anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Raw na jpg - problem

profile.country.pl_PL.title
smoku-----
Początkujący

Raw na jpg - problem

Gdy otwieram raw'a w photoshopie kolory są ok, ale gdy zapisze w jpg i otworze w dowolnym innym programie zdjęcie robi się blade. Jaka to może być przyczyna, albo co źle robie ?

12 ODPOW. 12
norbertus20
Początkujący

Poczekaj troche a sie samo naprawi, ja mialem tak samo, tylko z ta roznica ze sie otwierało :D

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

smoku napisał(a):

Gdy otwieram raw'a w photoshopie kolory są ok, ale gdy zapisze w jpg i otworze w dowolnym innym programie zdjęcie robi się blade. Jaka to może być przyczyna, albo co źle robie ?



Napisz jak mniej więcej wygląda u Ciebie proces obróbki.

Generalnie tak jak wywołasz RAW-a, tak powinien wyglądać JPG. U Ciebie wygląda to jakby w JPG był ustawiony inny balans bieli. Napisz jeszcze w jakiej przestrzeni barwnej pracujesz...powinieneś zapisywać JPG do sRGB.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Wygląda, jakby było zapisywane w CMYK :?

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
smoku-----
Początkujący

Praktycznie nie obrabiałem tego zdjęcia, chciałem go tylko przekonwertować do jpg. Po zapisaniu w formacie jpg, zdjęcie prawidłowo się odpala jedynie w photshopie i programiku windowsowskim czyli galeria fotografii systemu Windows. W pozostałych typu ifranview, picasa itp. zdjęcie wychodzi blade.
Czy jest jakaś możliwość przy zapisywaniu w jpg ustawienia balansu bieli ?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

A systemowy monitor jaki masz ustawiony? Zobacz czy nie masz czasem w profilach barwnych ustawionych gotowych schematów monitora (Właściwości ekranu>Zaawansowane>Zarządzanie kolorami).

Możliwe że przeglądarki nie mają włączonej opcji dostosowania do profilu kolorów CMS - z tego co wiem IrfanView nie obsługuje tej opcji. Nie wiem jak Picassa bo nie mam ciły do tej aplikacji. :slight_smile:

Zainstaluj sobie na próbę Faststone Image Viewer - w opcjach (F12) masz w zakładce CMS i tam możesz włączyć tą funkcję.

profile.country.pl_PL.title
smoku-----
Początkujący

Zainstalowałem Faststone Image Viewer i czy włączę czy wyłączę CMS to zdjęcie jest takie same czyli blade. Mam monitor samsunga SyncMaster 223BW, w ustawieniach wyłączyłem schematy kolorów ale nic to nie dało.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Czy dzieje się tak samo jeśli zamiast wywoływać JPG bezpośrednio z ACR otworzysz zdjęcie w Photoshopie i tam je zapiszesz jako JPG? Tak testowo pytam.

Pamiętaj, że standardowa Windowsowa przeglądarka nie rozumie profili kolorów. Dlatego odradzam w ogóle jej używanie, szczególnie że w ogóle rozmywa (upiększa) zdjęcia.

A i napisz mi czy w zakładce ekran masz wybrany Monitor Plug and Play czy jest tam Twój Samsung. A! Czy próbowałeś kalibrować jakoś monitor? Choćby najprostszymi metodami jak Adobe Gamma?

Trudno mi tak szczerze doradzić bo nigdy nie miałem z takimi rzeczami problemów, popróbuj popytać na forum Photoshopa.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

A ja tak miałem. Ale był to czas eksperymentowania z drukarką. W menu (PS2) image/mode zmieniłem na CMYK. I potem mogłem robić co chciałem , dowolnie zapisywać, w podglądzie windowsowym (i paru innych, nie pamiętam jakich), obraz był, blady, taki jakby bardziej niebieskawy, no - zimniejszy niż normalnie. PS oczywiście pokazywał poprawnie. Druk też był OK.
Może się zdarzyć, że jakieś ustawienie, zrobione gdzieś w programie (PS) ma wpływ na zdjęcie, a my nie pamiętamy co i kiedy udało się (czasem przypadkiem) "namieszać".

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Rafiki.
Doradca

Może warto spróbować zapisać zdjęcie do JPGa nie przez PS a po prostu przez Image Data Converter, który jest dołączony do aparatu?.
Używam wyłącznie IDC i do tej pory nie miałem żadnych kłopotów z RAWami.