anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

astrofotografia

bernard44-----
Początkujący

astrofotografia

Czy ktoś intereóje się astrofotografią

93 ODPOW. 93
profile.country.PL.title
Rafiki.
Doradca

Statyw nie jest potrzebny, bo księżyc fotografuje się na krótkich czasach.
Można próbować również aparatem kompaktowym, ale znacznie lepsze efekty uzyskamy przy pomocy lustrzanki.
Poniższy przykład to zdjęcie z DSC H50

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Ja mam takie z lunety (ok.500mm) - oczywiście wykadrowane

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Grzesiu, fajna ta luneta. Co to jest?

Rafał, więc widać, że hybrydą też się da, bez problemu :) Gdyby może jeszcze trochę przymknąć? (chyba, że się nie da?).
Statyw zawsze się przydaje. Przy tak długich ogniskowych... no, lepiej jest :)
I czas powinien być krótki - księżyc się porusza i to dość szybko :nauseated_face:

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Rafiki.
Doradca

Tadeuszu, akurat księżyc gdyby go pomierzyć punktowo naprawdę świeci jak żarówka.
Zdjęcie z H50 było zrobione na ISO 80 i wyszedł czas naświetlania 1/250s w lustrzance dałbym ISO 200 i miałbym na luzie 1/500s przy ogniskowej rzędu 500mm to lekko wystarczy żeby nie martwić się poruszeniem zdjęcia :)

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Rafiki napisał(a):

Tadeuszu, akurat księżyc gdyby go pomierzyć punktowo naprawdę świeci jak żarówka.
Zdjęcie z H50 było zrobione na ISO 80 i wyszedł czas naświetlania 1/250s w lustrzance dałbym ISO 200 i miałbym na luzie 1/500s przy ogniskowej rzędu 500mm to lekko wystarczy żeby nie martwić się poruszeniem zdjęcia :)


O tym pisałem trochę wyżej: Łysy to po prostu zjarane słońcem pustkowie, więc parametry adekwatne :)
A 1/500s przy 500mm ogniskowej, to statystycznie wystarczy, jednak, przy tej długości lepiej jest użyć statywu. Tylko tyle :D
Zresztą zasada, że czas (migawka) = 1/ogniskowa jest prawdziwa właśnie statystycznie - jeden utrzyma 500mm przy 1/125s a inny poruszy przy tej migawce z 50mm (znam takich).

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
alpol6
Poszukiwacz

udało mi sie złapać księżyc ale efekt mizerny na mojej hybrydzie

profile.country.PL.title
Rafiki.
Doradca

Zobacz na parametry zdjęcia które umieściłem wyżej.
Krótko mówiąc twoje zdjęcie jest prześwietlone. (za jasne)
Uzyłęś zbyt długiego czasu naswietlania.

profile.country.pl_PL.title
alpol6
Poszukiwacz

tu wystawiam to na czym robiłem

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Tadeusz napisał(a):

statystycznie wystarczy, jednak, przy tej długości lepiej jest użyć statywu. Tylko tyle :D
Zresztą zasada, że czas (migawka) = 1/ogniskowa jest prawdziwa właśnie statystycznie - jeden utrzyma 500mm przy 1/125s a inny poruszy przy tej migawce z 50mm (znam takich).


Ja bym powiedział, że wypadało by mieć jeszcze mieć zapas na "cropa" przy strzelaniu z ręki, z lufy 500mm. Na APS-C to trzeba by ustawić 1/800 s, poza tym taką np. lunetę to ciężko w łapie stabilnie utrzymać. Zgadzam się więc z Tadeuszem, że statyw do fotografowania księżyca jak najbardziej się przyda. :)

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

A więc pierwsze koty za płoty. Spróbuj jeszcze przysłonę zwiększyć do f/11 (nie trzeba więcej) i czas skrócić - poeksperymentuj: 1/125,250,500, coś pomiędzy i będzie lepiej.
I nie przejmuj się, że aparat będzie krzyczał, że za ciemno :)
Zasada w cyfrze: lepiej ciut niedoświetlić i rozjaśnić na kompie, niż prześwietlić, bo tego nic już nie uratuje :(

------------------------------
fotoamator