anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Program do obróbki RAW

profile.country.pl_PL.title
arkan2
Początkujący

Program do obróbki RAW

Czy do programu do obróbki RAW dołączanego z zakupionym aparatem można zdobyć spolszczenie ? ( cusik kiepsko z angielskim :rolling_eyes: )

22 ODPOW. 22
profile.country.PL.title
Arturro10
Użytkownik

Pozwolę się podczepić, a zna ktoś jakiś program do zapisania plików RAW w JPEG ale nie pojedynczo tylko cały folder?? Bo jak mam zmieniać każde zdjęcie pojedynczo to z miesiąc będę przy tym siedział :c12

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

z tych dwóch korzystam (komercyjny soft):
ACR (Photoshop)
Lightroom

przede wszystkim LR. I choć mam możliwość wywołania tylu plików naraz ile tylko zaznaczę - to powiem szczerze, że siedzę przy każdym pliku. Dopieszczam każdy plik. Nie po to robię w RAWach by iść na skróty (od tego jest JPEG) :)

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

kris napisał(a):

Dopieszczam każdy plik. Nie po to robię w RAWach by iść na skróty (od tego jest JPEG) :)


Dokładnie tak. Po to właśnie robimy zdjęcia w RAWach, żeby móc każde zdjęcie indywidualnie obrobić, dopieścić.
Jeślibym miał obrabiać zdjęcia wsadowo, to po pierwsze RAW nie ma sensu, a po drugie, lepiej w takim wypadku korzystać z jpega, który wychodzi z aparatu - jest jeszcze szybciej - tylko wsadowe zmniejszenie fotek... i gotowe! (A taki Fast Stone FotoResizer, potrafi wsadowo nie tylko zmniejszyć fotki ale i - wsadowo - wyostrzyć, rozjaśnić... i co tam trzeba) Ale czy to jeszcze jest fotografia? Czy raczej pstrykactwo? Bez obrazy :c2
Generalnie:
dobra jakość - każde zdjęcie dopieszczone
duża ilość, bez znaczenia jakość - dowolnie, najlepiej jpegi z aparatu - najszybciej.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

ja jeżeli robię zdjęcia stricto dokumentalne (np. u cioci na urodzinach :nauseated_face:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Arturro10
Użytkownik

no tak wiem i zgadzam się z Wami, ja właśnie też po to robię w rawach, ale mam załóżmy kilka fotek znajomych i nie mam ochoty bawić się z ich dopieszczaniem tylko zmienić format, wielkość, spakować i wysłać aby mieć już wolną głowę od nich ;) a dla siebie zakasam rękawy i rawy w ruch :D Ja mam photoshop 7.0 mam też 4.0 ale nie mogę znaleźć klucza a jak już zainstaluję to tylko trial :(

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

PS 7.0 nie pomoże Ci w otwieraniu RAWów z nowych aparatów.
dopiero ACR (Adobe Camera Raw) w wersji bodajże 4.4 daje radę.
Zaś ACR 4.4 zainstalować można na wyższych PS (chyba dopiero od CS 2)

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Arturro10
Użytkownik

kris napisał(a):

PS 7.0 nie pomoże Ci w otwieraniu RAWów z nowych aparatów.
dopiero ACR (Adobe Camera Raw) w wersji bodajże 4.4 daje radę.
Zaś ACR 4.4 zainstalować można na wyższych PS (chyba dopiero od CS 2)


no właśnie wiem 7.0 wogóle niewidzi rawów :( ale jak już zmienię w jpeg to można też sporo nim zdziałać ;) ale i tak będę szukał jakiejś nowszej wersji PSa :)

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

ja wiem, że PS 7.0 jest dobry.
Wiem, bo od niego zaczynałem o dopiero od pół roku mam CS 4
Chwilkę miałem CS 3....nie mniej jednak cieszę się, że mam 4 :nauseated_face:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

kris napisał(a):


Zaś ACR 4.4 zainstalować można na wyższych PS (chyba dopiero od CS 2)


Niestety - CS2 nie łyka (ostatni był chyba ACR 3). Jedynie wsadowa przeróbka na DNG i potem już dowolnie.

------------------------------
fotoamator
OsiRis-----
Początkujący

1 w aparacie można ustawić raw+jpg i po kłopocie z lenistwem , jak coś nie spasi to zaglądasz do raw'u. korekta imprezowej fotki i po kłopocie.

2. panowie i panie mam problem z picasa 3 - mianowicie chciałbym potwierdzić czy macie ten sam objaw:
- przy zmianie kontrastu program tego nie robi bądź strasznie długo miele po przesunięciu suwaka i efektów nie widać. Próbowałem zmniejszyć zdjęcie ale dalej nie widzę efektów jego pracy.
jak tam u was?