anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Gwarancja

profile.country.pl_PL.title
destin6
Poszukiwacz

Gwarancja

Jestem nowym posiadaczem Sony A350 i zaproponowano mi w sklepie żebym przedłużył sobie gwarancje na 5 lat za około 300zł. Warto ją wykupić czy dać sobie spokój :question:

172 ODPOW. 172
profile.country.pl_PL.title
smoku215
Początkujący

Dlatego najlepiej będzie wykupić "Gwarancję Exstra", jeszcze tego nie zrobiłem ale niedługo to uczynię.

kierus98
Początkujący

Witam.
a ja mam takie pytanie czy kupując na przykład obiektyw sony na gwarancji na allegro z innego miasta i koleś wyśle mi ksero faktury czy paragonu bo to był zestaw z aparatem czy uznają mi gwarancję w serwisie w moim mieście?
Pozdrawiam

OsiRis-----
Początkujący

Tak, ale musisz mieć gwarancję na obiektyw -druk gwarancji.
W twoim mieście nie ma autoryzowanego serwisu sony - znajduje się on w Wa-wie i tam zapewne wyślesz sprzęt w przypadku awarii.
Przy wysyłaniu musisz mieć dokument zakupu (ksero) + kartę gwarancyjną (oryginał) i stalowe nerwy.
pozdrawiam

ps. Rastix tak mi się coś nasunęło co do gwarancji
Czy faktycznie nie trzeba nanosić na druk gwarancji żadnych informacji co do pobytu sprzętu w serwisie?
Dlaczego o to pytam - przecież właśnie ten dokument jest jedynym dokumentem pobytu sprzętu w serwisie producenta i może być podstawą do roszczeń w ewentualnym postępowaniu sądowym?
A tam usilnie się wymaga tego dokumentu a żadnych informacji się tam nie wpisuje.

profile.country.pl_PL.title
Starosta.
Początkujący

OsiRis napisał(a):

A tam usilnie się wymaga tego dokumentu a żadnych informacji się tam nie wpisuje.


Nie nanoszą na druku gwarancji informacji o serwisowaniu sprzętu, ponieważ serwis dołącza osobno POKWITOWANIE ODBIORU SPRZĘTU Z NAPRAWY. I to możesz trzymać.

Wiem, bo sam taki druk mam po wizycie w serwisie swojej dwusetuni.

Pozdrawia Starosta :grin:
kierus98
Początkujący

Ok dzięki za szybką odpowiedź.
pozdrawiam

OsiRis-----
Początkujący

Starosta - jest tak - ale na tych "drukach" nie ma pieczątek podpisów dat jest tylko co zostało użyte i zrobione. O tym już wcześniej pisałem...
A dla sądu taki świstek to ...

profile.country.PL.title
RASTX.
Użytkownik

kierus98 napisał(a):

a ja mam takie pytanie czy kupując na przykład obiektyw sony na gwarancji na allegro z innego miasta i koleś wyśle mi ksero faktury czy paragonu bo to był zestaw z aparatem czy uznają mi gwarancję w serwisie w moim mieście?


Odpowiedź OsiRis-a jest poprawna. Potrzebne dokumenty do naprawy w ramach gwarancji to:

1.poprawnie wypełniona karta gwarancyjna
2.kopia dowódu zakupu ( paragon fiskalny lub faktura VAT ).

W tym miejscu należy dodać, że niekiedy gwarant podejmuje decyzję o wymianie sprzętu ( np. przedłużająca się naprawa ) lub w przypadku niemożności wymiany ( np. brak w danej chwili konkretnego modelu w magazynie ) umożliwia dokonanie zwrotu gotówki w miejscu nabycia. Sprzedawca na podstawie wydanego dokumentu przez gwaranta oraz dowodu zakupu ( w tym przypadku konieczny jest oryginał paragonu ) zwróci kwotę jaka jest na dokumencie sprzedaży. Kopia paragonu lub brak kompletnego sprzętu ( np. aparat + obiektyw ) uniemożliwia sprzedawcy wykonanie takiej czynności. Na szczęście tego typu sytuacje pojawiają się bardzo sporadycznie. Podstawą gwarancji jest naprawa sprzętu.

-----------------------------------------------------------------------------
Sony Europe Limited ( Sp. z o.o. ), Oddział w Polsce;
profile.country.PL.title
RASTX.
Użytkownik

OsiRis napisał(a):

Rastix tak mi się coś nasunęło co do gwarancji
Czy faktycznie nie trzeba nanosić na druk gwarancji żadnych informacji co do pobytu sprzętu w serwisie?
Dlaczego o to pytam - przecież właśnie ten dokument jest jedynym dokumentem pobytu sprzętu w serwisie producenta i może być podstawą do roszczeń w ewentualnym postępowaniu sądowym?
A tam usilnie się wymaga tego dokumentu a żadnych informacji się tam nie wpisuje.


Obecnie nie ma takiego obowiązku, o czym wspomniałem już wcześniej wyjaśniając zasady gwarancji. Tak jak odpowiedział Starosta, dokument informacyjny wystawiony przez Autoryzowaną Stację Serwisową o wykonanej czynności jest wystarczający.
Rozumiem Twoje pytanie i obawy OsiRis, ale w skrajnych przypadkach Sony Poland otrzymuje odpowiednie pismo z sądu. W odpowiedzi przedstawia przebieg wszystkich zgłoszeń ( ilość, czas każdej naprawy, wymienne części zamienne, itp. ). Tak było wcześniej, tak jest nadal. Również użytkownik sprzętu może zwrócić się pisemnie do Sony Poland z prośbą lub żądaniem o dokładne przedstawienie historii napraw swojego sprzętu.

Widzę, że tematy gwarancji, „rękojmi”, „niezgodności towaru z umową”, zwrotów gotówki, wymian towaru co jakiś czas powracają w różnych miejscach na naszym forum. Najczęściej spotykam się z łączeniem różnych przepisów czy łączeniem starych z nowymi. Otrzymujemy wówczas nieprawdziwą „wiedzę”.
Dokładne informacje w karcie gwarancyjnej, potrzebne były wcześniej z uwagi na inne warunki gwarancji, które wynikały z innych przepisów konsumenckich. Serwis miał obowiązek odnotować, datę otrzymania sprzętu, wykonaną czynność serwisową ( np. wymiana lub regulacja ), wymienić wszystkie użyte części do naprawy, datę zakończenia naprawy. Taka szczegółowa informacja potrzebna była również samemu użytkownikowi, który mógł w powołaniu się na warunki gwarancji zwrócić się do gwaranta np. z żądaniem wymiany sprzętu ponieważ serwis przekroczył przyjęty czas naprawy lub zostały wykonane np. 4 naprawy, a sprzęt nadal był niesprawny. Obecnie po zmianach przepisów Konsumenckich uproszczono pewne zasady. Gwarancja jest dokumentem uprawniającym do bezpłatnej opieki w czasie jej trwania. Natomiast rozszerzono zakres odpowiedzialności sprzedawcy, dlatego tak ważne jest w jakim miejscu zakupimy swój sprzęt.

RASTX napisał(a):

Na temat sposobu rozwiązania reklamacji przez sprzedawcę nie wypowiem się, każdy sklep może posiadać inny tryb postępowania.

-----------------------------------------------------------------------------
Sony Europe Limited ( Sp. z o.o. ), Oddział w Polsce;
OsiRis-----
Początkujący

RASTX napisał(a):

/.../



Dzięki, wiele to wyjaśnia...

pozdrawiam

profile.country.PL.title
RASTX.
Użytkownik

Uprzejmie informuje, że od 1 października 2009 roku uległy zmianie warunki gwarancji. Zmiana dotyczy okresu opieki gwarancyjnej dla wybranych produktów.

"W gwarancji Sony zapewnia, że produkt wolny jest od wad materiałowych i konstrukcyjnych od dnia zakupu przez okres:

•DWÓCH LAT dla telewizorów LCD BRAVIA ( zakupionych po 15 stycznia 2008 roku ),
•DWÓCH LAT dla laptopów VAIO ( zakupionych po 1 lipca 2008 roku ),
•DWÓCH LAT dla pozostałych kategorii produktów zakupionych po 1 października 2009 roku,
*
•JEDNEGO ROKU dla kategorii WALKMAN."

* Produkty sprzedane konsumentom przed datą 1 października 2009 roku, pozostają przy rocznej gwarancji i wszelkie reklamacje dotyczące tych sprzętów rozpatrywane będą na dotychczasowych warunkach.

Szczegółowe warunki gwarancji zostały zamieszczone na stronie:
http://support.sony-europe.com/repair/warranty/index.aspx?site=odw_pl_PL

-----------------------------------------------------------------------------
Sony Europe Limited ( Sp. z o.o. ), Oddział w Polsce;