anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Jak zrobić takie zdjęcie?

Znajomy-----
Początkujący

Jak zrobić takie zdjęcie?

Nie wiem czy mogę umieszczać tu zdjęcia z innych stron, ale jak nie, to wstawię link. A pytanie jak w temacie.

43 ODPOW. 43
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Odpowiednio długi czas naświetlania + filtr gwiazdkowy x6 :)

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

Wcale nie potrzeba filtra typu gwiazdka, wystarczy przymknąć obiektyw np. 11 i samo wyjdzie a że czas 20-30 sek to już inna sprawa

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

SZFENDAK napisał(a):

Wcale nie potrzeba filtra typu gwiazdka, wystarczy przymknąć obiektyw np. 11 i samo wyjdzie a że czas 20-30 sek to już inna sprawa


Tyle że rzadko za pomocą obiektywu uzyskasz 6 ramienne gwiazdki ;)
W większości wychodzi ich troszkę więcej (tych ramion) i czasem trzeba przymknąć więcej niż tylko do F11.

W tym zdjęciu raczej na pewno użyto filtra gwiazdkowego. W sumie do kita taki filtr kosztuje 25 zł, jeśli ktoś lubi tego typu efekty to dlaczego nie? :)

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

Z Sigmy 20-40 przy F16 wychodzą cieniutkie dwunastoramienne :)
świetnie to wygląda

Znajomy-----
Początkujący

Jak zawsze dzięki za szybką odpowiedź. Z tego co widzę, do większości efektów potrzebne są filtry :x Ale przyznam, że efekt jest śliczny.
Wracając do tych gwiazdek, dokładniej do opinii SZFENDAKa, to zdjęcie jest bardzo naświetlone. A jeżeli przymknę przysłonę na F11-16, to nie będzie zbyt mało światła? I czy tego typu efekty, jak pewna geometria, kształty czy rozproszenie światła widoczne na zdjęciu wykonuję ustawiając odpowiednio przysłonę od ok F8-F16, oczywiście pomijając możliwość założenia filtrów??

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Znajomy napisał(a):

A jeżeli przymknę przysłonę na F11-16, to nie będzie zbyt mało światła?


O ile nie wydłużysz odpowiednio czasu naświetlania, a przymkniesz przysłonę to oczywiście będzie za mało światła...tak to już jest. Czyli musisz dobrać czas na tyle długi, żeby wszystko ładnie naświetlić. Choć szczerze mówiąc, to zdjęcie co pokazałeś zupełnie mnie nie zachwyca. Ot taki zwykły, pstryk, nieprzemyślany i zabałaganiony kadr.

Znajomy napisał(a):

I czy tego typu efekty, jak pewna geometria, kształty czy rozproszenie światła widoczne na zdjęciu wykonuję ustawiając odpowiednio przysłonę od ok F8-F16, oczywiście pomijając możliwość założenia filtrów??


Tego typu efekty zależą przede wszystkim od tego jaką masz przysłonę (ile listków, jaki kształt) i jak obiektyw zachowuje się pod światło, czy nie łapie flar (tu kłaniają się zaawansowane powłoki antyodblaskowe w soczewkach obiektywu - zazwyczaj im lepszy obiektyw, tym lepiej pracuje pod światło).

Znajomy-----
Początkujący

Ok. Rozumiem już z tymi przysłonami. Jeżeli chodzi o kadr na zdjęciu, to owszem, nie jest za ciekawy, ale bardzo mnie interesuje i podoba mi się wykonanie tego zdjęcia, kolory i efekty jakie powstały. Tu można powiedzieć, że jest kozackie :D A masz może jakieś ciekawe zdjęcia robione nocą? Pochwaliłbyś się :D
Mówisz o tych powłokach antyodblaskowych, na pewno typy powłok są adekwatne do ceny szkiełka. Wcześniej wspomniałeś o filtrach, czyli ogółem można do każdego obiektywu dokupić specjalne filtry?
Muszę się pochwalić, dziś chyba kupię statyw do aparatu, oczywiście jak będzie jakiś dobry w sklepie.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Znajomy napisał(a):

A masz może jakieś ciekawe zdjęcia robione nocą? Pochwaliłbyś się :D


Mogę Ci pokazać zdjęcie Zamku w Będzinie. To jedno z niewielu jakie mam pod ręką.
Dane są w exifie :)

Znajomy napisał(a):

Mówisz o tych powłokach antyodblaskowych, na pewno typy powłok są adekwatne do ceny szkiełka. Wcześniej wspomniałeś o filtrach, czyli ogółem można do każdego obiektywu dokupić specjalne filtry?


Tak, do każdego obiektywu można kupić filtr. W tym przypadku kluczową rolę odgrywa średnica obiektywu - im większa, tym filtry są z reguły droższe.

rich72
Początkujący

Z sigmy MAF 50/1,4 gwiazdka ma 14 ramion i to już przy f5,6

http://img221.imageshack.us/img221/7430/038ny1.jpg" target="_blank