anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Jak zrobic bokeh?

Deis-----
Początkujący

Jak zrobic bokeh?

No wiec jak zrobić efekt bokeh?
takie coś ;]
http://farm3.static.flickr.com/2132/226 ... 12a019.jpg

posiadam sony a350 +18-70 55-200.
jestem amatorka wiec prosiłabym o szczegółową instrukcje;)

z góry bardzo dziękuje i pozdrawiam .

27 ODPOW. 27
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Alf300 napisał(a):


To proste czym będziesz miała mniejsze przysłowiowe F tym twoje światełka będą okrąglejsze


Hmm. Nie znam żadnego przysłowia z F. To coś z ulicy Sezamkowej?

Jeśli natomiast chodzi Ci o przysłonę, to z matematyki wiadomo, że f/2 jest większe od np. f/8, a właśnie przy f/2 światełka będą "okrąglejsze" niż przy f/8
Jeśli zaś chodziło Ci o ogniskową, to też pudło, bo F=10 < F=200 i dla mniejszego F nie będzie okrąglej, a raczej ostro.

------------------------------
fotoamator
profile.country.en_PL.title
tompacan
Nowicjusz

Tadeusz napisał(a):


Jeśli natomiast chodzi Ci o przysłonę, to z matematyki wiadomo, że f/2 jest większe od np. f/8, a właśnie przy f/2 światełka będą "okrąglejsze" niż przy f/8
Jeśli zaś chodziło Ci o ogniskową, to też pudło, bo F=10 < F=200 i dla mniejszego F nie będzie okrąglej, a raczej ostro.



Nie sposób z Tadeuszem sie niezgodzić.


A teraz coś dla twardzieli albo indoktrynowanych prze minioną epokę ;)
Что такое bokeh и ni-sen?
Wystarczy zakumać same obrazki :)

Alf300
Początkujący

Już spieszę z wyjaśnieniem :D

Ponieważ do nie tak dawna sam byłem totalnym laikiem to rozumiem problemy młodych fotoamatorów .

Przysłowiowe F znaczy tyle że jeżeli F jest np 2.8 to dla kogoś kto dopiero łapie jest to małe F niż F 14 . Jest to często mylone , nie każdy łapie od razu co to pełna dziura itp.

od i tyle ;)

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Alf300 napisał(a):


Przysłowiowe F znaczy tyle że jeżeli F jest np 2.8 to dla kogoś kto dopiero łapie jest to małe F niż F 14 . Jest to często mylone , nie każdy łapie od razu co to pełna dziura itp.

od i tyle ;)


To może nie mieszać w tych niedoświadczonych głowach i od razu wyjaśnić co i jak, żeby "im" się nie myliło?

ot i tyle ;)

------------------------------
fotoamator
profile.country.en_PL.title
tompacan
Nowicjusz

Alf300 napisał(a):


Przysłowiowe F znaczy tyle że jeżeli F jest np 2.8 to dla kogoś kto dopiero łapie jest to małe F niż F 14 . Jest to często mylone , nie każdy łapie od razu co to pełna dziura itp.



Optyka to dział fizyki, tu nie można żonglować oznaczeniami wedle woli, przysłowiowe F to oznaczenie siły a nas interesuje f - czyli ogniskowa - to po pierwsze.
Po drugie przysłona f 2.8 czy f 14 to zapis przedstawiający bzdurę, wartość przysłony podaje sie f/2.8 albo f/14 a znaczy to nie mniej nie więcej tylko tyle, że otwór przysłony ma średnicę 2.8 (14) razy mniejszą od ogniskowej.

PS Ja tam Ci sie wcale nie dziwię, zwłaszcza jak czytam te bzdury z Wikipedii ;)

Alf300
Początkujący

:D Panowie Ok ja to wszystko rozumiem hihihi....

....Ale tompac muszę cię zmartwić :P Bo osoba początkująca na swoim świeżym wyświetlaczu zobaczy duże F5.6 ,6.3 ,7.1 a co gorsza otworzy instrukcję na stronie 59 i przeczyta tam:

Mniejsza wartość F pierwszy plan i tło obiektu jest rozmazane .
Większa wartość F .... itd...itd

Ale oka chyba po uzupełnieniu przez Was już wszystko będzie jasne i każdy kolejny młody fotograf zrozumie o co chodzi w uzyskiwaniu odpowiedniego efektu .

profile.country.en_PL.title
tompacan
Nowicjusz

Alf300 napisał(a):


....Ale tompac muszę cię zmartwić :P Bo osoba początkująca na swoim świeżym wyświetlaczu zobaczy duże F5.6 ,6.3 ,7.1 a ...



a w przypadku czasu moja 7D pokazuje 50, 100, 200, itd. i co, to ma być prawdziwy czas? ;)

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Bo wyświetlacz to takie oszczędne urządzenie ;)
W samochodzie mam skalę obrotów od 1 do 10 na minutę. Tyle, że tam zegar jest duży i się jeszcze malutkimi literkami zmieściło: x1000. Ale jak kto niedopatrzy to będzie myślał, że ma wolnoobrotowy silnik :slight_smile:

Ale i tak nie powie: miałem 2 obroty (w domyśle na minutę) tylko każdy powie 2000 obrotów. Więc po co w fotografii przekłamywać, tym bardziej, że na motoryzacji każdy się zna, a na fotografowaniu - jak widać - nie.

------------------------------
fotoamator