anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

pomoc w ustwieniach

krzyho4
Początkujący

pomoc w ustwieniach

witam wszystkich , i mam maly problem , trafila mi sie okazja robic fotki na 2 imprezkach , i troszke sie zawiodlem , ale do rzeczy fotki w kosciele , (ustawienia manualne , swiatlo zastane czas naswietlania ok:1/13 -1/20 , przyslona f-4,5-5,6 . iso 400- 800 ,pomiar ostrosci centralny ) nie bylo innej mozliwosci , na wyswietlaczu wyswietlalo w miare fajnie , ale po wrzucenu na kompa porazka szumy straszne , brak ostrosci przy zblizeniach lub wykadrowanu . a pytanie moje jest takie czy to wina w moich ustawieniach , czy cos nie tak z autofokusem ,dzieki za wszelkie porady. fotka przykladowa w galerii

44 ODPOW. 44
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

franek4always napisał(a):

[A możesz wystawić wersję dziewiczą tych fotek w pełnym wymiarze, nieobrobionych w PS?


To coś zmieni?
Zawsze dziwią mnie takie prośby...najczęściej potem oceniany jest 300% crop, że szumy, że aberracje, że nie taka ostrość jak trzeba... :c13

franek4always napisał(a):

Fotki robiłeś z rączki czy ze statywu?


Zdjęcia z ręki... to nie jest jakieś arcytrudne zadanie utrzymać czasy rzędu 1/20s.

oldguest
Początkujący

Lajam napisał(a):

franek4always napisał(a):

[A możesz wystawić wersję dziewiczą tych fotek w pełnym wymiarze, nieobrobionych w PS?


To coś zmieni?
Zawsze dziwią mnie takie prośby...najczęściej potem oceniany jest 300% crop, że szumy, że aberracje, że nie taka ostrość jak trzeba... :c13



A jak myślisz, dlaczego testy obiektywów są robione na dziewiczych fotkach?
No właśnie, dlatego mnie z kolei zawsze dziwią osoby, które zachwalają obiektywy i wstawią jako przykład tak powyciągane softem fotki, że niewiele mają one wspólnego z oryginałem. Nie obraź się ale Twoja odpowiedź świadczy właśnie o tym.
Żeby móc ocenić szkło trzeba mieć dziewiczą fotkę, tylko wtedy można robić jakieś obiektywne porównanie.

Lajam napisał(a):


franek4always napisał(a):

Fotki robiłeś z rączki czy ze statywu?


Zdjęcia z ręki... to nie jest jakieś arcytrudne zadanie utrzymać czasy rzędu 1/20s.



DSC01705.jpg - było zrobione 1/8 - a to już nie jest takie oczywiste :|

profile.country.pl_PL.title
CSIFOTOIVIDEO
Użytkownik

System AF ma też swoje ograniczenia. Kalibracja AF dokonywana przy świetle o temperaturze barwowej zbliżonej do światła dziennego i w takich warunkach działa najlepiej. Zmiana temperatury barwowej może powodować pewne odchyłki w ustawieniu AF.
Jeśli posiadasz lampę błyskową firmy Sony to możesz ją założyć na aparat w celu wspomagania AF. Lampy te mogą pracować bez wyzwalania błysku a dając jedynie wspomaganie. Niestety zasięg tego też jest ograniczony.
Jednak jak już koledzy wcześniej wspomnieli jasne szkło to podstawa.
1/13 sekundy to dość długo i w zależności od wago sprzętu (bezwładność) i pewnej ręki fotografa jednemu wyjdzie zdjęcie ostre a drugiemu poruszone. Na twoim miejscu nie bałbym się wyższych czułości bo lepiej jest nawet odszumić zdjęcie niż mieć poruszone.
Na przyszłość włącz pomiar punktowy, manualny tryb ekspozycji i zgodnie z zasadą że światłomierz mierzy na szaro jasne partie prześwietlaj a ciemne nie doświetlaj. Prosty przykład robiąc portret mierzysz punktowo od skóry i prześwietlasz o 1 blendę i tada!! masz prawidłowo naświetloną facjatę. Proste a działa.
W razie problemów ze sprzętem zawsze możesz przesłać go do nas w celu sprawdzenia.
Pozdrawiam
Grzesiek.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

franek4always napisał(a):

No właśnie, dlatego mnie z kolei zawsze dziwią osoby, które zachwalają obiektywy i wstawią jako przykład tak powyciągane softem fotki, że niewiele mają one wspólnego z oryginałem.


Rozumiem, że nie dopuszczasz do myśli, że w tych zdjęciach nastąpiła tylko korekta balansu bieli i krzywych... ech... jak nic jest to ekstremalna ingerencja w zdjęcie. :c13

franek4always napisał(a):

Żeby móc ocenić szkło trzeba mieć dziewiczą fotkę, tylko wtedy można robić jakieś obiektywne porównanie.


Mnie bardziej interesuje to co na zdjęciu jest, szkło jest tylko środkiem do celu...przepraszam, ale mam wrażanie że jesteś na etapie fascynacji sprzętowej i bardziej zajmują Cię kwestie MTF-ów, aberracji niż kompozycji, poprawnego naświetlenia itp.

franek4always napisał(a):

DSC01705.jpg - było zrobione 1/8 - a to już nie jest takie oczywiste :|


:smileyhappy: Przy ogniskowej 18mm do sceny wręcz pomnikowej... to żaden problem...dodaj sobie jeszcze do tego stabilizację i chyba nie trzeba więcej pisać.

krzyho4
Początkujący

dzieki Grzesiek z CSI FOTO i VIDEO wlasnie rozwazam taka mysl by oddac sprzet do serwisu , bo jak widac przedstawilem fotke z czasem 1/20 i tez jest do bani ,nie wspomne o innych z krotszym czasem naswietlanaia co wydaja mi sie tez malo ostre , a na ktore nie mam zgody by zamieszczac na forum ,pozatym czytac ciagle o zlym kadrowanu ,jesli problem nie na tym polega . przedstawilem zdjęcie prosto z aparatu by mozna widzec ze cos jest nie tak.a nie po to by sie chwalic jakie to super fotki robie .pozatym kazdy z was wkleja zdjęcie po mniejszej lub wiekszej obrobce w PS . stabilizacja mam wlaczona caly czas , owszem pomiar byl centralnie wywazony a nie punktowy .jasne szkielko , no cuz przydalo by sie jak najbardziej , ale musi jeszcze troche poczekac . pozdrawiam wszystkich i dziekuje za wypowiedzi .

krzyho4
Początkujący

kozystajac z okazji to czy ten sprzet musze sam odeslac ,do serwisu czy wystarczy ze odwioze tam gdzie kupywalem (fotojocker ) by sprawdzic ostrosc , a jest jeszcze na gwarancji

profile.country.pl_PL.title
CSIFOTOIVIDEO
Użytkownik

krzyho4 napisał(a):

kozystajac z okazji to czy ten sprzet musze sam odeslac ,do serwisu czy wystarczy ze odwioze tam gdzie kupywalem (fotojocker ) by sprawdzic ostrosc , a jest jeszcze na gwarancji



Jeśli sprzęt jest na gwarancji to ślij prościutko do nas!! Zaoszczędzisz czasu. Wysyłasz go kurierem DPD na nasz koszt i nasz nr klienta 53833 wraz z dowodem zakupu i kartą gwarancyjną. Do sprzętu dołącz opis co się z nim dzieje.

profile.country.pl_PL.title
CSIFOTOIVIDEO
Użytkownik

krzyho4 napisał(a):

dzieki Grzesiek z CSI FOTO i VIDEO wlasnie rozwazam taka mysl by oddac sprzet do serwisu , bo jak widac przedstawilem fotke z czasem 1/20 i tez jest do bani ,nie wspomne o innych z krotszym czasem naswietlanaia co wydaja mi sie tez malo ostre.



1/20 to też jest dosyć długi czas. Zależy też jakiej akurat ogniskowej użyłeś. Jeśli jakiegoś tele to niestety ale cudów nie ma. 1/20 przy szerokim lub umiarkowanym tele to jeszcze jeszcze. Jak ktoś już tu pisał polecam jakąś ksiażkę o fotografii (nie piszę tego aby Ci dopiec ale aby pomóc). Niestety nie wiem jaką posiadasz wiedzę odnośnie fotografii.

krzyho4
Początkujący

dzieki za pomoc , wiedze jakas tam nie wielka posiadam jak mowilem juz tysiace zdjec robionych aparatem marki ,,Zenit ,, z ktorego bylem nie tylko ja zadowolony , ale cuz technika idze do przodu i trzeba lekko za nią podazac , poszukam jeszcze jakis plaszy do testow (wlasnie jak ktos by mogl wskazac takie bo szperanie po stronach jest troszke czasochlone ), i wtedy zobaczymy czy odsylac . dodam jeszcze ciekawe ilu z was potrafilo by sobie samodzielnie wywolac film analogowy i zrobic odbitki

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

LINK

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer