anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Dylemat na wyborem kamery

profile.country.pl_PL.title
LECHUfilm
Początkujący

Dylemat na wyborem kamery

Witam. :c37
Zakładam ten temat ponieważ chciałbym poprocic' was o poradę.
Obecnie posiadam kamerkę Sony HDR XR550VE, spisuje się jak narazie dobrze.Używam jej do prywatnych nagrań a także nagrałem nią kilka wesel chrztów itp.Zacząłem od nagrania wesela kumpla za free i od tamtej pory jakoś się to rozkręciło.
Nurtuje mnie jednak to iż ww kamera spisuje się przyzwoicie jednak wygląd jest malo profesjonalny .Moje pytanie brzmi; co sądzicie gdybym sprzedał obecną kamerkę i kupił np.używaną Sony FX1?. :c18
Czy warto kupowac' używaną kamerkę?
Czy warto przesiąśc' się XR550VE np. na FX1
Czy jest duża różnica w jakości pomiędzy tymi kamerkami?
Jakie rozwiązanie byście wybrali na moim miejscu?

Dodam że miałbym do zainwestowania ok. 6tysiów

Proszę o pomoc
Dziękuję i pozdrawiam.

10 ODPOW. 10
profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Rozumiem Cię doskonale. Wśród odbiorców filmów z różnych uroczystości wciąż pokutuje przekonanie, że większa kamera to lepsza kamera. Myślę, że w tej sytuacji zmiana sprzętu może wyjść tylko na dobre. Pomijając kwestię samopoczucia kamerzysty i uczestników filmowanego wydarzenia, w "dużych" kamerach zawsze jest łatwiejszy dostęp do manualnych funkcji, takich jak ostrość czy ekspozycja. Zamiast szukać danej funkcji w menu, zazwyczaj wystarczy wcisnąć jeden przycisk zlokalizowany na obudowie. Z pewnością zdążyłeś już się przekonać, że w reportażu szybkość reakcji jest bardzo ważna. Do tego dochodzą: niebagatelna długość pracy na baterii oraz stabilniejszy "chwyt" niż w małych Handycam'ach.

Czy zamienić HDR-XR550VE na HDR-FX1E? Niekoniecznie... :c20
Nośnikiem zapisu na tej drugiej kamerze są kasetki miniDV. Abstrahując od zalet i wad tego systemu, mamy w nim do czynienia ze zjawiskiem zużywania głowicy. W używanej kamerze element ten może być w różnym stanie, zależnym od "przebiegu" i środowiska pracy. Żeby zachować kamerę HDV w sprawności, niezbędne są przeglądy, czyszczenie i po jakimś czasie naprawa lub wymiana głowicy. Format AVCHD jest, w porównaniu do kasetek, praktycznie bezobsługowy.

Co zamiast tego? Bardzo popularnym modelem w zasięgu Twojego budżetu jest HXR-MC2000E.
http://sp.sony-europe.com/da/573/190166.jpeg
Kamera ta posiada profesjonalną, naramienną konstrukcję, wygodny wizjer i ekran LCD oraz dostęp poprzez przyciski na obudowie do najważniejszych ręcznych ustawień, kontrolowanych przy pomocy pierścienia na obiektywie. Filmy są zapisywane jako pliki w wewnętrznej pamięci 64 GB oraz na kartach pamięci MS PRO Duo / SD (pojedynczy slot).

Szczegółowa specyfikacja HXR-MC2000E znajduje się na stronie:
http://www.sony.pl/biz/lang/en/pl/product/nxcamcorders/hxr-mc2000e/technicalspecs

Pozdrawiam.

profile.country.pl_PL.title
LECHUfilm
Początkujący

oneGabryś dzięki za podpowiedź.
Obejrzałem sobie parę testów poczytałem troszku o tej kamerze, np. to www.youtube.com/watch?v=pk0QMsTDrJ0
I mam wrażenie że kamera SONY HXR MC2000E to prawie moja HDR XR550VE tylko że we większym pudełku.Parametry są praktycznie takie same nieprawdaż?Ale za to wygląd jest już o wiele bardziej ''PRO'' niż moja. Tylko ciekawe jak się pracuje się na takim sprzęcie?Chodzi mi o to że nigdy nie pracowałem na naramiennej kamerze, jestem ciekaw jaki jest komfort pracy taka kamerą?Może ktoś ma doświadczenie na takich kamerach i podpowie jak tym się pracuje?
Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa, czy podoła ona na średnio oświetlonych salach :c18

Jak ktoś może
niech pomoże :c31

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Twój wniosek na temat podobieństwa obu modeli nie jest pozbawiony sensu; co więcej HXR-MC2000E jest czasami porównywany właśnie do kamer Handycam z serii 550. Jasność, wielkość i ogniskowe obiektywów w obu kamerach są niemal identyczne (różnica to większy zoom optyczny w HXR-MC2000E wynoszący 12x). Dostępne formaty zapisu AVCHD są te same.

Jak widzisz, wyższość dużego modelu polega w tym przypadku na wygodnym dostępie do manualnych funkcji (szczególnie duży pierścień na obiektywie umożliwia bardziej precyzyjną kontrolę od małego pokrętła z HDR-XR550VE) oraz... wrażeniu, jakie wywołuje naramienne urządzenie. Pracowałem przez kilka godzin na naramiennej kamerze DV (właśnie na ślubie i weselu, a więc w trybie ciągłym) i chyba nie zaskoczę Cię pisząc, że to kwestia przyzwyczajenia. Na pewno taką kamerę trzyma się super stabilnie, można więc bez obaw mocniej "przycisnąć" zoom, gdy zajdzie taka potrzeba. Przy masie HXR-MC2000E wynoszącej niecałe 3 kg (moja kamera była sporo cięższa!) filmowanie nie powinno przysporzyć większego zmęczenia. Dokładne poznanie menu i zapamiętanie przycisków na obudowie to kwestia jednego popołudnia.

Na końcu zostaje kwestia jakości nagrań w słabym świetle. To cecha, która nie musi być wprost powiązana z wielkością przetwornika czy deklarowaną czułością (w przypadku HXR-MC2000E odpowiednio: 1/4" Exmor R CMOS oraz min. 3 luxy w trybie "Low LUX"). Postaram się poszukać dla Ciebie jakichś miarodajnych przykładowych nagrań.
Pozdrawiam.

profile.country.pl_PL.title
LECHUfilm
Początkujący

Dzięki oneGabryś za twoje odpowiedzi :thumbsup:
Może jest jakaś strona na której można zobaczyc' porównania właśnie taj kamerki z jakimiś konkurentami? Jakieś testy albo co...
Praca na mojej małej 550 jest dosyc' wygodna w połączeniu z niewielkim statywem na którym zamontowałem listwę boczną do lampy. ogólna obsługa jest ok tylko nieraz jednak brakuje właśnie dużego pierścienia do regulacji.Zastosowane pokrętełko w 550 jest za male i mało wygodne. :c9
Ciekawe jak wygląda praca na zamontowanym wizjerze? bo u mnie szczerze ciężko się na nim pracuje szczególnie na dworzu gdzie odbija się światło....

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Można się domyślać, że będzie wygodniej zerkać przez wizjer, a to za sprawą elastycznej muszli ocznej w formie nakładki z gumy, która znacznie ogranicza dopływ światła z zewnątrz. W HDR-AX2000E jest coś bardzo podobnego i działa wyśmienicie. Dodatkowo można przechylać wizjer w dużym zakresie.
Co do nagrań z HXR-MC2000E, to jeszcze się rozejrzę i w weekend postaram się coś podesłać :)

profile.country.pl_PL.title
LECHUfilm
Początkujący

Dzięki oneGabryś
Widzę że jak na razie na tym forum tylko na ciebie zawsze można liczyc' :c4

Pozdrawiam

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Wracam z kilkoma materiałami; mam nadzieję, że okażą się dla Ciebie godne uwagi:

http://www.youtube.com/watch?v=x7w54ZBWa3g
Oficjalna prezentacja funkcji kamery, w której mamy trochę filmów nagranych HXR-MC2000E (ujęcia w słabym świetle rozpoczynają się w 3:36)

http://www.youtube.com/watch?v=ekXJCX5Ra38
Długi materiał sfilmowany HXR-MC2000E wieczorową porą na dworze.

http://www.youtube.com/watch?v=l6uuxoMCnaU
Film z przygotowań do ślubu kręcony w pomieszczeniach.

http://www.youtube.com/watch?v=NmODg0aor_o
Nagranie z koncertu, balu w pomieszczeniach z niskim światłem.

Pozdrawiam.

profile.country.pl_PL.title
LECHUfilm
Początkujący

Podziękował oneGabryś

P.S.
A może ktoś ma jakieś doświadczenia z tą kamerką?Bardzo zapraszam do podzielenia się doświadczeniami.....

Pozdrawiam.

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

LECHUfilm, i jak się mają sprawy? Wygląda na to, że zdobyłeś już HXR-MC2000E i jesteś tak zawalony zleceniami, że nie zaglądasz na forum :c20