniu zdjęć nie zobaczysz ich na papierze, jednak staraj się o ile to możliwe nie zwiększać ISO.

Co do fotek poruszonych, nieostrych to pamiętaj, żeby zawsze wcisnąć spust migawki do połowy, poczekać, aż aparat ustawi ostrość i dopiero robić fotkę.
Po drugie zdjęcia robione z ręki z czasami poniżej 1/40 s będą nieostre i poruszone. Takie są prawa fizyki.
Wraz ze wzrostem ogniskowej (zoomu) musisz skracać czas ekspozycji ponieważ nie uda Ci się zrobić ładnych fotek pomimo stabilizacji obrazu.
Mała wartość przysłony (f) powoduje małą głębię ostrości, czyli mniejszą cześć zdjęcia będzie ostra, zwiększenie wartości, czyli przymknięcie przysłony powoduje zwiększenie głębi, ale za to zmniejsza ilość światła wpadającego przez obiektyw na matrycę.

Twój stary aparat może i robił dla Ciebie lepsze zdjęcia, ale dlatego, że na podobnej powierzchni matrycy miał upchane mniej pikseli czyli robił mniej zaszumione fotki. Dzięki temu
można było zwiększyć ISO żeby zniwelować ilość światła, H50 jednak w trybie AUTO za bardzo skraca czas ekspozycji co skutkuje właśnie poruszonymi fotkami.

Ja polecam Ci przywrócić ustawienia fabryczne w aparacie, bo nie wiem co tam pozmieniałeś w ustawieniach. Następnie ustaw aparat w tryb S. Ustaw ISO na 100, EV na 0, a czas na 50 i wraz ze wzrostem zoomu, skracaj czas czyli ustawiaj coraz większą wartość np. 100, 160, 200. Zobacz czy zdjęcia będą ładniejsze.

O kurcze ale zrobiłem wykład :slight_smile:

Jak byś miał do mnie jakieś pytania to śmiało ;)
Pozdrawiam i życzę wielu danych fotek.