anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

[α77] ISO w praktyce

profile.country.PL.title
JagiS-----
Użytkownik

[α77] ISO w praktyce

Cześć. Generalnie korzystam z ISO 100. Czy uważacie, że wykorzystanie mniejszego ISO w tym korpusie ma sens w fotografii, np. plenerowej? OK, ISO mniejsze ma sens w studio, gdzie możemy mieć wystarczająco dużo sztucznego światła, ale czy rzeczywiście widać tę różnicę na odbitkach do formatu A4?

[α77]
36 ODPOW. 36
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

JagiS napisał(a):

Cześć. Generalnie korzystam z ISO 100. Czy uważacie, że wykorzystanie mniejszego ISO w tym korpusie ma sens w fotografii, np. plenerowej? OK, ISO mniejsze ma sens w studio, gdzie możemy mieć wystarczająco dużo sztucznego światła, ale czy rzeczywiście widać tę różnicę na odbitkach do formatu A4?



Witaj.
W aparatach cyfrowych zasada jest podobna jak dla kliszy (ale tylko dla określonej kliszy). Czułość jest jedna, podstawowa (tzw. natywna czułość przetwornika) a wszystkie inne to wzmacnianie sygnału lub jego ograniczanie (dla czułości poniżej natywnych). Podobnie dla kliszy możemy zastosować proces pull - obniżenie czułości poprzez inne wywoływanie niż nominalne lub push - podwyższenie czułości. Dlatego stosowanie czułości sztucznie obniżanej nie przyniesie poprawy jakości. W twoim przypadku właśnie ta czułość - ISO 50 jest czułością z tzw. zakresu rozszerzonego i nie ma sensu jej stosowania, nawet w studio. W studio stosuje się jak najmniejsze czułości filmów gdyż im mniejsza czułość tym mniejsze ziarno a, jak sama pisałaś, światła jest dosyć.
A dlaczego pojawiła się taka czułość w aparatach cyfrowych? Do specjalnych zastosowań. Czasem w bardzo mocnym oświetleniu chcemy użyć bardzo długiego czasu, czasem uzyskać jak najmniejszą GO czyli otworzyć przysłonę. Skompensować te zmiany możemy poprzez zmniejszenie czułości (lub zastosowanie filtrów szarych, ale tych praktycznie nikt nie chce nosić i stosować :c20 ). Tak więc nie stosuj ISO 50 jak naprawdę nie potrzebujesz.

Gucio50
Początkujący

JagiS napisał(a):

Cześć. Generalnie korzystam z ISO 100. Czy uważacie, że wykorzystanie mniejszego ISO w tym korpusie ma sens w fotografii, np. plenerowej? OK, ISO mniejsze ma sens w studio, gdzie możemy mieć wystarczająco dużo sztucznego światła, ale czy rzeczywiście widać tę różnicę na odbitkach do formatu A4?




czulosc to jeden z parametrow aparatu/ujecia
jak sie nie pocztyta ksiazki/internetu/fabrycznej instrukci to mozna jak za pomoca przyslony uzyskac efekt mistrzowski a mozna zepsuc ujecie.

z iso jest tak samo :c4

profile.country.PL.title
JagiS-----
Użytkownik

Dziękuję piotruso za podpowiedź. Dzisiaj porobiłem sobie sample dla wszystkich możliwych konfiguracji ISO. Generalnie mogę stwierdzić, że do ISO 400 jest bez zarzutu, i to właściwie mi wystarcza. Dalej, gdy zachodzi taka konieczność w ruch idzie statyw.

[α77]
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

JagiS napisał(a):

Generalnie mogę stwierdzić, że do ISO 400 jest bez zarzutu


na wydruku A4 sprawdzałeś?

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
bart_m26
Użytkownik

ISO50 to jest to czego brakuje mi w mojej :c56 jak i (nawet bardziej ) skoku wartości ISO o 1/3EV w trybie M.
Zresztą Optyczni wykazali przy teście aparatu z matrycą 12,4mpx (ISO200), że na sztucznej ISO100 jest większy DR... :c18 Czy to w ogóle jest możliwe, a może wyniki wynikają z ich specyficznie przeprowadzanych pomiarów? Ogólnie rzecz biorąc, jest szansa aby DR poprawiło się przy korzystaniu z programowej czułości ISO50?

Sony A35, 18-55mm, 50mm/1.8 +pasja i plany
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Bart, potrzebujesz ISO 50 do czego?
Długie naświetlania? Kup sobie szary filtr i po sprawie. 55mm uniwersalnie i jest :thumbsup:

Jakie są różnice między dynamiką o których piszesz? Przecież to są jakieś ułamki, których normalnie nie dostrzeżesz okiem. ;)

profile.country.PL.title
JagiS-----
Użytkownik

kris napisał(a):

na wydruku A4 sprawdzałeś?


kris, to raczej subiektywne odczucie. Owszem drukowałem takie zdjęcia na kolorowej drukarce laserowej w moim biurze, którą wykorzystujemy do drukowania folderów i materiałów technicznych, ale nie jest to też specjalistyczna drukarka fotograficzna. Stąd wątpliwości i pytanie do tych, którzy mają większe doświadczenia ode mnie.

[α77]
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Bo moje doświadczenie odnoście ISO są takie:
- jak nie muszę to nie używam iso100 i 50
- jak tylko mogę używam iso200, której najbliżej do czułości natywnej (o tym wspominał Piotruso)
- jeśli trzeba używam iso400 bez obaw
- jeśli muszę używam iso800-1600 - na odbitkach szumu nie widać
- jeśli nie mam wyboru, śmiało zwiększam iso dalej (są takie zdjęcia podczas reportażu, że lepszy szum, niż poruszone kadry)

Ważne jest by dobrze naświetlić kadr. Każde zwiększanie jasności podczas obróbki (RAW/JPG) wpływa destrukcyjnie na zdjęcie, a im wyższe iso, tym szybciej to widać. Więc dobrze naświetlona klatka jest istotą, dobrego zdjęcia w moim odczuciu. No i jeszcze pozostaje kwestia spadku kontrastu oraz dynamiki wraz ze wzrostem ISO. Więc za każdym razem zwiększając iso robię to świadomie. Coś za coś.

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
JagiS-----
Użytkownik

kris napisał(a):

Bo moje doświadczenie odnoście ISO są takie...


Dziękuję kris, wyłożyłeś mi to łopatologicznie. Czyli rozumiem, że α77 została zbudowana tak "by najlepiej" wykorzystać ISO 200 (czułość natywna) i to powinien być punkt odniesienia. Zmiany ISO będą wynikały z konieczności lub świadomie osiąganego celu. Postaram się wykorzystać Twoją wiedzę i doświadczenie do mojej nauki.

[α77]