anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Jak zrobić takie zdjęcie? motocykl w ruchu (Panoramowanie)

Arek_-----
Początkujący

Jak zrobić takie zdjęcie? motocykl w ruchu (Panoramowanie)

Mam takowy problem że zdjęcia po prostu nie wychodzą, motocykl jest rozmyty a tło nie :| Jak temu zapobiec ? Prowadzić aparat za motocyklem i dopiero strzelić ? Tylko jak to się dzieję przy większych prędkościach to jak sobie z tym radzić ? Pomóżcie bo załamka jak zobaczyłem te zdjęcia na komputerze :smileyredface: przykładowe zdjęcia
http://img25.imageshack.us/img25/7564/krism.jpg" target="_blank
http://img6.imageshack.us/my.php?image=kris2p.jpg" target="_blank

20 ODPOW. 20
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Fotografowanie obiektów w ruchu to temat dość trudny (szczególnie dla początkującego).
Generalnie są dwa sposoby robienia takich zdjęć:
1. Ustawić bardzo krótki czas naświetlania - tym krótszy im większa szybkość obiektu, jest bliżej, lub porusza się poprzecznie to osi obiektywu
2. Ustawić AF na ostrzenie ciągłe i wodząc aparat za obiektem (trzeba go w wizjerze utrzymywać nieruchomo, co samo w sobie jest niełatwe) i w odpowiednim momencie wyzwolić migawkę.
Na twoich zdjęciach jest dość ciemno, więc ten pierwszy sposób jest trudniejszy - można spróbować zwiększyć ISO do 400, wtedy czas naświetlania wyniósłby nie 1/160 ale ok. 1/500 - 1/640 i byłaby szansa na "zamrożenie" ruchu obiektu.
Albo użyć sposobu drugiego - precyzyjnie prowadzić obiekt w wizjerze, wtedy można nawet wydłużyć czas naświetlania - ale to wymaga praktyki :)
I oczywiście nie używać programu "sportowego" tylko półautomatyki - np. trybu "S" - ustawić żądany czas migawki, dobrać ISO, a z przysłoną aparat sobie poradzi (trzeba tylko uważać czy nie miga wskaźnik - może braknąć przysłony - trzeba zwiększyć wtedy ISO abo zmniejszyć czas naświetlania).
Powodzenia!

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Trochę więcej na temat sposobu drugiego, znajdziesz np. tutaj: http://www.fotografuj.pl/Article/Panoramowanie/id/30" target="_blank

------------------------------
fotoamator
Arek_-----
Początkujący

Dzięki bardzo Tadeusz za pomoc, potrenuję trochę i może w końcu się uda :D Jak byś mógł jeszcze naprowadzić mnie jak się ustawia AF na ciągłe ostrzenie :question:

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

jeśli a200/300/350 => menu funkcyjne (Fn) , jedna pozycja w dół (tryb autofokusa), dwa w dół (AF-C)
jeśli a700: przełącznik AF na AF-C

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Ja tylko dodam, że warto wyłączyć stabilizację przy panoramowaniu.

Na początku warto "prowadzić" obiekt i robić zdjęcia w trybie seryjnym - wtedy mamy większe prawdopodobieństwo że choć jedno z serii się trafi :)

wratislavian
Początkujący

Lajam napisał(a):

Ja tylko dodam, że warto wyłączyć stabilizację przy panoramowaniu.



no tak. bardzo celna uwaga. a konik śliczny.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Lajam napisał(a):

Ja tylko dodam, że warto wyłączyć stabilizację przy panoramowaniu.


A możesz to uzasadnić?
IMO, jeśli nie fotografujesz z monopoda czy statywu, to stabilizacja może się przydać - choćby dla kompensacji pionowych drgań ręki.

------------------------------
fotoamator
profile.country.en_GB.title
gnembon
Początkujący

Zgadzam się z Tadeuszem - kilka razy zresztą osobiście to potwierdziłem.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

stabilizacja utrudnia panoramowanie.....
nikt nie mówi, że się nie da ;)
ale lepiej bez - zresztą sami sprawdźcie

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer