anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Helios-44M-4 do A500 czy watro?

profile.country.en_GB.title
rackar
Nowicjusz

Helios-44M-4 do A500 czy watro?

Witam, ostatnio napotkalem sie na pewna strone http://alphacorner.eu/index.php/porady/tani-obiektyw-staloogniskowy
I zastanawiam sie czy nie zakupic takowego (Helios-44M-4) obiektywu.
Oczywiscie potrzebny byl by adapter bagnetowy.
I tu rodza sie pytania:
Czy to bedzie dobre rozwiazanie?
Czy adapter z allegro dobrze bedzie sie sprawdzal?
Czy warto jest taki zestaw kupic i czy bedzie on godny swojej ceny? Chodzi mi tu o stosunek jakosci do ceny - sa one bardzo tanie, ale czy dobre?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi :)

33 ODPOW. 33
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Helios jest fajny jako tanie szkiełko manualne. Sam ostatnio kupiłem w perfekcyjnym stanie żeby pobawić się z A100, w której mam zamontowaną matówkę "M" która ułatwia ostrzenie ręczne.

Do Heliosa przydaje się pierścień z blokadą bolca - wówczas działa przysłona w Heliosie.
Jeśli używamy tradycyjnej przejściówki, konieczny jest mały zabieg w Heliosie polegający na zablokowaniu bolca na stałe - inaczej będzie zawsze maksymalnie otwarta przysłona.

Można też kupić przejściówkę z chipem, która pozwala na uzyskanie potwierdzenia ostrości w wizjerze. Taka przejściówka kosztuje już jednak 150 zł i jeśli by ją użyć tylko do jednego obiektywu to jest to moim zdaniem zbyt droga impreza.

Samo ostrzenie jest dość trudne bo jednak matówki naszych aparatów niespecjalnie się do tego nadają. Daje jednak mnóstwo frajdy i pozwala nauczyć się cierpliwości i staranności.

profile.country.PL.title
szogoon
Nowicjusz

sam posiadałem Heliosa który posiadał przełącznik A/M, więc blokada bolca nie była potrzebna - to zależy od egzemplarzu. W jednym będzie przełącznik A/M, a w drugim nie będzie, więc trzeba użyć adapter z blokadą.

Co do adaptera z dendalionem - warto wspomnieć, że symulując obiektyw włącza on SSS, aczkolwiek dla najlepszego działania SSS dobrze by było aby w czipie zaszyta była ogniskowa zbliżona do obiektywu, do którego podpinamy adapter.

profile.country.en_GB.title
rackar
Nowicjusz

Dzieki za odpowiedzi :)
Czy to ma byc taki adapter: http://www.allegro.pl/item1060820980_adapter_sony_m42_z_blokada_bolca_a200_a380_a550.html
czy tez w druga strone :c3

edit: Lajam, czy byla by mozliwosc zebys zrobil zdjecie jak wyglada Twoja A100 z tym obiektywem, oraz ten adapter? Bardzo bym prosil, z gory dzieki

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Witaj.
Jezeli chodzi o obiektywy z mocowaniem M42 (m.in. wspomniany Helios) mozna kupic przecietne jak i bardzo dobre konstrukcje i egzemplarze. Jezeli chodzi o radzieckie czy tez ukrainskie obiektywy to najczesciej sa to kopie uznanych zachodnich marek. Ale, jak glosi legenda trzeba trafiac na egzemplarze skladane nie w poniedzialek i nie po popularnych imieninach.
Tak, jak pisal Lajam trzeba cierpliwosci aby fotografowac takimi obiektywami. Tu nie da sie na szybko. Ostrzenie wymaga precyzji i dobrej matowki (wizjery we wspolczesnych luszankach, szczegolnie EL czy tez tzw amatorskich sa przystowowane do tego aby bylo cos widac, aby mozna bylo skadrowac, ostrosc i tak bedzie ustawiana glownie przez AF) inaczej jest trudno. No i drugi problem to praca przysloną. Przyslona w obiektywach z przejsciowka nie jest sterowana z poziomu korpusu tylko trzeba przymykac recznie pierscieniem na obiektywie. Aby precyzyjnie wyostrzyc trzeba przyslone otworzyc aby wpadalo wiecej swiatla, aby bylo lepiej widac obraz na matowce. Natomiast do zdjecia potrzeba przymknac przyslone do potrzebnej wartosci wiec musimy wykonac kolejny ruch innym pierscieniem. Dodatkowo w wielu egzemplarzach lustrzanek praca z obiektywami bez elektroniki (czyli wlasnie przez przejsciowke) jest mozliwa tylko w trybie M czyli musisz oprocz wykonywanych wyzej opisanych czynnosci musisz recznie ustawic czas naswietlania (kombinacje czas - przyslona ustawiasz kontrolujac swiatlomierz na drabince lub, jezeli masz, możesz skorzystac z zewnetrznego swiatlomierza a potem wprowadzasz poszczegolne dane do aparatu - czas i przyslone - na obiektywie).
Ale nie przejmuj sie tak strasznie wygladajacym opisem. Ten post ma na celu pokazanie jak odbywa sie praca z obiektywami z przejsciowka. Efekty czesto sa zaskakujaco dobre. Tylko potrzeba cierpliwosci. Wiele osob po dluzszym uzytkowaniu takich obiektywow pracuje bardzo sprawnie i szybko wykonuje te czynnosci.

profile.country.en_GB.title
rackar
Nowicjusz

To ze przyslone trzeba ustawiac recznie pierscieniem na obiektywie i pracowac w trybie M to wiem, mysle ze z tym nie bedzie wiekszego problemu, tak jak i z kontrolowaniem przyslony patrzac na swiatlomierz.
Gorzej bedzie z ostrzeniem, bo jak tu wyzej wspomnieliscie, nowe lustrzanki nie maja odpowiedniej matowki to ostrzenia recznego i trzeba miec dobre oko, oczywiscie mozna sie z czasem wszystkiego nauczyc. A jak z ta matowka? Czy mozna cos zrobic (jakas nakladka) zeby sie lepiej ostrzylo?
Lajam, mam nadzieje ze zrobisz zdjecia o ktore Cie prosilem :c2

AdiQa-----
Początkujący

szogoon napisał(a):

sam posiadałem Heliosa który posiadał przełącznik A/M, więc blokada bolca nie była potrzebna - to zależy od egzemplarzu. W jednym będzie przełącznik A/M, a w drugim nie będzie, więc trzeba użyć adapter z blokadą.


Z tego co wiem to tylko Helios 44M (taka jest nazwa w całości) ma ten przełącznik. Fajna sprawa mam i używam czasem do makro (mam zwykłe pierścienie).

Ogólnie dobrze poszperać w tych Heliosach, że tak powiem. Sama wyczytałam kiedyś, że najlepsze wersje to z powłokami MC i z jak najwyższą cyferką po myślniku (czyli przykładowo Helios MC 44M-6 lub najlepiej MC 44M-7). No i wtedy adapter z blokadą bolca (różnica w cenie w stosunku do zwykłego minimalna a w użytkowaniu bardzo duża).

Ja osobiście polecam obiektywy M42 do cyfry, ale tak jak pisali koledzy to zabawa dla cierpliwych (no i lubiących się tak bawić :c34 ). Za to efekty mogą być czasem naprawdę fajne :smileythumbsup:

P.S. matówka to bardziej skomplikowana sprawa, można sobie zamówić np którąś z tych:
http://www.focusingscreen.com/index.php ... c625efca03
ale słyszałam, że z kolei przy używaniu zwykłych szkieł AF jest średnio (np problem z podświetlaniem punktów AF). Trudno mi jednak coś więcej powiedzieć bo sama takiej nie używałam.

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

AdiQa napisał(a):

słyszałam, że z kolei przy używaniu zwykłych szkieł AF jest średnio (np problem z podświetlaniem punktów AF). Trudno mi jednak coś więcej powiedzieć bo sama takiej nie używałam.


Ado pod matówką jest szybka z punktami AF-u więc nie ma wpływu na wyświetlanie, jedyny mankament to taki że matówki z klinem czy rastrem są ciemniejsze i punkty mogą być słabiej widoczne
Temat Heliosów poruszany był na forum wielokrotnie i tak jak napisała AdiQa warto pomyśleć o tych z wyższą numeracją czyli 44m6, 44m7 bo mają lepszej jakości powłoki niż w starszych wersjach

AdiQa-----
Początkujący

SZFENDAK napisał(a):


Ado pod matówką jest szybka z punktami AF-u więc nie ma wpływu na wyświetlanie, jedyny mankament to taki że matówki z klinem czy rastrem są ciemniejsze i punkty mogą być słabiej widoczne


A no właśnie. Coś mi tam dzwoniło, tylko nie wiedziałam, w którym kościele :smileyhappy:

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Proszę oto zdjęcia.

A adapter jest taki sam jak TUTAJ, tyle że w linku jest ładnie sfotografowany, a mi sie nie chce teraz bawić z fotkami adapteru :P