anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

sygnał zwrotny ?! - abonament telewizji publicznej

maurycy-----
Początkujący

sygnał zwrotny ?! - abonament telewizji publicznej

mam takie pytanie, do specjalistów, osób znających się na rzeczy

odbieram przez TV (ex720) tylko i wyłącznie naziemną telewizję cyfrową, żadnych kablówek, zero satelity, oraz TV jest podłączony do sieci przez router , nic poza tym

czy naziemna telewizja cyfrowa wysyła jakiś sygnał zwrotny, że ktoś, jakiś urząd może określić że ja korzystam z tego sygnału, czy jest to całkowicie anonimowe, i nikt do tego nie dojdzie?

dzieki, pozdr

Edytowano 03.07.2012
Sprecyzowałem tytuł tematu
Zimny.

12 ODPOW. 12
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

maurycy napisał(a):

mam takie pytanie, do specjalistów, osób znających się na rzeczy

odbieram przez TV (ex720) tylko i wyłącznie naziemną telewizję cyfrową, żadnych kablówek, zero satelity, oraz TV jest podłączony do sieci przez router , nic poza tym

czy naziemna telewizja cyfrowa wysyła jakiś sygnał zwrotny, że ktoś, jakiś urząd może określić że ja korzystam z tego sygnału, czy jest to całkowicie anonimowe, i nikt do tego nie dojdzie?

dzieki, pozdr



Nie ma takiej możliwości jeżeli Twój odbiornik nie jest wyposażony w żaden nadajnik. Natomiast to, że korzystasz z sieci (nie ma znaczenia, czy masz router czy nie) może być odnotowane i monitorowane.

profile.country.en_GB.title
sadam_
Użytkownik

Skorzystaj z HbbTV i wszystko na tacy podasz:)

maurycy-----
Początkujący

piotruso napisał(a):

Nie ma takiej możliwości jeżeli Twój odbiornik nie jest wyposażony w żaden nadajnik


a czy nadajnikiem jest dekoder prv?


Hbb nie wiem co ma tu do rzeczy, ale mniejsza o to

powiedzcie mi coś innego,
abonament RTV ;/
jeśli TV wykorzystywałbym tylko do xboxa i ogladania filmów na dvd, bez żadnego podłączenia do naziemnej telewizji, telewizji satelitarnej ani kablówki, to trzeba go opłacać ?
tzn czy kontroler (teraz z poczty wg nowych przepisów) może nałożyć mi karę za nie płacenie abonamentu? czy abonament jest za posiadanie telewizora i z samego faktu że go mam trzeba go opłacać?

rozumiem także że żaden abonament za kablówkę czy cyfrę+ nie zwalnia z płacenia abonamentu rtv, prawda?

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

maurycy napisał(a):


powiedzcie mi coś innego,
abonament RTV ;/
jeśli TV wykorzystywałbym tylko do xboxa i ogladania filmów na dvd, bez żadnego podłączenia do naziemnej telewizji, telewizji satelitarnej ani kablówki, to trzeba go opłacać ?
tzn czy kontroler (teraz z poczty wg nowych przepisów) może nałożyć mi karę za nie płacenie abonamentu? czy abonament jest za posiadanie telewizora i z samego faktu że go mam trzeba go opłacać?

rozumiem także że żaden abonament za kablówkę czy cyfrę+ nie zwalnia z płacenia abonamentu rtv, prawda?



Z tego co mi wiadomo to abonament jest za posiadanie telewizora. Do czego go wykorzystujesz nie ma znaczenia. Ale nie mam 100% pewności. Po prostu telewizor umożliwia Ci w prosty sposób odbiór telewizji. Jeżeli zastosowałbyś monitor to najprawdopodobniej mógłbyś być zwolniony z opłat (a to czy wtedy masz możliwość czy nie oglądania to inna inszość). Ale proponuję zajrzeć do rozporządzeń i ustaw bo moje wywody nie są żadną wykładnią prawną.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

maurycy napisał(a):

czy abonament jest za posiadanie telewizora i z samego faktu że go mam trzeba go opłacać?

rozumiem także że żaden abonament za kablówkę czy cyfrę+ nie zwalnia z płacenia abonamentu rtv, prawda?


Niestety żyjemy w kraju gdzie podatek od posiadania telewizora (jakiegokolwiek odbiornika rtv) jest nazywany abonamentem. Opłacanie tv kablowej nie zwalnia od płacenia abonamentu.

Co do kontoli poczty - listonosz nie ma prawa przestąpić progu Twojego domu.
Tak samo jak policjant bez nakazu przeszukania domu.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Lajam napisał(a):


Niestety żyjemy w kraju gdzie podatek od posiadania telewizora (jakiegokolwiek odbiornika rtv) jest nazywany abonamentem. Opłacanie tv kablowej nie zwalnia od płacenia abonamentu.



A co powiesz o innych krajach gdzie nikt nie narzeka na opłacanie abonamentu? U nas jak na razie jest tak, że to Ty musisz zgłosić telewizor a gdy tego nie zrobisz to urzędnik musi Ci udowodnić, że go posiadasz. W innych państwach jest domniemanie posiadania telewizora i gdy go nie posiadasz to zgłaszasz brak takowego. I tam nikt nie narzeka na płacenie podatku zwanego abonamentem.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Trudno mi powiedzieć czy ktoś narzeka czy nie, nie znam realiów życia we wszystkich krajach jak i opinii o abonamencie. :)

Ja narzekam. Mam takie prawo ;)

maurycy-----
Początkujący

piotruso napisał(a):


Z tego co mi wiadomo to abonament jest za posiadanie telewizora. Do czego go wykorzystujesz nie ma znaczenia.


niestety i ja tak uważam, tzn że abonament jest za posiadanie TV

piotruso napisał(a):

U nas jak na razie jest tak, że to Ty musisz zgłosić telewizor a gdy tego nie zrobisz to urzędnik musi Ci udowodnić, że go posiadasz.


dosłownie, jest obowiązek rejestracji telewizora, każdego, z określeniem miejsca jego użytkowania
a jak urzędnik może mi udowodnić że posiadam telewizor, ? (jeśli go nie wpuściłem do domu,i nie zobaczył go na własne oczy)

Lajam napisał(a):


Co do kontoli poczty - listonosz nie ma prawa przestąpić progu Twojego domu.
Tak samo jak policjant bez nakazu przeszukania domu.


to jest związane z jakimiś nowymi przepisami, tu przeczytaj to z przed paru dni http://wiadomosci.onet.pl/kraj/tvp-urze ... omosc.html
a najważniejsze w tym to:
Zgodnie z prawem opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji. Osoby fizyczne uiszczają miesięcznie jedną opłatę (radiową lub radiowo-telewizyjną), niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie. Podmioty gospodarcze, urzędy itp. są zobowiązane płacić abonament za każdy posiadany odbiornik. Obecnie opłata za używanie odbiornika radiowego i telewizyjnego wynosi 18,50 zł miesięcznie.

Do kontroli wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników uprawnieni są pracownicy Poczty Polskiej. Kontrole mogą być prowadzone w godz. 8-20. Kontroler, przed wejściem do lokalu abonenta, powinien przedstawić cel swojej wizyty, okazać upoważnienie podpisane przez kierownika jednostki pocztowej i legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego - także dowód osobisty. Gdy abonent nie życzy sobie wizyty kontrolera w swoim mieszkaniu, wystarczy, że przedstawi mu dowód zarejestrowania odbiornika. Jeśli mimo okazania dokumentów kontroler nie zostanie wpuszczony do lokalu, to odstępuje od kontroli i sporządza stosowny protokół z określeniem przyczyny uniemożliwiającej wykonanie zadania.

W przypadku stwierdzonych zaległości, kierownik placówki pocztowej powinien wysłać upomnienie, a po siedmiu dniach wystawić tytuł wykonawczy i skierować go do organu egzekucyjnego, czyli właściwego miejscowo naczelnika urzędu skarbowego.



wynika z tego że kontrolerzy z poczty mogą nas teraz sprawdzać, oczywiście nie musimy ich wpuścić do domu, ale pytanie co będzie potem,
kara za niezaplacony abonament to pikus, bo zwracasz należność max do 5 lat wstecz, ale za korzystanie z niezarejestrowanego telewizora to 600zł jednorazowo
ale jak zarejestrujesz a nie placisz to już Cie mają,
co zrobić jak płacić nie chcesz, to jest pytanie :c22

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

maurycy napisał(a):


dosłownie, jest obowiązek rejestracji telewizora, każdego, z określeniem miejsca jego użytkowania



Jedno sprostowanie: przy użytkowaniu w firmie każdego telewizora i każdego odbiornika radiowego, przy użytkowaniu prywatnym, w gospodarstwie domowym tylko pierwszego (jednego) odbiornika.


maurycy napisał(a):

co zrobić jak płacić nie chcesz, to jest pytanie :c22



Płacić, dzięki temu kilka osób będzie miało pracę albo nie będą obcinali wynagrodzeń o połowę (i nie mówię o prezesach a o szarych pracownikach).
Wiem, że możecie zarzucić mi (i Ty, maurycy, i Ty Lajam), że telewizja publiczna nie realizuje misji, że ma reklamy, że ściga się na oglądalność itp, że jest źle zarządzana. Ale niedługo może być tak, że telewizja publiczna nie będzie publiczna bo będzie zależna od reklam albo nie będzie jej w ogóle. W publicznym radiu sytuacja finansowa jest jeszcze trudniejsza.