anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

ISO

ryszard_nowy
Początkujący

ISO

Taj jak rzekłem zaczynam od wątku (kwestii) która interesuje mnie najbardziej (lub też jest mi najbardziej znana) a mianowicie ISO. Oczywiście wiem już, że jest to czułość aparatu i mniej więcej wiem (myślę, że wiem) kiedy używać a mianowicie:

- ciemno a nie można użyć lampy,
- ciemno a nie można użyć statywu,
- duży ruch w kadrze (skraca potrzebny czas migawki a więc brak rozmycia. lepsza ostrość?)
- efekt artystyczny (znaczy się jak ktoś lubi szumowisko ;)

Proszę o rozszerzenie tych punktów i jeśli ktoś może pokazać jakieś przykłady, porównania, byłoby super.

Rozumiem też że trudno jasno określić z jakiego ISO korzystać, rozumiem że zawsze z najniższego z możliwych. Mam jakieś dziwne wrażenie, że zdjęcia które robię na ISO wyższym są ostrzejsze nawet w dzień (w trybie auto z ręcznym ustawieniem ISO), a specjalnie szumu nie widać.

Na Alphie której używam (700) najwyższy wskaźnik to 6400 a najniższy to 100. Automat obecnie, w chwili której to pisze (ciemny pokój, oświetlony lampką i monitorem, brak włączonej lampy błyskowej) wybiera wartość 800 i robi zdjęcie bardzo dobrze oświetlone (przynajmniej tak to wygląda na ekranie LCD) – Czy należy wiec używać zazwyczaj automatu??? kiedy należy używać ustawień ręcznych???

Czekam na darmowe porady :)

15 ODPOW. 15
RobakG
Początkujący

fotka macro z ISO 800 czas 1/160 f 16-z szumami nie jest tak źle (aparat canon eos 40D)

profile.country.PL.title
Rafiki.
Doradca

Witajcie, nie sądziłem że w wątku o ISO może się tak "zabagnić" tak więc 3 strony poszły w niebyt a użytkownik „dollmeat” uzyska za moment urlop od forum...

A wracając do tematu...
Ja kieruję się zasadą żeby używać najniższe ISO jakie w danych warunkach da poprawne rezultaty. Dlatego nigdy nie kożystam z funkcji ISO AUTO.
Myśląc o ISO musimy uwzględnić między innymi ruch obiekt, ogniskową.
Załączam prostą tabelkę :)

midnight93
Początkujący

dobrze ze taki watek powstal, bardzo mi sie przydalo przeczytanie tego. ;D Ale niestety nic konkretnego nie moge dorzucic, bo sie na tym nie znam ;/.
pozdrawiam

profile.country.PL.title
Rafiki.
Doradca

Troszkę trzeba było posprzątać i wątek znów nadaje się do czytania :)
midnight93 z użytkownikami tego forum na pewno się dużo nauczysz.

profile.country.pl_PL.title
Starosta.
Początkujący

Rafiki napisał(a):

Załączam prostą tabelkę :)


Dzięki :) Tabelka się przyda :smileymrgreen:

Pozdrawia Starosta :grin:
midnight93
Początkujący

dlatego bede tu czesto zagladac ;D