anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Pytania do fachowców

profile.country.pl_PL.title
w_endriu
Początkujący

Pytania do fachowców

Witam!
I jak w temacie mam dwa pytanka :c2
Pierwsze : czy da się poprawić ewentualnie za pomocą jakich programów i w jaki sposób poruszone zdjęcie, na skutek zastosowania zbyt krótkiego czasu w stosunku do dynamiki obiektu?
I korzystając z okazji pytanko drugie: w jaki sposób wyostrzyć obiekt na zdjęciu, mało ostry z powodu błędu auto focusa?
Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji.

45 ODPOW. 45
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Witam!
I jak w temacie mam dwa pytanka :c2
Pierwsze : czy da się poprawić ewentualnie za pomocą jakich programów i w jaki sposób poruszone zdjęcie, na skutek zastosowania zbyt krótkiego czasu w stosunku do dynamiki obiektu?
Gdyby czas był krótki, zdjęcie nie byłoby poruszone - zapewne miałeś na myśli "zbyt długi czas?
I korzystając z okazji pytanko drugie: w jaki sposób wyostrzyć obiekt na zdjęciu, mało ostry z powodu błędu auto focusa?
Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji.


Odpowiadając, można posłużyć się przysłowiem - z pustego i Salomon nie naleje.
Czyli - zepsutych zdjęć nie można naprawić.
Jednak, PS ma funkcję "motion sharp" (albo podobnie), przy pomocy której można w pewnym, niewielkim stopniu poprawić poruszone zdjęcie (lekko poruszone, nie rozmazane)
Zdjęcia nieostrego naprawić się nie da. "Wyostrzanie" służy raczej do poprawienia ostrości, gdy obiektyw ma niską ostrość - czyli zdjęcie ma "trafioną" ostrość, ale szkło słabe.
I znów - pewne niewielkie, naprawdę niewielkie nieostrości da się "wyostrzyć" w programie graficznym - nietrafionej nieostrości - nie.

Niestety - tak to jest, że do dalszej obróbki w programach graficznych nadają się jedynie zdjęcia poprawne technicznie (przy czym błędy naświetlenia można korygować w większym zakresie niż błędy nieostrości). Zdjęcia nieudane, po prostu się wyrzuca. Niestety.

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
w_endriu
Początkujący

Oczywiście miałem na myśli zbyt długi czas :thumbsup:
Odnośnie rozmycia tego typu zdjęć czytałem, że jest wiele programów graficznych których można użyć np.Focus Magic , Photoshop z funkcją inteligentne wyostrzanie itd. Może ktoś z nich korzystał i wie który z nich potrafi naprawić taki błąd najlepiej.
Przy takiej dużej ilości programów graficznych można się zagubić no i potrzebny jest czas żeby eksperymentować :c8
Jeśli chodzi o naprawę ostrości zagubionej z winy auto focusa (back focus i front focus) to również czytałem, że np. bezpłatny program Picasa 2 ma opcję szczęśliwy traf i można coś uratować z takiego zdjęcia ewentualnie Adobe Photoshop CS3 lub inny.
Chodzi mi o doświadczenia przy korzystaniu z tego typu programów może jakieś fotki jak wyglądało przed obróbką a jak po.

Pozdrawiam

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Gdyby istniały programy niwelujące problem BF/FF to nie byłoby potrzeby wysyłanie obiektywów do kalibracji, nie byłoby potrzeby wyposażania aparatów w opcję mikroregulacji AF...

Tak naprawdę programami można dokonać kosmetycznych korekt, ale absolutnie nie ma mowy o zniwelowaniu nietrafionego zdjęcia.

Co do poruszenia to chyba Tadeusz już wszystko napisał...minimalne poruszenie teoretycznie da się zniwelować, ale tak naprawdę to tylko półśrodki. Lepiej poćwiczyć stabilne uchwyty aparatu lub dokupić sobie monopod.

profile.country.pl_PL.title
w_endriu
Początkujący

Lajam napisał(a):

Gdyby istniały programy niwelujące problem BF/FF to nie byłoby potrzeby wysyłanie obiektywów do kalibracji, nie byłoby potrzeby wyposażania aparatów w opcję mikroregulacji AF...

Tak naprawdę programami można dokonać kosmetycznych korekt, ale absolutnie nie ma mowy o zniwelowaniu nietrafionego zdjęcia.

Co do poruszenia to chyba Tadeusz już wszystko napisał...minimalne poruszenie teoretycznie da się zniwelować, ale tak naprawdę to tylko półśrodki. Lepiej poćwiczyć stabilne uchwyty aparatu lub dokupić sobie monopod.



Witam!
Dalej będę obstawał przy swoim :smileythumbsup: Oto link na stronkę o komputerowym poprawianiu zdjęć http://www.grafika.imagecenter.com.pl/opracowania.htm
Proszę szczególnie zwrócić uwagę na zdjęcie choinki i działania poprawiające głębie ostrości.
Moim skromnym zdaniem opisane zdjęcie jest poprawione rewelacyjnie.
Więc chyba idzie ...
Nie oczekiwałem odpowiedzi, że się nie da na youtube jest mnóstwo filmików prezentujących, że się da.
Pytanie tylko jak i za pomocą jakich programów 8-)

Pozdrawiam

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

niestety ale moim skromnym zdaniem przykład z choinką jest zbyt mały by ocenić faktyczny stan zdjęcia po ich ingerencji.
Ba. Nie zdziwiłbym się gdyby to było troszkę naciągane zdjęcie ;)
wszak nie da się udowodnić, że ktoś tak obrobił zdjęcie. Dlaczego ? Bo to ma być reklamą. :rolling_eyes:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


Witam!
Dalej będę obstawał przy swoim :thumbsup:
Oto link na stronkę o komputerowym poprawianiu zdjęć http://www.grafika.imagecenter.com.pl/opracowania.htm" target="_blank" target="_blank
Proszę szczególnie zwrócić uwagę na zdjęcie choinki i działania poprawiające głębie ostrości.
Moim skromnym zdaniem opisane zdjęcie jest poprawione rewelacyjnie.


Cóż, jeśli urzekła Cię ta miniaturka to nie mam pytań. To jest absurdalna wręcz reklama. Proponuję skorzystać z usług tej firmy i wysłać zdjęcie, na którym celowo brakuje ostrości...i dopiero potem pisać o rewelacjach. Nie zastanowiło Cię, dlaczego nie ma tam zdjęć w pełnych rozmiarach tylko obrazki nadające się tylko na ekran komórki?

Jeśli nie chcesz wierzyć ludziom, którzy na co dzień mają do czynienia z obróbką zdjęć, Twoja sprawa. Nikt z nas nie chce Ci doradzać źle, jeśli wolisz sam sie sparzyć to trudno.

profile.country.pl_PL.title
w_endriu
Początkujący

Panowie nie założyłem tego wątku żeby przekomarzać się z wami. Są zdjęcia których powtórzyć się już nie da :c8 z różnych przyczyn.
Myślałem, że macie jakieś doświadczenia z programami tego typu skoro nie to szkoda.
Nie piszcie tylko, że się nie da, przykłady, że się da można mnożyć.
Watek ten miał pomóc w doborze jakiegoś dobrego programu i byłby pomocny dla innych/
A historię o właściwym trzymaniu obiektywu odbiegają trochę od tematu.
Tu kilka linków z przykładowymi programami, może komuś się przyda ta wiedza:
http://www.focusmagic.com/ http://www.cherub.pl/index.php?option=c ... &Itemid=87

profile.country.pl_PL.title
Starosta.
Początkujący

Te programy się mijają z celem. Po "naprawieniu" ostrości zdjęcie traci jakość.
Więc lepiej jest utrzymać dobrze obiektyw i mieć od razu ostre zdjęcie niż potem kombinować jak je wyciągnąć. Inaczej fotografowanie mija się z celem jeżeli robisz zdjęcie byle jak i je wyciągasz potem.

Pozdrawia Starosta :grin:
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Myślałem, że macie jakieś doświadczenia z programami tego typu skoro nie to szkoda.


Od kilku lat ma doświadczenia z różnymi programami i jeszcze nie spotkałem się z takim, który uratowałby np. takie zdjęcie...a mam wrażenie, że wierzysz w to że się da!!