anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

TUTORIAL - Czyszczenie Matrycy

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

TUTORIAL - Czyszczenie Matrycy

Witam,
kolega SZFENDAK przygotował dla was tutorial jak czyścić matrycę i komorę lustra ;)

dodam,że model aparatu jest dla Waszych potrzeb przekrojony :slight_smile:
no i generalnie każdy kto zechce czyścić w poniżej podany sposób robi to na własną ODPOWIEDZIALNOŚĆ
------------------------------------------------

Jako że czyszczenie komory lustra, samego lustra, matrycy i optyki to cięgle powracający temat więc zabrałem się do pracy i oto efekt
Zanim przystąpimy do czynności czyszczenia musimy zaopatrzyć się w następujące przybory:
gruszka
ściereczka tekstylna lub ściereczki papierowe
patyczki
płyn do mycia optyki(izopropanol)
patyczki do czyszczenia matrycy
pędzelek-może być lenspen lub taki do pudru
1.JPG

elementy które nas interesują pod względem czyszczenia
2.JPG



najpierw czyszczenie na sucho komory lustra czyli:
zdejmujemy obiektyw przechylamy aparat otworem do dołu i za pomocą gruszki wydmuchujemy to co się tam znajduje
6.JPG

dmuchamy we wszystkie miejsca gdzie pyłki i paproszki mogą się znajdować
3.JPG
4.JPG
5.JPG


możemy taż podnieść palcem lustro by i tam przedmuchać
7.JPG


jeśli nadal coś będzie widoczne na lustrze możemy użyć pędzelka lub ściereczki
8.JPG

kiedy stwierdzimy że na lustrze znajdują się jakieś plamy możemy wyczyścić je za pomocą patyczka lub ściereczki zwilżonej płynem do czyszczenia optyki, wytrzeć do sucha i oczywiście przedmuchać

raz na jakiś czas możemy wyczyścić pozostałe elementy lustra i czujnik AF-u czyli tak trochę głębiej
zaginamy patyczek i czyścimy:
11.JPG
12.JPG
13.JPG


----------------------------------------------------------
powtarzam: każdy kto zechce czyścić w powyżej podany sposób robi to na własną ODPOWIEDZIALNOŚĆ

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
143 ODPOW. 143
profile.country.pl_PL.title
maro_ka
Początkujący

przepraszam ze w tutorialu, ale przedmuchałem wszystko jak w tutku, pędzelkiem też pośmigałem i nadal widzę coś takiego

ZDJĘCIE TUTAJ

Co mam jeszcze wyczyścić albo na co zwrócić uwagę.
Posiadam jeszcze płyn vanguard z zestawu do czyszczenia. Czy ten płyn się nadaje - LENS CLEANING FLUID?

profile.country.pl_PL.title
thomasx
Poszukiwacz

syfki moga byc w 2 miejscach - matryca oraz tylnia soczewka obiektywu, z tylniej soczewy - polecam lenspena, tego okraglego, do matrycy do wyboru:
green clean (google it)
sensor swab e2 fluid
sensor swab typ 2 (rowniez google)

idealnie czyszcza matryce ze wszelkiego zabrudzenia - rowniez z potencjalnego tluszczu pochodzacego ze zle wyczyszczonych 'systemow do czyszczenia matrycy' - czytaj wymacanych paluchami :)

sorka za forme, ale nie chec tu nikomu reklamy bezposredniej robic.

profile.country.pl_PL.title
maro_ka
Początkujący

może znajdzie się ktoś z Warszawy kto łopatologicznie mi to pokarze?

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

może znajdzie się ktoś z Warszawy kto łopatologicznie mi to pokarze?


Dlaczego Warszawiacy mieli by Cię karać? I za co? :c7

Spróbuj zajrzeć tutaj => SPOTKANIE <= jak się zjawisz, to pewnie Ci pokażą jak to zrobić :)

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

Tadeusz napisał(a):

jak się zjawisz, to pewnie Ci pokażą jak to zrobić :)


raczej na pewno :smileythumbsup:

profile.country.pl_PL.title
maro_ka
Początkujący

pracuje do 18, nie wiem czy dam radę, do której szanowni Państwo tam siedzą?

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

zwykle 22-23 :thumbsup:

edri-----
Początkujący

Bardzo ciekawy tutorial. Szkoda tylko właśnie, że nie ma o tym jak czyścić filtr przed matrycą.
Trochę się tego boję. Czyszczenie na sucho mam w miarę opanowane. Ale nadal obawiam się czyszczenia na mokro. Czy koniecznie trzeba do tego używać specjalnych szpatułek?
Są jakieś inne rzeczy, które do tego się nadają i są bezpieczne?
Zastanawiam się bo często można takie rzeczy zastąpić ekonomiczniejszymi. Wiadomo jak inaczej się nie da trudno nie ma co ryzykować. Ale jeśli są przedmioty taniej i łatwiej dostępne a równie skuteczne i niezagrażające naszemu aparatowi to czemu by nie wykorzystać a zaoszczędzone pieniądze składać i przeznaczyć np. na wymarzony obiektyw:P.
Ja dopiero zaczynam z lustrzankami więc się nie znam a czytałem różne dyskusje na temat czyszczenia "matrycy", że już mam mętlik w głowie. Z jednej strony ludzie, którzy czyszczą prawie, że w warunkach laboratoryjny, za pomocą super nano technologii z drugiej tacy co prawie, że z chusteczką higieniczną się do tego zabierają. Z góry dziękuję za pomoc.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

edri napisał(a):

Ale nadal obawiam się czyszczenia na mokro. Czy koniecznie trzeba do tego używać specjalnych szpatułek?
Są jakieś inne rzeczy, które do tego się nadają i są bezpieczne?


polecam ten wątek: Lenspen Sensorklear

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
edri-----
Początkujący

no i wszystko jasne:)
Dzięki wielkie.