anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Skąd takie kolory??

profile.country.pl_PL.title
4032-----
Początkujący

Skąd takie kolory??

Witam,

mam pytanie, otóż jestem szczęśliwym posiadaczem :c56 500, ale mam pewien kłopot. Zdjęcia zrobione tym aparatem wychodzą mi szare, bez wyrazu. Muszę dostosowywać jasność w jakimś programie, żeby wyglądały jak należy. Załączam Wam zdjęcia prosto z aparatu i po obróbce jasności. Zdjęcia są robione standardowo w JPEG. Proszę o pomoc, bo nie mam pojęcia czemu tak jest.

Pozdrawiam
Michał-fotoamator

42 ODPOW. 42
krzyho4
Początkujący

tak czytam i czytam i postanowilem ze wyskrobie cos od siebie . glownie w sprawie RAW ,jak by nie bylo dobra alternatywa dla balansu bieli ale i rawa mozna zepsuć zapisujac zmiany , TIFF wedlug mnie bez sensu, nie kazdy program to otwiera a szczegulnie u osob nie zajmujących sie fotografia , jak zrobie sesje i dam klientowi to musze mu dostarczyc program bo sobie nie ogladnie na lapku w domku przy kominku , JPG -a dlaczego nie GIF :smileythumbsup:- bezstratny format zapisu lub PNG :slight_smile: . co do straty wagi w jPG to koledze chodzi chyba o to ze przy zapisie na koniec ma suwak ustawiony na 95% wystarczy przestawic na full i po problemie , a poza tym ilez razy obrabia sie tego samego JPg-a.

pozdrawiam i prosze nie brac tych slow do serca

profile.country.en_GB.title
3967-----
Poszukiwacz

krzyho4 napisał(a):

tak czytam i czytam i postanowilem ze wyskrobie cos od siebie . glownie w sprawie RAW ,jak by nie bylo dobra alternatywa dla balansu bieli ale i rawa mozna zepsuć zapisujac zmiany ,


Nie jest to prawda. Bo zapisujesz tylko ustawienia, a to są zmiany odwracalne.
Możesz zawsze wrócić do ustawień aparatu.
Zapisując zmiany w innych formatach, to są zmiany nieodwracalne, i na tym to polega.
TIF jest dobry do obrobki w photoshopie lub w innym programie.
Klient powinien dostać JPG, do powielania zdjęć.

profile.country.pl_PL.title
Sqarpi
Początkujący

Hehe usmialem sie czytajac temat. Dawno juz nie pisalem na forum, chociaz czesto zagladam. Kolego Bronek22. Ja rozumiem, ze masz kolege "profesjonaliste" i ogolnie duzo wiedzy pewnie juz przyswoiles z ksiazek, internetu albo od niego i rowniez zgadzam sie z tym, ze RAW jest przy obrobce lepszy od JPG, ale tutaj prowadzisz jakas kampanie nawracania ludzi na swoja wiare, czesto ludzi, ktorzy o fotografii wiedza wiecej, niz reszta forum razem wzieta.
1.JPG vs. RAW - na to co wybrac sklada sie mnostwo czynnikow: pojemnosc karty,jaka obrobke pozniej planujemy zrobic, czy to sa wakacyjne pstryki rodzinne czy jednak potrzebuemy gwarancji, ze ze zdjeciem bedzie wszystko ok. Bardzo male a przede wszystkim swiadome korekty mozna wprowadzic na JPEGach i uwierz mi, nie poznalbyl ktore zdjecie jest wolane z RAWa a ktore bylo poczciwym JPEGiem od poczatku. Wiec przede wszystkim swiadomosc. Ty traktujesz RAW jako dobro konieczne i kazdy kto nie uzywa jest be.
2.TIFF. Ja rozumiem swietnie o czym jest teoria informacji bo skonczylem informatyke, natomiast przy obrobce, jesli nie dysponujemy RAWem upscale do 16b TIFFa ma jak najbardziej sens. Nie wierzysz? JPG - 8 bitow na kolo, 256 mozliwych informacji o skladowej RGB, TIFF - 16 bit na kolor - 65536. Jesli wykonamy upscale, to w TIFFie co 256 odcien bedzie zachowany. Narazie bezsens bo to to samo na wiekszej ilosi miejsca. Co innego jak zaczynamy obrobke. Robimy poprawe kontrasu, ktora oznacza sie wzorem dla pewnej grupy informacji a(i-imax/2)+imax/2 gdzie a-wspolczynnik prostej, i-aktualna skladowa, imax-maksymalna skladowa. Zalozmy jakas prawie srodku wartosc , czyli 120 dla 8b, 30720 dla 16b, a=1,05, a wiec dla wersji 8b uzyskamy wyniki 1,05(120-255/2)+255/2=-7,875+127=119,125, co zostanie przyblizowne do 119, a wiec mamy utrate informacji o wyniku, w wersji dla 16b bedzie to 1,05(30720-65535/2)+65535/2 co da -2149,875+32767,5=30617,625->30618 a wiec tez tracimy troche informacji. Z tym, ze: dla 8b stracilismy okolo 0,4% mozliwych informacji a, przy 16b to jest kolo 0,01%, przy zrobieniu poprawy kontrastu, jasnosci, saturacji, wyostrzeniu, da nam przy 8 b cos kolo 4% straty, przy 16 b cos kolo 0,1% straty, po konwersji znow do 8b wynik wyjdzie cos kolo 0,5%. 4% nie jest rowne 0,5%. Jak widac na naprawde prostej matematyce oplaca sie. ZAWSZE przy obrabianiu zdjecia OPLACA SIE przejsc na wieksza palete bitow, bo to oznacza mniejsza strate informacji a co za tym idzie, np. mniejsze schodkowanie odcieni.
Wiec swiadomosc przede wszystkim, znow.
3. ADOBE vs. SONY(i reszta firmowego oprogramowania przy aparatach). Ech.. o tym mozna ksiazki pisac. Zarowno jedno narzedzie dziala jak i drugie. Przy uzyciu firmowego bedziemy mieli dostep do DRO, HDR i reszty ustawien specyficznych dla danego producenta oraz otrzymamy obraz bliski temu co widzimy na ekranie aparatu, bo w jakims stopniu to sa podobne algorytmy wolania JPGa. Przy uzyciu narzedzi od adobe tez naprawde sporo mozna zdzialac i jesli ktos umie przesuwac suwaczek kontrast w IC, to mysle ze tak samo dzielnie poradzi sobie z suwaczkiem kontrast w ACR. Sam uzywam wolarek od adobe, glownie lightrooma i to jest moj swiadomy wybor i wiem co tym trace, a co zyskuje, czyli znow podjalem swiadomy wybor.
Zrezygnowalem z walki z reszta Twoich agrumentow, bo po psrotu mysle, ze to nie ma sensu. Nie staraj sie nawracac kogos na swoja wiare, tylko zrozum, ze moze nie wiesz jeszcze wszystkiego a inny uzytkownicy aparatow tez nie urodzili sie wczoraj i tez cos lizneli tematu. Widze, ze Lajam, Kris i Krzysztof juz zaprzestali walki bo nie widza sensu. Moze moj post cos Ci rozjasnil.
Pozdrawiam