anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A300 i brudna matryca

1_Mariusz_1
Początkujący

A300 i brudna matryca

Witam
Od pewnego czasu na fotkach pojawiają mi się w tych samych miejscach kilka czarnych punktów i coś w kształcie krótkiej nitki (ok 2 mm). Efekt jest ten sam z różnymi obiektywami stąd przypuszczenie, że brudna jest osłona matrycy.
Jak w bezpieczny sposób wyczyścić osłonę matrycy w A300. Opcja z menu nie daje rezultatów

162 ODPOW. 162
profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

kup sobie taki zestaw http://www.allegro.pl/show_item.php?item=585081096
a patyczki przy kasie w najbliższym sklepie i będzie ok

profile.country.pl_PL.title
wolly.es
Początkujący

Musisz zrobić sobie łopatkę do czyszczenia, ja zrobiłem ze zwykłej karty do gry, owinąć szmatką elektrostatyczną. środek najlepszy... spirytus 99% nie zostawia smug, delikatnie czyść ;) środek nie lej bezpośrednio na matryce, trochę na szmatkę. Pierwsze na sucho pędzelkiem. jak chcesz dokładnie sprawdzić czy jest jeszcze bród to F na maxa i zrób zdjęcie nieba w trybie A najlepiej (możesz kupić taką łopatkę) :nauseated_face:

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

środek najlepszy... spirytus 99% nie zostawia smug, delikatnie czyść ;)


Dość trudno kupić spirytus 99% ;)
Izopropanol jest znacznie tańszy i chyba bardziej się nadaje do matrycy :)

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

spirytusu 99% używałem i niestety zostawia ślady na optyce a tym bardziej zostawi na matrycy
izopropanol jest ogólnie dostępny i tani
jeszcze lepszy byłby eter ale praktycznie niedostępny

bikmen
Początkujący

a w jakim sklepie można ów izopropanol nabyć z jakimi artykułami? i czy z wacikami do uszu się to nadaje a szmatka do optyki na matrycę będzie ok w takim łopatkowym gadżecie z karty do gry??
właśnie wiem z tą przysłoną że F na maxa i przy krajobrazach się zorientowałem że mam brudną matrycę bo większe F właśnie stosowałem niż do portretów przez dłuższy czas wcześniej gdzie plamek spowodowanych brudną matrycą nie było bo i wartość przysłony była mniejsza...

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

jeszcze lepszy byłby eter ale praktycznie niedostępny


Z eterem to dość ryzykowne, bo przy czyszczeniu matrycy można by zasnąć :smileyhappy:

bikmen napisał(a):

a w jakim sklepie można ów izopropanol nabyć z jakimi artykułami?


alledrogo?? ;)

Misi3q
Początkujący

Podepnę się pod ten temat. Można czyścić matówkę? A jak tak to czym?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Nie polecam czyszczenia matówki.

Jeśli już to tylko taśmą malarską - podobno przynosi wymierne efekty, ale generalnie matówki się nie czyści.

Jeśli masz paproszki w wizjerze to może być też brudna szybka AF - zdejmij obiektyw i spróbuj przedmuchać porządnie okolice wizjera.

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

Z matówką jest dużo gorzej
niestety matówka posiada mikro rastry i usunięcie wszystkiego z niej jest praktycznie nie możliwe
raczej nie daje się tego zrobić na mokro
pozostaje tylko gruszka i pędzelek o bardzo cieniutkim włosie

profile.country.en_GB.title
gnembon
Początkujący

brudna matówka na szczęście nie wpływa w żadnym stopniu na zdjęcia :-)