anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

TUTORIAL - Czyszczenie Matrycy

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

TUTORIAL - Czyszczenie Matrycy

Witam,
kolega SZFENDAK przygotował dla was tutorial jak czyścić matrycę i komorę lustra ;)

dodam,że model aparatu jest dla Waszych potrzeb przekrojony :slight_smile:
no i generalnie każdy kto zechce czyścić w poniżej podany sposób robi to na własną ODPOWIEDZIALNOŚĆ
------------------------------------------------

Jako że czyszczenie komory lustra, samego lustra, matrycy i optyki to cięgle powracający temat więc zabrałem się do pracy i oto efekt
Zanim przystąpimy do czynności czyszczenia musimy zaopatrzyć się w następujące przybory:
gruszka
ściereczka tekstylna lub ściereczki papierowe
patyczki
płyn do mycia optyki(izopropanol)
patyczki do czyszczenia matrycy
pędzelek-może być lenspen lub taki do pudru
1.JPG

elementy które nas interesują pod względem czyszczenia
2.JPG



najpierw czyszczenie na sucho komory lustra czyli:
zdejmujemy obiektyw przechylamy aparat otworem do dołu i za pomocą gruszki wydmuchujemy to co się tam znajduje
6.JPG

dmuchamy we wszystkie miejsca gdzie pyłki i paproszki mogą się znajdować
3.JPG
4.JPG
5.JPG


możemy taż podnieść palcem lustro by i tam przedmuchać
7.JPG


jeśli nadal coś będzie widoczne na lustrze możemy użyć pędzelka lub ściereczki
8.JPG

kiedy stwierdzimy że na lustrze znajdują się jakieś plamy możemy wyczyścić je za pomocą patyczka lub ściereczki zwilżonej płynem do czyszczenia optyki, wytrzeć do sucha i oczywiście przedmuchać

raz na jakiś czas możemy wyczyścić pozostałe elementy lustra i czujnik AF-u czyli tak trochę głębiej
zaginamy patyczek i czyścimy:
11.JPG
12.JPG
13.JPG


----------------------------------------------------------
powtarzam: każdy kto zechce czyścić w powyżej podany sposób robi to na własną ODPOWIEDZIALNOŚĆ

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
143 ODPOW. 143
profile.country.en_GB.title
sadam_
Użytkownik

Avalon, nie wiem czy masz jakiś aparat po zniszczeniu A330, nie wiem czy w nowym masz dalej problem z zabrudzona matrycą - nie piszesz o tym.
Przeczytałem posty z Twojego linku i nie zauważyłem by ktoś zaproponował Ci spotkanie na którym moglibyście razem zobaczyć co jest nie tak z aparatem. Nie wiem z której części Polski jesteś, ale zajrzyj do wątku spotkań i wpadnij na jedno z nich. Koledzy zerkną, przeczyszczą, pokażą i będziesz się cieszył fotkami.

profile.country.pl_PL.title
romakow83
Nowicjusz

Masz całkowitą rację Lajam, kilkanaście razy zdejmowałem obiektyw w końcu trudno czyścić z założonym szkłem. Dalej też masz całkowitą rację nie ma sensu komentować moich wpisów, pewnie są zbyt emocjonalne. Co tu dużo gadać, źle czyściłem dlatego też nie wyczyściłem i chyba faktycznie będzie mi musiał ktoś w Warszawie pokazać jak to robić gdyż czynność ta stanowczo przekracza stan mojego prostego umysłu. Chętnie nawiązał bym jakiś kontakt w tym temacie. Generalnie Lajam, masz we wszystkim rację....... a teraz idę pracować nad swoim stylem.......
Pozdro...

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Avalon napisał(a):

Masz całkowitą rację Lajam, kilkanaście razy zdejmowałem obiektyw w końcu trudno czyścić z założonym szkłem. Dalej też masz całkowitą rację nie ma sensu komentować moich wpisów, pewnie są zbyt emocjonalne. Co tu dużo gadać, źle czyściłem dlatego też nie wyczyściłem i chyba faktycznie będzie mi musiał ktoś w Warszawie pokazać jak to robić gdyż czynność ta stanowczo przekracza stan mojego prostego umysłu. Chętnie nawiązał bym jakiś kontakt w tym temacie. Generalnie Lajam, masz we wszystkim rację....... a teraz idę pracować nad swoim stylem.......
Pozdro...



Tak czytam i widzę, że jesteś dalej rozgoryczony niemożnością wyczyszczenia matrycy i radami, które otrzymujesz na forum. A właśnie najlepiej chyba by było abyś się spotkał z kimś i spróbowalibyście razem wziąć się za czyszczenie matrycy, ja mogę się tego podjąć choć za efekty nie gwarantuję (są comiesięczne spotkania organizowane w Warszawie, można przyjść, pogadać o sprzęcie, fotografii, poprzymierzać inne obiektywy, lampy, korpusy, wspomnisz w wątku spotkaniowym przed spotkaniem aby ktoś przyniósł sprzęt do czyszczenia matrycy i pewnie ktoś taki sprzęt weźmie bo nie podejrzewam, że każdy nosi taki sprzęt na co dzień). Napisałem, że nie gwarantuję wyczyszczenia absolutnie wszystkich plamek a to dlatego, że takie czyszczenie można przeprowadzić tylko w pyłoszczelnej kabinie, inaczej podczas czyszczenia mogą osiąść drobinki na matrycy. Jest jeszcze taki sposób aby w łazience puścić na parę chwil bardzo gorącą wodę tak, aby powstała para wodna. Gdy ta zacznie ustępować wchodzisz do łazienki i masz pomieszczenie z minimalną ilością pyłków w powietrzu (para wodna przeczyściła powietrze).
Ja mogę się z Tobą spotkać na jakimś http://klubkm.pl/forum/images/smilies/beer.gif bezalkoholowym, możemy przeczyścić aparat, matrycę, wizjer z zewnątrz, obiektywy (u mnie w pracy popularne jest stwierdzenie, że do czyszczenia światłowodów potrzebny jest odpowiedni chuch :c20 :smileyhappy: ). Do matówki i lustra się nie dotknę bo jest zbyt delikatna i podatna na uszkodzenia, poza tym nie ma wpływu na zdjęcia tylko na obraz w wizjerze.

P.s.
Mam aparat Sony z wymiennymi obiektywami. Fotografuję w najprzeróżniejszych warunkach. Mam kilka obiektywów, które zmieniam w zależności od potrzeb. I oczywiście pojawiają się brudy na matrycy. Najbardziej widać to na zdjęciach z pokazów lotniczych (jasne, jednolite tło, na tym najlepiej widać zabrudzenia). I czyszczę matrycę gdy potrzeba gruszką i lens penem. A potem idę na zdjęcia.

oldguest
Początkujący

piotruso napisał(a):

...Jest jeszcze taki sposób aby w łazience puścić na parę chwil bardzo gorącą wodę tak, aby powstała para wodna. Gdy ta zacznie ustępować wchodzisz do łazienki i masz pomieszczenie z minimalną ilością pyłków w powietrzu (para wodna przeczyściła powietrze...



Takiego oczyszczania powietrza osobiście bym nie polecał, pomieszczenie wprawdzie będzie oczyszczone z kurzu, ale powstanie wilgoć która dostanie się do wewnątrz aparatu. Można narobić w ten sposób więcej szkody jak pożytku.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

stasiek2002 napisał(a):

Takiego oczyszczania powietrza osobiście bym nie polecał, pomieszczenie wprawdzie będzie oczyszczone z kurzu, ale powstanie wilgoć która dostanie się do wewnątrz aparatu. Można narobić w ten sposób więcej szkody jak pożytku.

Masz oczywiście na poparcie swojej tezy jakieś...np. badania, lub wiarygodne testy?

Metoda jest dobra, skuteczna i dość powszechnie stosowana.
BTW. wymieniając obiektyw w mglisty poranek, mamy więcej wilgoci w powietrzu... poza tym wilgoć (woda) paruje bez śladu, a pyłki nie chcą same wyparować niestety.

------------------------------
fotoamator
oldguest
Początkujący

Tadeusz napisał(a):

Masz oczywiście na poparcie swojej tezy jakieś...np. badania, lub wiarygodne testy?



Mam, uszkodzone A300, które ma zwiększony apetyt na energię. Diagnoza C.S.I: zawilgocenie elektroniki aparatu - naprawa nieopłacalna :cry:

profile.country.en_GB.title
sadam_
Użytkownik

I to zawilgocenie nastąpiło po zastosowaniu metody Piotra? Czy też aparat został poddany działaniu płynów w postaci dużego deszczu lub rozlanego soczku(spotkałem się z takim sposobem zniszczenia aparatu - puściła nakrętka i soczek pomarańczowy się wylał na aparat i obiektyw)?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Słuchajcie, zawilgocenie to zawilgocenie. Nie ma co tutaj debatować. Widać to na elementach elektroniki wenątrz, a przyczyna może być różna, szczególnie w przypadku nieuszczelnionych aparatów.

Osobiście nie preferuję wilgotnych pomieszczeń podczas czyszczenia i generalnie nie polecam łazienkowych metod czyszczenia, głównie ze względu na mało praktyczny charakter samego pomieszczenia jakim jest łazienka. Ja wolę na spokojnie położyć aparat na stole, wziąć lampkę biurkową żeby mieć możliwość dokładnego obejrzenia powierzchni matrycy "pod światło" i kilkoma ruchami lenspena ściągnąć co mi tam zalega. Trwa to może 20-30 sekund. :)

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Koleżanki i koledzy!
Ja nie napisałem, że jedynym słusznym sposobem jest umycie aparatu pod bieżącą wodą. Sposobu z łazienką też nie stosuję (ale raczej z powodu niewygody niż możliwości zawilgocenia aparatu). Napisałem, że wyczyszczenie idealne możliwe jest jedynie w kabinie pyłoszczelnej a jednym ze sposobów na zrobienie sobie w domowych warunkach pomieszczenia wolnego od kurzu i pyłu jest właśnie zawilgocenie powietrza, wtedy prawie nic się w powietrzu nie unosi. Ale nawet wyczyszczenie matrycy w domu powinno pomóc. Oczywiście nie można oczekiwać, że to będzie zawsze i wszędzie w 100% skuteczna metoda, ale pomaga.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

stasiek2002 napisał(a):

Mam, uszkodzone A300, które ma zwiększony apetyt na energię. Diagnoza C.S.I: zawilgocenie elektroniki aparatu - naprawa nieopłacalna :cry:


Przykro mi, że masz uszkodzony aparat - serdecznie Ci współczuję :c22
Zapewne czyściłeś aparat bardzo często i było naprawdę wilgotno w łazience. Ja, gdy stosuję tę metodę nie robię sauny, tylko staram się zmniejszyć zakurzenie. Ale może to faktycznie nie najlepszy pomysł? Ale lubię czyścić matrycę w łazience - m.z. tam zawsze jest mniej kurzu w powietrzu niż w pokoju. Ale może się mylę?...

------------------------------
fotoamator