Join now - be part of our community!

Vaio care update issue

SOLVED
profile.country.en_GB.title
will1591
Visitor

Vaio care update issue

Can anybody tell me what this message is all about.

"Sorry but you do not have sufficient access privileges to reach this site"

I went into Vaio Care on my vpcl22z1e all in one computer and it instructed me to update, resulting in the above message! I have looked for an answer in the forum but as yet cannot find anything relating to it!

Confused!

1 ACCEPTED SOLUTION

Accepted Solutions
profile.country.en_GB.title
will1591
Visitor

I can't believe it!! Since my post I thought I'll give it another go and it worked! The update took about 10

minutes and went through like a dream. Hopefully I will not have your problems, but time will tell I suppose.

Thanks for the reply.

View solution in original post

4 REPLIES 4
profile.country.en_IE.title
rash007
Visitor

im in the same boat got this update vaio care now its been updateing the past 3 days its a joke i heard sony dont want to no fine my next laptop is an apple mac stuff this vaio

profile.country.en_GB.title
will1591
Visitor

I can't believe it!! Since my post I thought I'll give it another go and it worked! The update took about 10

minutes and went through like a dream. Hopefully I will not have your problems, but time will tell I suppose.

Thanks for the reply.

profile.country.en_GB.title
longedge
New

I keep getting the same error message. VAIO Care keeps coming up to say that I have a message re my laptop purchased a few weeks ago. When I click on 'messages' the web page then tells me "Sorry but you do not have sufficient access privileges to reach this site." Do they want me to see the message or not?

profile.country.el_GR.title
Stratod1
New

Eχω το laptop VPCEJ3Q1E σε λειτουργικό σύστημα Windows 7 Home Premium 64 b. Εχω δύο ερωτήματα:

1) Προσπάθησα να αναβαθμίσω το vaio update 5.5.2.11060 χειροκίνητα -γιατί αλλιώς δεν γινόταν επειδή πάντα μου ζητούσε η έκδοση αυτή ενημέρωση για την επόμενη, που όμως ποτέ δεν μπορούσε να γίνει αυτόματα- στην έκδοση 7.2.0.16270. Οταν επιτέλους πέτυχα χειροκίνητα την αναβάθμιση του vaio update στην έκδοση αυτήν μέσω driver που βρήκα μέσα από σχετική ιστοσελίδα φόρτωσης drivers, το νέο vaio update απαίτησε να αναβαθμίσω και το vaio care στην έκδοση 8.4.5.06021, και το έκανα. Από τότε όμως που το έκανα, η (αναβαθμισμένη) έκδοση vaio update μου ζητάει συνεχώς να κάνω δύο επιπλέον νέες ενημερώσεις: α) στο Recovery Data Update Program 1.0.0.12230, το οπoίο όμως πάντα αποτυγχάνει να φορτώσει όσες φορές κι αν το προσπαθήσω και β) ζητάει συνεχώς να ξαναβάλω την παλιά έκδοση του vaio care 6.4.2.11150 από 25/11/2011, αυτήν δηλαδή που καταργήθηκε όταν έβαλα την έκδοση 8.4.5.06021. Αν δοκιμάσω να προσθέσω αυτήν KAI την παλιά έκδοση του vaio care, όπως μου ζητάει, συμβαίνει να καταργείται συνολικά το vaio care τόσο από την λίστα εγκατεστημένων προγραμμάτων του υπολογιστή μου όσο και από το vaio gate (εμφανίζονται οι δύο εκδόσεις του vaio care μόνο στο windows uninstaller, προς κατάργηση), με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δουλέψω κανένα vaio care και να χρειάζεται πλέον να το φορτώσω ξανά από τον ιστότοπο της Sony Hellas/Υποστήριξη, οπότε όμως έχω ξαναπαρουσιάζονται τα ίδια προβλήματα στην ενημέρωση και του αρχικού vaio update 5.5.2.11060, που δεν δουλεύει ξανά. Τι συμβαίνει τελικά; Eκανα καλά που εγκατέστησα τις εκδόσεις 7.2.0.16270 και 8.4.5.06021 για τα vaio update και vaio care, αντίστοιχα, που τουλάχιστον μου δουλεύουν καλά όσο δεν κάνω την ενημέρωση που μου ζητάει συνεχώς το νέο vaio update για την παλαιότερη έκδοση του vaio care ; Το ρωτάω γιατί δεν θέλω να υποβληθώ στη διαδικασία αρχικής επανεγκατάστασης των Windows 7 μέσα από τον ίδιο τον υπολογιστή, αν αυτό θα μου προτείνατε σαν "λύση". 2) Μου εμφανίζεται επίσης πρόβλημα στο πρόγραμμα Ιntel /my WI-FI βοηθητικό πρόγραμμα Intel PROset Wireless («δεν βρέθηκε προσαρμογέας ασυρμάτου δικτύου») όπου δεν εμφανίζεται δυνατότητα ούτε ενεργοποίησης ούτε απενεργοποίησης αυτού, αν και λαμβάνω κανονικά ασύρματα internet στον υπολογιστή μου από το ρουτεράκι-ασύρματο modem του OTE. Τι πρέπει να κάνω για το πρόβλημα αυτό του προγράμματος της Intel;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.