anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Prosze o porade - jak zmienic zdjecie na 72 dpi?

ROZWIĄZANE
profile.country.pl_PL.title
gotyska
Początkujący

Prosze o porade - jak zmienic zdjecie na 72 dpi?

Prosze o pomoc

Potrzebuje przerobic zdjecie na 72dpi i nie mam pojecia jak to zrobic :slight_frown:

Czy mogly kto cos poradzic lub to dla mnie zmienic?

Tylko jedno zdjecie, obecnie ma 240dpi

dziekuje

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

gotyska wrote:

Uzywam photoshop ale tak nie bardzio sie w nim moge polapac

Potrzebuje 72dpi bo takie so wymogi konkursowe a chacialabym wyslac zdjecie na konkurs

Jak zmieniam dpi to tez mi sie zmienia rozmiar, czego nie chce

Skoro już używasz najbardziej zaawansowanego oprogramowania to proszę:

Naciśnij jednocześnie Alt+Ctrl+I

W okienku odznacz (ma nie być ptaszka) w polu jak na obrazku. Wtedy nie zmieni się rozmiar w pikselach, a możesz swobodnie zmienić DPI.

ps.jpg

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

8 ODPOW. 8
profile.country.pl_PL.title
kuraq.
Poszukiwacz

Jakiego używasz oprogramowania do obróbki zdjęć?

No i z ciekaowści, po co? :wink:

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

A skąd wiesz ile dpi ma zdjęcie?

I tak jak kuraq pisał - po co i w jaki sposób chcesz to zmieniać?

Dpi to tylko informacja dla elementów przetwarzających sygnał elektryczny na obraz optyczny (czyli na to co widzimy).

Zdjęcie ma swój wymiar. Zdjęcie papierowe ma wymiar w centymetrach (lub calach jeżeli jesteśmy w krajach anglosaskich) a zdjęcie elektroniczne ma wymiar w pixelach. I to w zasadzie mówi wszystko o wymiarze zdjęcia. Natomiast dpi określaja z jaką gęstością mają drukować czy naświetlać maszyny zamieniające zdjęcie elektroniczne na papier (i właśnie to określa dpi czyli ile kropek tuszu ma się znaleźć na calu papieru). Jeżeli to ma być odbitka, wydruk wykonywany w typowym zakładzie fotograficznym to dając plik o odpowiedniej rozdzielczości określasz (mówisz obsłudze) w jakim formacie chcesz mieć odbitkę / wydruk i oni zrobią to odpowiednio. Ty możesz w pliku mieć zapisane 72 dpi i 2000 dpi. Wyglądu odbitki/wydruku to nie zmieni. Określenie dpi jest najczęściej stosowane gdy oddajemy prace do drukarni. Wtedy przygotowujemy materiał do druku i drukarki czerpią dane z naszego pliku (mając plik w postaci elektronicznej czyli w jakimś rozmiarze w pixelach i podaną rozdzielczość druku w dpi maszyna na tej podstawie wydrukuje obraz o jakiejś tam wielkości określonej właśnie przez dpi).

W naszych fotograficznych zastosowaniach spotkałem się z rozdzielczością podawaną w dpi w przypadku określania jakości wydruku - laby na swoich stronach stosują tabelki lub programy automatycznie liczące dpi i na tej podstawie określają, że wydruk z jakością fotograficzną będzie gdy plik można będzie wydrukować / naświetlić z rozdzielczością 300 (czasem spotkałem się z wielkością 254) dpi. Ale i tak jak poprosisz o wydruk w formacie np 20x30 cm z pliku o wielkości 1800x1200 to i tak otrzymasz taki wydruk mimo, że w pliku zawarta będzie informacja 300 dpi (co chcąc zasosować taką rozdzielczość umożliwi co najwyżej na wydruk 15x10 cm).

profile.country.pl_PL.title
gotyska
Początkujący

Uzywam photoshop ale tak nie bardzio sie w nim moge polapac

Potrzebuje 72dpi bo takie so wymogi konkursowe a chacialabym wyslac zdjecie na konkurs

Jak zmieniam dpi to tez mi sie zmienia rozmiar, czego nie chce

profile.country.pl_PL.title
gotyska
Początkujący

wiem ze zdjecie na 240 bo jak prawym na nie klikne to widze wszystkie szczegoly zdjecia

wymiar/model aparatu/czas itp

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Nie wiem kto organizuje konkurs, czy wiedzą do czego używa się dpi ale w takim razie powinni podać jeszcze wymiar w pix albo w cm.

Jeżeli masz zdjęcie wykonane i obrobione (przygotowane do wysyłki) to gdzieś powinna być opcja "rozmiar obrazu", "rozmiar wydruku" albo podobnie. Wpisz tam rozdzielczość w dpi i gdy zmieni wymiar w pix to jego też ręcznie musisz wpisać taki jak chcesz aby był. Wtedy wymiar w cm lub w calach będzie jakiś kosmiczny ale skoro organizator chce.

A wrócę jeszcze do tego kliknięcia prawą myszą na zdjęciu. To 240 to jest wartość zapisana domyślnie przez aparat. Ale zdjęcie ma jakiś wymiar w pixelach. I gdy otwierasz to zdjęcie na monitorze to nie ma znaczenia, ile tam tych dpi jest zapisane, obraz będzie większy niż monitor. Aby zobaczy go w całości to przeglądarka, w której otwierasz obrazek musi być usawiona w trybie "dopasuj do wielkości ekranu" lub podobne. I nie ma znaczenia, czy będzie tam wpisane 240, 72 czy 1 dpi.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

gotyska wrote:

Uzywam photoshop ale tak nie bardzio sie w nim moge polapac

Potrzebuje 72dpi bo takie so wymogi konkursowe a chacialabym wyslac zdjecie na konkurs

Jak zmieniam dpi to tez mi sie zmienia rozmiar, czego nie chce

Skoro już używasz najbardziej zaawansowanego oprogramowania to proszę:

Naciśnij jednocześnie Alt+Ctrl+I

W okienku odznacz (ma nie być ptaszka) w polu jak na obrazku. Wtedy nie zmieni się rozmiar w pikselach, a możesz swobodnie zmienić DPI.

ps.jpg

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Dzięki Grzesiu.

profile.country.pl_PL.title
gotyska
Początkujący

Bardzo dziekuje za odpowiedz

Super instrukcja jak to zmienic i screen-shot mega pomocny :slight_smile:

Dzieki!