anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Cyber Shot DSC-WX80 a rozmyte tło

ROZWIĄZANE
Dawid2379
Poszukiwacz

Cyber Shot DSC-WX80 a rozmyte tło

Czy tym aparatem mozna zrobić zdjęcie całej osoby/obiektu z ładnie rozmytym tłem, korzystałem z funkcji "nagrywa z rozogniskowanym tlem" i to działa bardzo dobrze ale bez zoomu odleglość od obiektu ma być ok 30cm, czyli mozna fotografować małe obiekty, (dla pełnego zoomu odległość ok 5m od obiektu) jest jakas inna opcja/sposób na zrobienie takiego zdjęcia?

3 ZAAKCEPTOWANYCH ROZWIĄZAŃ ()

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Witaj,

 

nie znam tej funkcji "nagrywania z rozogniskowanym tłem", ale skoro nie jesteś z niej zadowolony to coś Ci powiem na temat tzw. rozmytego tła - efekt ten nazwać można efektem małej lub płytkiej głębii ostrości. 

Mała głębia ostrości zależy od czterech rzeczy i w mocnym uproszczeniu wygląda to tak:

- rozmiar matrycy (im większa, tym GO mniejsza),

- długość ogniskowej (im większa ogniskowa / większy zoom, tym GO mniejsza),

- wartość przysłony (im mniejsza, tym GO mniejsza),

- odległości od aparatu do przedmiotu/osoby fotografowane oraz od tej osoby/przedmiotu do tła (im bliżej do osoby i im dalej od osoby do tła, tym tlo bardziej rozmyte)

 

Czyli by uzyskać maksymalnie najlepszy efekt musisz ustawić aparat na największy zoom, zapewnić najmniejszą wartość przysłony (nie wiem, jakie tryby posiada ten konkretny model), podejść najbliżej osoby, jak tylko kadr na to pozwoli oraz oddalić osobę od tła najdalej, jak się da.

 

Pozdrawiam,

kris

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Witam,

 

Z tym rozgoniskowanym tłem trzeba trochę pokombinować. Przede wszystkim warto prześledzić jak zmienia sie efekt w zalezności od stopnia intensywności tej funkcji.

 

Przed fotografowaniem wybierz MENU  [Efekt rozognisk.]  [Wysoki], [Średni] lub [Niski], aby zmienić intensywność efektu rozogniskowania tła.

 

Kolejno, jak już wspomniał kris, trzeba pokombinować troszkę z odległościami modela od aparatu, modela od tła przy różnych ustawieniach zoomu.

Gdy obiekt i tło są daleko od siebie, jak to pokazano na rysunku, tło można rozogniskować. Wykonaj zdjęcie z zalecanej odległości wskazanej na ekranie.

 

Obiekt jest wystarczająco daleko od tła
 
Obiekt i tło są zbyt blisko siebie

 

Proszę pamiętać, że przy fotografowaniu całej sylwetki, głębia ostrości w aparatach kompaktowych jest już bardzo duża i fizycznie nie ma możliwości uzyskania przyjemnego rozmycia tła.

Ostatecznym rozwiązaniem pozostaje obróbka w programie graficznym gdzie możemy uzyskać dość przyzwoite efekty rozmycia tła. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Obawiam się, że Twoje oczekiwanie co do tego efektu są nieco wygórowane. 

Uchwycenie całej sylwetki z takim efektem odseparowania tła może być po prostu nie do wykonania. Oprogramowanie aparatu zoptymalizowane jest do dość ciasnych portretów (mniej więcej od klatki piersiowej w górę)

 

Polecam zapoznanie się z technikami obróbki graficznej i tą drogą rozmywać sobie tło na zdjęciach z całą sylwetką człowieka.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

9 ODPOW. 9
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Witaj,

 

nie znam tej funkcji "nagrywania z rozogniskowanym tłem", ale skoro nie jesteś z niej zadowolony to coś Ci powiem na temat tzw. rozmytego tła - efekt ten nazwać można efektem małej lub płytkiej głębii ostrości. 

Mała głębia ostrości zależy od czterech rzeczy i w mocnym uproszczeniu wygląda to tak:

- rozmiar matrycy (im większa, tym GO mniejsza),

- długość ogniskowej (im większa ogniskowa / większy zoom, tym GO mniejsza),

- wartość przysłony (im mniejsza, tym GO mniejsza),

- odległości od aparatu do przedmiotu/osoby fotografowane oraz od tej osoby/przedmiotu do tła (im bliżej do osoby i im dalej od osoby do tła, tym tlo bardziej rozmyte)

 

Czyli by uzyskać maksymalnie najlepszy efekt musisz ustawić aparat na największy zoom, zapewnić najmniejszą wartość przysłony (nie wiem, jakie tryby posiada ten konkretny model), podejść najbliżej osoby, jak tylko kadr na to pozwoli oraz oddalić osobę od tła najdalej, jak się da.

 

Pozdrawiam,

kris

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
Dawid2379
Poszukiwacz

Ten aparat to praktycznie sama automatyka, co do przysłony nie wiem za dużo na ten temat, tak jak w sumie o fotografii, o przysłonie nic nie ma takiego w opcjach aby cos poprzestawiac, pewnie aparat robi to sam, w trybie "rozogniskowane tło" zauwazyłem ze lepszy efekt jest własnie na duzym zoomie, może ktoś kto zna aparaty cyber-shot dokladnie bedzie wiedział jakich trybów i/lub ustawień użyc aby taki efekt uzyskac, oczywiście stosujac sie też do metod opisanych wyżej, pozdrawiam

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

ja dodam, że mój cyber-shot ma możliwość ustawiania wszystkich poarametrów (pełen manual), ale RX100 to aparat dla takich dziwolągów, jak ja i oczywiście mam świadomość, że Twój aparat ma ograniczone pole manewru pod względem ustawień manualnych.  

 

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
Dawid2379
Poszukiwacz

No nic poczekamy co napiszą inni, co da się zrobić takim 'biednym' aparatem jaki ja mam:P, wolałbym manualne ustawienia, bo wiem że robiłbym zdjęcia jakie chce robić ale barierą jest cena niestety..
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Witam,

 

Z tym rozgoniskowanym tłem trzeba trochę pokombinować. Przede wszystkim warto prześledzić jak zmienia sie efekt w zalezności od stopnia intensywności tej funkcji.

 

Przed fotografowaniem wybierz MENU  [Efekt rozognisk.]  [Wysoki], [Średni] lub [Niski], aby zmienić intensywność efektu rozogniskowania tła.

 

Kolejno, jak już wspomniał kris, trzeba pokombinować troszkę z odległościami modela od aparatu, modela od tła przy różnych ustawieniach zoomu.

Gdy obiekt i tło są daleko od siebie, jak to pokazano na rysunku, tło można rozogniskować. Wykonaj zdjęcie z zalecanej odległości wskazanej na ekranie.

 

Obiekt jest wystarczająco daleko od tła
 
Obiekt i tło są zbyt blisko siebie

 

Proszę pamiętać, że przy fotografowaniu całej sylwetki, głębia ostrości w aparatach kompaktowych jest już bardzo duża i fizycznie nie ma możliwości uzyskania przyjemnego rozmycia tła.

Ostatecznym rozwiązaniem pozostaje obróbka w programie graficznym gdzie możemy uzyskać dość przyzwoite efekty rozmycia tła. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dawid2379
Poszukiwacz

Witam dzieki za porady, co do 'rozogniskowanego tła' to właśnie tę opcje ustawialem aby było mocno rozogniskowane tło, i bardzo jestem z tego zadowolony(zdjęcie), lecz w tej konfiguracji aparatu nie da sie uchwycic całej sylwetki co mnie boli. Jest jeszcze opcja Menu>SCN>Miekkie ujecie (zdjęcie obiektu z rozmytym tłem) ale coś słabo to działa, może dlatego że próbowałem na jakiejś postaci z brązu, może lepiej wyjdzie na konkretnej osobie? kolejna postać z brązu która powinna byc rozmyta byla jakies 40m dalej a i tak bylo całe zdjęcie ostre, cos tu nie działa? robiłem zdjecie na zoomie 4x(cos koło tego)

Dawid2379
Poszukiwacz

DSC00915.JPG

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Obawiam się, że Twoje oczekiwanie co do tego efektu są nieco wygórowane. 

Uchwycenie całej sylwetki z takim efektem odseparowania tła może być po prostu nie do wykonania. Oprogramowanie aparatu zoptymalizowane jest do dość ciasnych portretów (mniej więcej od klatki piersiowej w górę)

 

Polecam zapoznanie się z technikami obróbki graficznej i tą drogą rozmywać sobie tło na zdjęciach z całą sylwetką człowieka.

Dawid2379
Poszukiwacz

Ok rozumie, zostaje jednak program, miałem małą nadzieję że jednak coś da się zrobić, ale teraz wiem że nie ma takiej opcji, dziekuje za wszystkie porady.

Pozdrawiam